תקרית הירי בדובדבן: החייל היורה חשוד בשיבוש הליכי חקירה

נציגי המשטרה הצבאית אמרו בדיון בבית הדין הצבאי ביפו כי באמצעות חברת הטלפון הנייד של החייל גילו שזמן קצר לאחר הירי הוא ביצע מספר שיחות ושלח הודעות, אותן מחק מיד

המשטרה הצבאית החוקרת אמרה הבוקר (שלישי) בדיון בבית הדין הצבאי ביפו כי לוחם הדובדבן שירה וגרם למותו של חברו ליחידה חשוד בשיבוש הליכי חקירה. מעצרו הוארך ביומיים.

לדברי החוקרים, הצליחו לגלות דרך חברת הטלפון הנייד של החייל כי התקשר לאחר פליטת הכדור, ככל הנראה לאחיו, ומיד אחר כך מחק את השיחה. כמו כן, שלח מספר הודעות, שנמחקו גם הן. על פי גורם צבאי בכיר הלוחם נחקר אתמול בלילה לראשונה בחשד לשיבוש הליכים, אך הכחיש את הטענות. 

סנגורו של החייל, עו"ד אבי חימי, פנה בדיון לחוקרים ואמר: "חקרתם אותו על זה ולא היה כלום".  נציג מצ"ח ענה לו בתגובה כי הוא "מסר גרסה, אבל היא לא מתיישבת עם הממצאים שהפקנו, וזה הבסיס לחשד לשיבוש".

 הלוויתו של לוחם דובדבן, סמ"ר שחר סטרוג
 

הלוויתו של לוחם דובדבן, סמ"ר שחר סטרוג(ללא קרדיט)

 

מרס"ן עו"ד מירב הרשקוביץ-יצחקי, סרן (מיל') עו"ד אבי חימי וסרן אליסף מלמד, המייצגים את החייל מטעם הסנגוריה הצבאית, נמסר: "ימים קשים עוברים על הלוחם, הכואב כאב עמוק את פטירת חברו הטוב, שחר ז"ל. אמש נערך שחזור שבמהלכו תיאר הלוחם את שהתרחש ביום האירוע ובמהלך השחזור פרץ בבכי מספר פעמים. בימים האחרונים, ובמקביל לחקירה, מטופל הלוחם על ידי גורמי בריאות הנפש בצבא. הוא ומשפחתו מבקשים לפגוש את משפחת המנוח ולהביע בפניה את צערם העמוק על הטרגדיה הנוראה."

עמית קוזה, בת דודתו של סמ"ר שחר סטרוג ז"ל, הלוחם שנהרג מפליטת הכדור, סיפרה בריאיון לתוכנית "חמש עם רפי רשף" על תחושות המשפחה לאחר הטרגדיה. "שנה וחצי הם צמודים, ההורים שלו הכירו אותו טוב", סיפרה על הקשר בין שחר והחייל היורה, "הם מאוד מחזקים אותו, קובי אבא של שחר כל הזמן אומר שהוא רוצה לחבק אותו ולא כועס". כשנשאלה אם יש אפשרות שהמשפחה תסלח לו, ענתה: "נראה שאפשר לסלוח, קובי לא כועס, אין לו שום טענות לחייל היורה, אז כנראה שאפשר. שום דבר לא יחזיר את שחר, לא הייתי רוצה שהוא (החייל היורה) ישב בכלא והחיים שלו ושל משפחתו יהרסו, מספיק שהמשפחה שלנו נהרסה".

 חייל דובדבן, סמ"ר שחר סטרוג והחשוד בהריגתו
 

חייל דובדבן, סמ"ר שחר סטרוג והחשוד בהריגתו(חדשות עשר)

 

עמית סיפרה על תחושת האובדן הקשה שלה, גם על רקע העובדה שהיא ואמה נפצעו בפיגוע בבורגס, אך הצליחו להשתקם. "אני כל הזמן שואלת את עצמי איך שרדתי את הפיגוע הזה, ושחר, שהוא כל כך חזק וגדול, תותח על, לא שרד את הכדור הקטן הזה. אני לא מצליחה לעכל את זה", אמרה, "אני לא רואה שום אור בקצה המנהרה הפעם, זה לא דומה לפיגוע, איבדנו את היקר לנו מכל, החיים לא יחזרו לשגרה בלי שחר".

הלוחם שגרם למותו של שחר נעצר בשבוע שעבר על ידי מצ"ח, בתחילה הוא נחקר בחשד לגרימת מוות ברשלנות אך בהמשך נחשד ונחקר בהריגה, ומעצרו הוארך אז בשישה ימים. בחקירתו, אמר החייל: "שומר המסך שלי בטלפון הוא עם שחר שנהרג. אני בשוק ממה שקרה. הוא היה חבר טוב מאד שלי. את כל ההכשרה והמסלול עשינו ביחד". 

שני הלוחמים ישבו בחדרם כאשר אחד הלוחמים שיחק עם אקדחו ופלט ממנו כדור אחד. הכדור פגע בחזהו של סטרוג שישב מולו בחדר ופצע אותו קשה. אמבולנס צה"לי פינה אותו במצב קשה לבית החולים הדסה הר הצופים, שם נכשלו המאמצים להשאירו בחיים ונקבע מותו.