שר הביטחון, אביגדור ליברמן עם ננסי פילוסי, אריאל חרמוני, משרד הביטחון

ליברמן: "הארכת הסכם הגרעין - לגיטימציה למשטר הדוגל בהשמדתנו"

שר הביטחון התייחס במפגש עם משלחת אמריקנית בכירה לפרסום בחדשות עשר, לפיו רה"מ נתניהו טען כי טראמפ עומד לפרוש מההסכם. "איראן מערערת את היציבות באזור"

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, נפגש הבוקר (שלישי) עם משלחת אמריקנית בכירה והתייחס לפרסום הראשון בחדשות עשר, לפיו רה"מ נתניהו העריך בסבירות גבוהה שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ עומד לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן. ליברמן אמר כי "הארכת ההסכם עם איראן תהווה מתן לגיטימציה למשטר הדוגל בהשמדת ישראל, מממן טרור בכל העולם ומשקר בנוגע לתכנית הגרעין שלו".

ליברמן הודה לחברי הקונגרס, בהם ננסי פלוסי מנהיגת המיעוט בבית הנבחרים האמריקני, על "תמיכתם הבלתי מתפשרת בישראל ועל תקציב הסיוע שאישר הקונגרס לתכנית הישראלית להגנה מטילים, בהיקף 705 מיליון דולר בשנת 2018, הגבוה אי פעם".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

לא צמים: השיטה שתגרום לנו לא להשמין בחג

הטקס ההיסטורי שמתרחש כל עשור ואנחנו בכלל לא מודעים אליו

מתה האישה שסיפורה הוביל לביטול ההפרדה הגזעית בחינוך האמריקני

 שר הביטחון, אביגדור ליברמן עם ננסי פילוסי
 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן עם ננסי פילוסי (אריאל חרמוני, משרד הביטחון )

 

בפגישה, שעסקה ברובה בהתפתחויות במזרח התיכון ובאיום האיראני, אמר ליברמן כי "איראן היא המדינה מספר 1 שמערערת את היציבות באזור". עוד הוסיף כי "איראן מסכנת את מדינות המפרץ ומשגרת טילים לעברן, מערערת את היציבות של תימן בתמיכתה הצבאית בחות'ים, מנסה להפיל את המשטר בבחריין, עומדת מאחורי הדיקטטור רוצח ההמונים מדמשק, תומכת בארגון הטרור חיזבאללה ומחמשת אותו, פוגעת בריבונות לבנון וחותרת לערעור הבחירות בעיראק".

כזכור, אתמול נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שרי החוץ של גרמניה וצרפת. בפגישה העריך שטראמפ יפרוש מהסכם הגרעין עם איראן, והבהיר כי יש לתקן את ההסכם הן בסוגיית תוכנית הטילים האיראנית, הן בנוגע לביקורות של האו"ם באתרים חשודים במדינה והן בנוגע למועד פקיעת ההסכם.

פקידים ישראלים בכירים, שהשתתפו בפגישות וביקשו לשמור על עילום שם בשל הרגישות המדינית, ציינו כי נתניהו הבהיר כי לדעתו בלי תיקון יסודי של הסכם הגרעין הוא סבור שארה"ב תיסוג ממנו. "אפשר לנהל דיון אם זה יהיה דבר טוב או דבר רע, אבל זו פשוט המציאות", אמר נתניהו לשני שרי החוץ האירופים. "ואז תצטרכו לבחור בין הכלכלה הקטנה של איראן לבין הכלכלה הענקית של ארה"ב".

 הנשיא טראמפ ורה"מ נתניהו בוושינגטון
 

הנשיא טראמפ ורה"מ נתניהו בוושינגטון (רויטרס)

 

לאחר הפרסום, התייחס במסיבת עיתונאים סגן דוברת הבית הלבן, ראג' שאה, ואמר כי סביר מאוד שארה"ב תפרוש מהסכם הגרעין במאי. העיתונאים במקום ביקשו מהדובר להתייחס לדברים ותהו אם הוא יכול לאשר את הדיווח. שאה השיב כי הוא אינו יכול לאשר מפורשות את הדיווח אך טען כי "הנשיא היה ברור למדי מאז ינואר ומסר הצהרות בנוגע למה שהוא חושב על ההסכם עם איראן".

הדובר טען כי הנשיא האמריקני מדבר על הנושא כבר שנים. "הוא חושב שזה אחד מההסכמים הבין-לאומיים הגרועים ביותר שארה"ב אי פעם עשתה, והוא מתעקש על שינויים ברמת הקונגרס וגם עם שותפותינו האירופיות", אמר שאה והוסיף: "אם השינויים לא יקרו, הנשיא מוכן לפרוש מההסכם".