סין וצפון קוריאה מאשרות: קים ביקר בבייג'ינג ונפגש עם הנשיא

שתי המדינות טענו כי השיחות בביקור היו "לא רשמיות" • קים: "אבן דרך לשיפור היחסים" • הרודן יצא מגבולות מדינתו לראשונה מאז עלה לשלטון ב-2011 • שי עדכן את טראמפ

עכשיו זה רשמי: שליט קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, ביקר בבייג'ינג ונפגש לשיחות "לא רשמיות" עם נשיא סין שי ג'ינפינג, כך אישרו הלילה (רביעי) שתי המדינות. ביקורו של קים בבירה הסינית מהווה ככל הנראה את הפעם הראשונה בה הוא יוצא מגבולות מדינתו מאז החליף את אביו בשלטון, בשנת 2011.

הביקור של קים בסין ארך ארבעה ימים ומסתמן שההודעה מצד שתי המדינות, שאישרו את הדיווחים מהימים האחרונים על הגעתו של השליט מקוריאה הצפונית לבייג'ינג, מגיעה לאחר שזה עזב את המדינה.

צפו בתיעוד מהביקור ההיסטורי

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

שדרניות הספורט בקמפיין נגד האוהדים שמטרידים אותן מול המצלמה

תיעוד: החמושים שחדרו לישראל מחוץ לשער קיבוץ צאלים

תקרית הירי בדובדבן: החייל היורה חשוד בשיבוש הליכי חקירה

במשך שנים סין הייתה המדינה הקרובה ביותר למשטר בפיונגיאנג תוך שהיא שומרת איתו על יחסים חמים, אך המרדף של קים אחר נשק גרעיני הביא לסנקציות כבדות מצד האו"ם – סנקציות בהן תמכה בייג'ינג. לפי הדיווחים, בפגישתם השבוע, קים ושי שוחחו על שיפור הקשרים בין המדינות ועל המצב בחצי האי הקוריאני. עוד דווח, כי השניים סיכמו על נושאים בהם לשתי המדינות יש אינטרסים משותפים.

"זו אבן דרך לשיפור היחסים", צוטטו דברים שאמר קים בסוכנות הידיעות הקוריאנית לאחר הפגישה. עוד דווח, כי קים הביע בפגישה נכונות להיפגש עם הנשיא האמריקני טראמפ ולהתפרק מנשקו הגרעיני. לפי הדיווחים, הנשיא הסיני שי קיבל את הזמנתו של מקבילו מקוריאה הצפונית לבקר במדינה המבודדת.

מהבית הלבן נמסר לאחר פרסום הדברים כי הם עודכנו על ידי בייג'ינג אודות הביקור. בהודעה מוושינגטון נמסר כי העדכון כלל הודעה אישית מהנשיא שי לנשיא טראמפ. עוד הוסיפו בבית הלבן: "ההתפתחות הזו היא עדות נוספת לכך שהלחץ הגדול שלנו יוצר את האווירה המתאימה לדיאלוג עם קוריאה הצפונית".

בתחילת החודש דווח כי הנשיא האמריקני טראמפ, ייפגש עם שליטה של קוריאה הצפונית עד חודש מאי הקרוב. בבית הלבן מסרו כי תאריך ומיקום הפגישה יימסרו בהמשך. ההחלטה על הפגישה התקבלה לאחר שמשלחת מקוריאה הדרומית, בראשות היועץ לביטחון לאומי של המדינה צ'ונג יו-יונג, העבירה מכתב מקים לטראמפ, בו הוא מזמין את הנשיא האמריקני להיפגש.

ההערכה במערב, היא שיציאתו של קים לסין מהווה מפגש תיאום לקראת פגישתו הצפויה עם טראמפ. יש לציין כי תושבי קוריאה הצפונית לא מודעים לכך שצפויה להתקיים פגישה בין השניים שכן הדיווחים אודותיה לא פורסמו במדינה המבודדת.

הרודן מפיונגיאנג התחייב במכתבו לנשיא האמריקני כי יקפיא את ניסויי הגרעין ואת ניסויי הטילים של מדינתו, כך לפי הודעה שמסר היועץ לביטחון לאומי של קוריאה הדרומית. לאחר הגשת המכתב, היועץ, שהיה מנציגי סיאול שנפגשו עם קים, שוחח עם כתבים במדשאות הבית הלבן וטען כאמור כי "קים התחייב להימנע מניסויים גרעיניים ומניסויי טילים נוספים".

עוד אמר היועץ: "קים הביע את רצונו העז להיפגש עם הנשיא טראמפ מהר ככל האפשר". השליח מקוריאה הדרומית התחייב כי מדינתו למדה מטעויות העבר ומטרתה היא פירוזה המלא של קוריאה הצפונית מנשק גרעיני. עוד הוסיף, היועץ, כי קים לא התנגד להמשך התמרונים המשותפים של ארה"ב עם קוריאה הדרומית.

דונלד טראמפ
 

עודכן ע"י שי. דונלד טראמפ (רויטרס)

 

בהמשך לפרסומים אודות הפגישה, התייחס טראמפ לדברים. "ההסכם בין הצדדים נמצא בתהליכי הכנה מתקדמים", צייץ טראמפ בחשבון הטוויטר שלו. עוד הוסיף טראמפ כי "במקרה שהוא יושלם הוא יהיה טוב מאוד עבור העולם". 

דברי טראמפ נכתבו למרות ההתייחסות הצוננת של דוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס, בנוגע לסוגיה. "הנשיא לא ייפגש עם קים ג'ונג און אלא אם קוריאה הצפונית תנקוט בצעדים משמעותיים שיקרבו אותה לפירוק מנשק גרעיני", אמרה סנדרס.

סנדרס הבהירה כי "קוריאה הצפונית הבטיחה מספר הבטחות משמעותיות, בהן להפסיק לפתח נשק גרעיני ולהפסיק את ניסויי הטילים שלה, והפגישה בין הנשיא טראמפ לקים לא תקיים אלא אם נראה מעשים שתואמים להבטחות שלה".