צה"ל על המחדל בדרום: "חדירת הפלסטינים - לא היה צריך לקרות"

לאחר לכידת המסתננים בכניסה לבסיס צאלים מסרו בצה"ל כי היה לחדירה "פוטנציאל גרוע". העצורים הם בני אותה משפחה מרפיח, משם חצו. השלושה שהו שעות בשטח ישראל

חדירה שנייה תוך שבוע: בצה"ל מסרו היום (שלישי) לאחר לכידת שלושת החשודים שחדרו הבוקר מרצועת עזה כי מדובר באירוע שלא היה צריך לקרות עם "פוטנציאל גרוע". החשודים נמצאים כעת בחקירה וכוחות הביטחון מנסים להבין האם מדובר במחבלים שניסו להוציא פיגוע או שמא הם שוהים בלתי חוקיים שהגיעו חמושים על מנת להיכלא בישראל.

"האירוע החל בתשע ועשרה בבוקר כאשר כוח מהחטיבה הדרומית זיהה עקבות חדירה לישראל", אמרו בצה"ל. כשעה ו-20 דקות לאחר מכן כוח צה"ל זיהה אותם במרחק 200 מטרים מצאלים. שלושת החשודים, בני אותה משפחה מרפיח, לא ניסו להשתמש בשלושת הרימונים ושני הקאטרים שברשותם גם כשפגשו בחיילים. החשודים נתפסו במרחק 20 ק"מ מהגבול. הם עברו ישובים אזרחיים והיו יכולים לבצע פיגועים. ההערכה בצה"ל היא שהם לא הסתייעו ברכב אלא הלכו ברגל. לכן עולה השאלה מדוע לא ניסו להוציא פיגוע ומדוע, לאחר שנתפסו, לא ניסו לפגוע בחיילים.

"אנחנו בודקים זיהוי חריג שהתרחש בלילה בגדר כאשר כוחות שהגיעו לא זיהו חדירה", נמסר. "מדובר באירוע שלא היה צריך לקרות עם פוטנציאל גרוע. הפלסטינים ככל הנראה הלכו ברגל ולא עלו על רכב". שעת החצייה של המסתננים טרם ידועה אולם הם שהו שעות בשטח ישראל. השלושה הועברו לחקירת שב"כ וחבלן משטרתי פעל לנטרל את אמצעי הלחימה שהיו ברשותם.

בווידאו: מעצר החשודים

בתוך כך, הרמטכ"ל הגיע לפיקוד דרום בביקור מתוכנן מראש כחלק מהכנות צה"ל ליום שישי יחד עם אלוף פיקוד דרום איל זמיר ומפקד אוגדת עזה תא"ל יהודה פוקס.

הבוקר, כאמור, נעצרו בכניסה לבסיס צאלים שלושה פלסטינים חמושים בסכין ורימונים. החשודים הועברו לחקירת שב"כ וחבלן משטרתי פעל לנטרל את אמצעי הלחימה שהיו ברשותם.

גדי ירקוני, ראש מועצה אזורית אשכול, מסר בתגובה: "אירוע חדירת החמושים הבוקר לשטחנו ותפיסתם ליד צאלים טופל בשילוב כוחות ושיתוף פעולה הדוק ומיטבי של אנשי הביטחון במועצה עם כוחות הצבא. עצם החדירה ותפיסת המחבלים סמוך לבסיס צאלים היא חמורה ותתוחקר על ידי הצבא. יחד עם זאת התפיסה מוכיחה את היעילות של כוחות הביטחון ואת עוז הרוח של אנשינו, חיילי צה״ל ואנשי הביטחון בישובים, שמרגע שזיהו את העקבות בשטחנו, התגייסו בצורה מוחלטת עד לתפיסתם. אני מבקש להודות לאנשי הביטחון במועצה אזורית אשכול ובישובים שמנעו הבוקר אסון ומחזקים את בטחוננו".

כזכור,בתחילת השבוע ארבעה פלסטינים חדרו לתוך ישראל, פגעו במכשול ולאחר מכן שבו לתוך רצועת עזה.

בתוך כך, ד"ר חזי לוי, מנהל בית החולים ברזילי באשקלון, התראיין לרדיו 101.5FM. ואמר שקיבלו הוראה להעלות כוננות לקראת "צעדת השיבה" המתוכננת להתחיל בערב ליל הסדר, בה צפויים להגיע מפגינים פלסטינים מכיוון רצועת עזה לעבר הגדר. "הבקשה להעלאת הכוננות יכולה להיות גם חיילים שמנסים למנוע פעילות אלימה וניסיון לחצות את הגדר. וכמובן עזתים שעלולים להפגע לרבות אנשי חמאס", הסביר. "לא היה משהו שאני זוכר מאז אוגוסט 2014 שחייב כוננות גבוהה יותר".