טראמפ: "סיכוי טוב שקים יתפרק מנשק גרעיני - מצפה לפגישתנו"

נשיא ארה"ב כתב בטוויטר כי פירוק של קוריאה הצפונית מנשק בלתי קונבנציונלי יהיה "הדבר הנכון עבור עמו והאנושות". עוד אמר: "עד לפגישה, נמשיך להפעיל לחץ וסנקציות"

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, צייץ בטוויטר לאחר הפגישה בין מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און ונשיא סין שי ג'ינפינג ואמר שייתכן כי קים יסכים שמדינתו תתפרק מנשק גרעיני.

"במשך שנים רבים חשבו ששלום ופירוז חצי האי קוריאה מנשק גרעיני איננו אפשרי. כעת ישנה אפשרות שקים ג'ונג און יעשה את מה שנכון עבור עמו ועבור האנושות. אני מצפה לפגישה בינינו", כתב.

נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג בבייג'ינג
 

נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג. "הוא אמר שקים מצפה לפגישה עמי( רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

אישום: רצחו צעיר בגלל עסקת סמים, שרפו את גופתו - ויצאו לבלות

יונתן היילו, שהרג את האדם שאנס אותו, הגיש בקשת חנינה נוספת

סין וצפון קוריאה מאשרות: קים ביקר בבייג'ינג ונפגש עם הנשיא

בציוץ המשך הוסיף: "אמש קיבלתי הודעה משי ג'ינפינג שאמר לי שפגישתו עם קים ג'ונג און הייתה טובה ושקים מצפה להיפגש עמי. לצערי, בינתיים נמשיך עם סנקציות מקסימליות ולחץ שצריך להישאר בכל מחיר!".

כאמור, קים ביקר הלילה בבייג'ינג ונפגש לשיחות "לא רשמיות" עם נשיא סין שי ג'ינפינג, ביקורו של קים בבירה הסינית מהווה ככל הנראה את הפעם הראשונה בה הוא יוצא מגבולות מדינתו מאז החליף את אביו בשלטון, בשנת 2011.

הביקור של קים בסין ארך ארבעה ימים ומסתמן שההודעה מצד שתי המדינות, שאישרו את הדיווחים מהימים האחרונים על הגעתו של השליט מקוריאה הצפונית לבייג'ינג, מגיעה לאחר שזה עזב את המדינה.

במשך שנים סין הייתה המדינה הקרובה ביותר למשטר בפיונגיאנג תוך שהיא שומרת איתו על יחסים חמים, אך המרדף של קים אחר נשק גרעיני הביא לסנקציות כבדות מצד האו"ם – סנקציות בהן תמכה בייג'ינג. לפי הדיווחים, בפגישתם השבוע, קים ושי שוחחו על שיפור הקשרים בין המדינות ועל המצב בחצי האי הקוריאני. עוד דווח, כי השניים סיכמו על נושאים בהם לשתי המדינות יש אינטרסים משותפים.

קים עם נשיא סין שי (ארכיון)
 

מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און ונשיא סין שי ג'ינפינג בפגישה ין( רויטרס)

 

"זו אבן דרך לשיפור היחסים", צוטטו דברים שאמר קים בסוכנות הידיעות הקוריאנית לאחר הפגישה. עוד דווח, כי קים הביע בפגישה נכונות להיפגש עם הנשיא האמריקני טראמפ ולהתפרק מנשקו הגרעיני. לפי הדיווחים, הנשיא הסיני שי קיבל את הזמנתו של מקבילו מקוריאה הצפונית לבקר במדינה המבודדת.

מהבית הלבן נמסר לאחר פרסום הדברים כי הם עודכנו על ידי בייג'ינג אודות הביקור. בהודעה מוושינגטון נמסר כי העדכון כלל הודעה אישית מהנשיא שי לנשיא טראמפ. עוד הוסיפו בבית הלבן: "ההתפתחות הזו היא עדות נוספת לכך שהלחץ הגדול שלנו יוצר את האווירה המתאימה לדיאלוג עם קוריאה הצפונית".

בתחילת החודש דווח כי הנשיא האמריקני טראמפ, ייפגש עם שליטה של קוריאה הצפונית עד חודש מאי הקרוב. בבית הלבן מסרו כי תאריך ומיקום הפגישה יימסרו בהמשך. ההחלטה על הפגישה התקבלה לאחר שמשלחת מקוריאה הדרומית, בראשות היועץ לביטחון לאומי של המדינה צ'ונג יו-יונג, העבירה מכתב מקים לטראמפ, בו הוא מזמין את הנשיא האמריקני להיפגש.

ההערכה במערב, היא שיציאתו של קים לסין מהווה מפגש תיאום לקראת פגישתו הצפויה עם טראמפ. יש לציין כי תושבי קוריאה הצפונית לא מודעים לכך שצפויה להתקיים פגישה בין השניים שכן הדיווחים אודותיה לא פורסמו במדינה המבודדת.