הנשיא ריבלין והשרה שקד בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא, מארק ניימן/לע"מ

ריבלין בצל פרשת המסרונים: "זכותו של הציבור לדרוש הליך הוגן"

בטקס חילופי נשיא בית הדין הארצי לעבודה והשבעת שופטים בבית הנשיא אמר נשיא המדינה: "כשיש חשש לפגיעה בתקינות ההליך המשפטי, אסור לנו להתעלם מן הפגיעה באמון הציבורי"

נשיא המדינה, רובי ריבלין, התייחס היום (שלישי) לפרשת המסרונים בטקס חילופי נשיא בית הדין הארצי לעבודה והשבעת שופטים בבית הנשיא.

"כשיש חשש לפגיעה בתקינות ההליך המשפטי, שם אסור לנו להתעלם מן הפגיעה באמון הציבורי. שם חובתנו להטות אוזן. שם עלינו לחשוש 'מה יגידו'. על רקע הסערות האחרונות חשוב שנזכור: בית המשפט הוא בית זכוכית, מגדל במרכז העיר, שקוף לכל מתבונן. השופטים אינם רק שופטים, הם גם נשפטים כל העת. אנו חיים בעידן של 'שפוט השופטים'. הציבור שופט, הוא דורש שקיפות, הוגנות, תהליך נקי וזכותו לעשות זאת", אמר.

 הנשיא ריבלין והשרה שקד בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא
 

הנשיא ריבלין והשרה שקד בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא( מארק ניימן/לע"מ)

 

"כוחו של בית המשפט נובע מן האמון הציבורי ואסור לו לכרות את הענף עליו הוא יושב. בהיעדרו של אמון ציבורי, אין לבית המשפט זכות קיום", אמר ריבלין.

״השופטים נשפטים, יותר מאשר כל גורם אחר. אין די בכך שביכולתם להסביר, להשיב לטענות. עליהם למנוע אפשרות לרינונים. נדרש מהם, רף גבוה ביותר של ניקיון כפיים. גם אם קשה להשביע את רצונו של הציבור. בעניין הזה, חובתנו היא לתת לו דין וחשבון״, הדגיש.

בטקס נערכה פרידה מנשיא בית הדין הארצי לעבודה היוצא השופט יגאל פליטמן ובמקומו נכנסה לתפקיד הנשיאה ורדה וירט לבנה. כמו כן, הצהירו בטקס אמונים 11 שופטים: שופט בית המשפט העליון הנכנס עופר גרוסקופף, סגן נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, שופטת לבית משפט מחוזי, שופט בית הדין האזורי לעבודה, חמישה שופטים לבתי משפט השלום ורשמת בכירה.

בטקס נשאו דברים גם שרת המשפטים איילת שקד, נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות ועוד.

הנשיא ריבלין בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא
 

הנשיא ריבלין בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא(מארק ניימן/לע"מ )

 

שופטת בית משפט השלום בתל אביב, רונית פוזננסקי-כץ, לא תחזור לכהן כשופטת עד להחלטת בית הדין המשמעתי בעניינה. השופטת הגיעה לפני חמישה ימים לשימוע בנושא השעייתה בפני נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, בירושלים, ויצאה מהמקום לאחר דקות ספורות בלבד.

במסגרת השימוע סיכמו חיות ופוזננסקי-כץ כי בשלב זה שופטת השלום תמתין להכרעת הרכב הדיינים בביה"ד המשמעתי. במהלך השימוע, השופטת שבה וביקשה להאריך את חופשת השבתון שלה, אולם בקשה זו נדחתה על ידי חיות, והשתיים הסכימו על ההשעייה. 

הדיון בעניינה הגיע לאחר חשיפת ההתכתבויות בינה לבין חוקר רשות ניירות הערך, שנחשפה בחדשות עשר ע"י דורון הרמן, והגשת קובלנה של שרת המשפטים בנושא. אתמול, התייצבה השופטת לדיון שהתקיים בבית הדין המשמעתי של העליון, בנוגע לפרשה. הנשיא בדימוס אשר גרוניס, השופט ניל הנדל ונשיאת ביהמ"ש המחוזי נצרת ישבו בהרכב ביה"ד המשמעתי שדן בעניינה של פוזננסקי-כץ.

פוזננסקי ושחם-שביט
 

פוזננסקי ושחם-שביט(חדשות עשר )

 

נציג הרשות לניירות ערך בתיק 4000, עו"ד ערן שחם-שביט ושופטת המעצרים בתיק בבית המשפט בתל אביב רונית פוזננסקי-כץ, התכתבו בווטסאפ לפני הדיונים בתיק, ודנו בהארכות המעצרים. בעקבות המקרה, הושעו השניים מתפקידם על לתום בירור בנושא.