פרקליט המדינה, שי ניצן, גלובס

שי ניצן מגיב לביקורת: "פועלנו מביאנו להיות לא פופולרים"

בצל המתקפות של רה"מ נתניהו וקודמו בתפקיד אולמרט על מערכת המשפט, שלח פרקליט המדינה איגרת לאנשי הפרקליטות בה כתב "אל ירפו ידינו - נמשיך להיות נאמנים לעצמנו"

מערכת אכיפת החוק במגננה: פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן הגיב, באיגרת ששלח הבוקר (שלישי) לאנשי הפרקליטות לקראת חג הפסח, למתקפות של ראש הממשלה בנימין נתניהו וקודמו בתפקיד אהוד אולמרט על מערכת המשפט. באיגרת נכתב "לעיתים, פועלנו למיגור הרע מקרבנו, מביאנו להיות לא פופולרים". בנוסף, פנה לפרקליטים: "אל ירפו ידינו - נמשיך להיות נאמנים לעצמנו".

ברוח חג הפסח, התייחס ניצן לערך החירות במערכת המשפט. הוא כתב "בימים בהם מערכת אכיפת החוק ובתי המשפט מותקפים ע"י גורמים שונים, והחברה לצערנו אינה מוקיעה את דברי בלע המופנים כלפי גורמים במערכת אכיפת החוק, לרבות כאלה הנאמרים ע"י עבריינים מורשעים, ששימשו בתפקידים בכירים, חשוב להזכיר שהחירות אינה אפשרית אלא במדינה בה החוק שולט".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

מתה האישה שסיפורה הוביל לביטול ההפרדה הגזעית בחינוך האמריקני

הטקס ההיסטורי שמתרחש כל עשור ואנחנו בכלל לא מודעים אליו

נשק חדש נגד מטרידים: מערכת לזיהוי צעקות הותקנה במטרו בסיאול

עוד נכתב באיגרת כי "אנו בפרקליטות פועלים לאור ערכי האמת, הצדק, השוויון ומורשת ישראל". ניצן פנה לפרקליטים וכתב: "השליחות הציבורית שכל אחת ואחד מאיתנו נושא עמו, הוא מקור לגאווה, במעשינו המביאים חירות למדינה וליושביה. כל עוד אנו ממלאים את תפקידנו באמונה, אנו שומרים על החירות האמיתית שלנו".


בסיום האיגרת הודה ניצן לאנשי הפרקליטות על "פועלם הרב, המאופיין במסירות ובאכפתיות לחברה בה אנו חיים. הישגי הפרקליטות ואופייה הייחודי הם מקור גאווה לכולנו".

 פרקליט המדינה, שי ניצן
 

פרקליט המדינה, שי ניצן (המכון הישראלי לדמוקרטיה)

 

בשבוע שעבר התייחס ניצן למתקפות של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט על מערכת המשפט בכנס סגור של משרד המשפטים, כשאמר: "איך יכול להיות שאולמרט, עבריין שהורשע בעבירות שוחד והפרת אמונים, שזה עתה יצא משערי הכלא, מרשה לעצמו להשמיץ ולהכפיש ללא כל ביסוס אישים בכירים וישרי דרך במערכת אכיפת החוק ובכך פוגע באמון הציבור".

"היינו מצפים שהארץ תרעש על דברים חמורים אלו וכי אמירות מסוג זה יזכו לגינוי ברור בציבור הרחב" הוסיף פרקליט המדינה, "מתן במות לדברים אלה משדר מסר ציבורי בעייתי הפוגע במאבק בשחיתות שאל לנו כחברה המכבדת חוק להשלים עמו", אמר.

ניצן, התייחס לפני שבועיים בכנס "70 שנות דמוקרטיה בתנועה", שנערך ביוזמת מקור ראשון והמכון הישראלי לדמוקרטיה, לסערה שהתעוררה בעקבות חקירות רה"מ נתניהו וגיוס עדי המדינה: "כל חתימה עם עד מדינה נבחנת בקפידה. לעולם לא נאמר לעד מדינה לשקר כדי להפליל אדם אחר – כל טענה אחרת היא מופרכת". עוד הוסיף ניצן כי "מערכת אכיפת החוק מנותקת משיקולים פוליטיים".

אולמרט ונתניהו
 

שי ניצן מגיב למתקפות של נתניהו ואולמרט (רויטרס )

 

בכנס הוא התייחס לביקורת שהופנתה כלפיי ההקלות להן זכו עדי המדינה בפרשות נתניהו ואמר: "אנחנו משתדלים להפחית את ההקלות, אך הדבר לא מתאפשר בכל המקרים". ניצן הדגיש כי "עדי המדינה מביאים את האמת לאמיתה ולכן הפרקליטות תמשיך להשתמש בכלי הזה כדי להגיע לחקר האמת".


ניצן התייחס לפעילות מערכת המשפט בתיקי השחיתות ואמר כי "אנו משקיעים מאמצים רבים בשנים האחרונות כדי להגיע לחקר האמת ולהעמיד לדין נבחרי ציבור שפשעו". פרקליט המדינה הוסיף כי "הפרקליטות בוחנת את כל התיקים ללא מורא וללא משוא פנים" ואמר כי "הדין שווה לראשון האזרחים ולאחרון האזרחים".