,

שר הפנים ישי: "משרד המשפטים לא מאפשר גירוש מסתננים מצפון סודן ואריתריאה"

הממשלה נלחמת בגל המסתננים מאפריקה. בוועדת השרים לענייני חקיקה שוקדים על חוק הקובעת כי מי שיעסיק מסתנן מאפריקה צפוי להיקנס ב-500 אלף שקלים או להיאסר לחמש שנים. במקביל, יחידת עוז החלה לעצור מסתננים מדרום סודן. "לחזור לסודן זו בעיה קשה, גם לדרום וגם לצפון", אמר מסתנן שהשתתף בהפגנה בדרום תל אביב

(3:44 דקות)

כדי להילחם בתופעת ההסתננויות, בוועדת השרים לענייני חקיקה שוקדים על חוק שיגזור קנס על סך 500 אלף שקלים, או חמש שנות מאסר למעסיקים של מסתננים בלתי חוקיים. הצעה זו דומה לחוק על העסקת מסתננים פלסטינים.

 

בנוסף, משרד הביטחון יחל בעתיד הקרוב בבניית מתקני מעצר לפליטים בדרום, אולם ישנן בעיות בירוקרטיות המונעות זאת, כמו הענקת מעמד פליט למי שזקוק לכך, כאשר למשרד הפנים יש רק 16 בודקים מוסמכים. המטרה אינה לבחור את מי לגרש, אלא איך למנוע שלא יהיו פה 60 אלף מסתננים אלא 600 אלף.

 

רשות ההגירה החלה היום (ראשון) לעצור מסתננים מדרום סודן, שבית המשפט אישר לגרשם חזרה לארצם. שמונה נעצרו באילת מתוך 1,500 דרום סודנים לא חוקיים שהסתננו לישראל, אך בעקבות המעצרים, רוב המסתננים ירדו למחתרת.. במשרד הפנים אומרים כי מסתנן שלא יבוא בעצמו לפקחי יחידת "עוז", ייעצר ויגורש.

אחד המסתננים שהגיע להפגנה שערכו מסתננים ופליטים בגינת לוינסקי בתל-אביב, אמר כי לא יידע כיצד להסתדר בסודן. "משהייתי קטן לא הייתי בסודן, מגיל קטן לא ראיתי את אבא שלי. לחזור לסודן זו בעיה קשה, גם לדרום וגם לצפון", אמר המסתנן.

 

שר הפנים אלי ישי, אמר כי בכוונתו להביא לגירושן של אוכלוסיות נוספות של מסתננים. "אנחנו שואפים לגרש גם המסתננים מצפון סודן ואריתריאה, כרגע משרד המשפטים לא מאשר לנו לעשות זאת", אמר ישי.