צעדה נגד האנטישמיות: אלפים מחו בפריז על רצח הקשישה היהודיה

בין הנוכחים בתהלוכה היו שרים ופוליטיקאים רבים - בהם מנהיגי הימין והשמאל הקיצוניים, שעזבו את המקום לאחר שנשמעו לעברם קריאות בוז. מקרון נכח בהלוויית הקשישה

אלפי בני אדם צעדו אמש (רביעי) בפריז, בירת צרפת, במחאה על רצח מיריי קנול ממניע אנטישמי. בין הנוכחים היו רבים מהקהילה היהודית, כמו גם שרים וחברי פרלמנט. לאירוע, המוגדר "צעדה שקטה", הגיעו גם מנהיגת הימין הקיצוני מארין לה פן ומנהיג השמאל הקיצוני ז'אן לוק מלנשון – אך הם עזבו כעבור זמן מה לאחר שהושמעו לעברם קריאות בוז וסיסמאות שונות, בהם "פשיסטים הביתה".

מוקדם יותר הגיע נשיא צרפת עמנואל מקרון להלווייתה של קנול. הוא לא נאם, אך מלשכתו נמסר כי הוא הגיע למקום "כאדם פרטי, במטרה להביע את תמיכתו בפני המשפחה". מקרון גינה את הרצח ואמר כי הרוצח "הרג אישה חפה מפשע רק בגלל היותה יהודיה. בכך, הוא פגע בערכינו הקדושים ובהיסטוריה שלנו".

קריאות הבוז לעבר מארין לה-פן:

הצעדה תוכננה על ידי ארגון הגג של הארגונים היהודיים בצרפת, "קריף". מנהיג הארגון ביקש ממנהיגי הימין והשמאל הקיצוניים שלא לנכוח בהפגנה "בשל האנטישמיות הרווחת בקרב כמה מחבריהם". עם זאת, כאמור, רבים מהם הגיעו להביע הזדהות עם יהודי צרפת.

גם בני משפחתה של קנול נכחו בצעדה, בהם בנה דניאל, שדווקא לא התנגד לנוכחות הגורמים הקיצוניים. "קריף מתעסק בפוליטיקה אך אני רק פותח את לבי", אמר לתחנת רדיו מקומית.

 נשיא צרפת עמנואל מקרון בהלווייתה של מיריי קנול, שנרצחה ממניע אנטישמי בפריז
 

נשיא צרפת עמנואל מקרון בהלווייתה של מיריי קנול, שנרצחה ממניע אנטישמי בפריז( טוויטר)

 

גופתה של קנול נמצאה בשישי האחרון בדירתה השרופה, ברובע ה-11 בפריז. על גופתה נמצאו 11 סימני דקירה ומכבי האש שהוזעקו למקום זיהו חמישה מוקדי שריפה בדירה. אתמול הוגשו כתבי אישום נגד שני החשודים במעשה. בכתב האישום נכתב כי המניע לרצח ולהצתת דירת הקשישה הוא אנטישמי.

החשוד המרכזי ברצח הוא שכנה של קנול בן ה-29, שאותה הכיר מגיל 7. על פי הדיווחים, החשוד השני הוא חסר בית. עוד דווח כי השכן פגש את קנול מספר שעות לפני הרצח. 

ג'סיקה קנול, נכדתה של מיריי, סיפרה בריאיון לתוכנית "חמש עם רפי רשף" על ההיכרות המוקדמת בין סבתה לחשוד: "היא חיבבה אותו, לא חושבת שהיא תיארה לעצמה שזה מה שיקרה", העידה קנול. "היא חיבבה אותו מעצם הידיעה שהוא פשוט היה נחמד אליה. הוא יצא ממעצר והרבה זמן לא שמענו עליו עד שחזר להיות איתה בקשר".