בנק ישראל: העלייה במחירי הדירות הואטה - אך מספר הרוכשים ירד

לפי הדוח השנתי של הבנק, העלייה בהיצע והירידה בביקוש משקיעים גרמו להתמתנות ההתייקרות. עוד עולה כי האבטלה בשפל של כמה עשורים, אך שיעור העוני נותר מהגבוהים במערב

מחירי הדירות עלו ב-2017, אולם קצב עלייתם הואט בהשוואה לשנים קודמות - כך עולה מהדוח השנתי של בנק ישראל שפורסם היום (רביעי). לפי בדוח, ההאטה בעליית המחירים נבעה בין השאר מצעדים שנקטה הממשלה - הן להגדלת ההיצע והן להקטנת הביקוש מצד משקיעים. עם זאת, יש לציין, כי מדובר בשנה העשירית ברציפות שבה עולים מחירי הדיור.

חרף ההתמתנות בעליית המחירים, מספר העסקאות בשוק הדיור הוסיף לרדת ב-2017. הירידה ניכרת בכל קבוצות הרוכשים, אם כי בעוצמות שונות: היא חזקה יותר אצל משקיעים - שבקרבם כאמור הביקוש ירד - ואצל משפרי דיור, ומתונה יותר אצל הרוכשים דירה ראשונה.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

אין דמוקרטיה, יש כלכלה: האם א-סיסי עשה שינוי חיובי במצרים?

חברי המועצות ועובדי העיריות שחייבים מיליונים בתשלומי הארנונה

הדתי האדוק שכינה את הכותל דיסקוטק: מי אתה ישעיהו ליבוביץ'?

הדוח מתייחס גם לתוכנית "מחיר למשתכן", שלטענת בנק ישראל מעודדת את הביקוש בקרב הזוגות הצעירים. כמו כן, נכתב כי התוכנית כוללת חלק משמעותי מהיצע הדירות החדשות, ומסיטה את ההיצע מהשוק החופשי לשוק המסובסד וכך מוזילה את המחיר לזוגות צעירים. עם זאת, לפי הדוח, "מחיר למשתכן" גרמה להארכה במשך ההמתנה לדירה.

מהדוח עולה עוד כי משקיעים רבים בתחום הנדל"ן החלו לחפש השנה אפיקי השקעה חלופיים, כתוצאה מכך שמחירי הדירות עלו השנה מהר יותר מדמי השכירות. כמו כן, הנתונים המוצגים בדוח מעלים כי הריביות על משכנתאות ירדו במהלך השנה.

דירות בבנייה
 

"'מחיר למשתכן' הסיטה ההיצע מהשוק החופשי לשוק המסובסד". דירות בבנייה (shutterstock)

 

מצב העוני בישראל זוכה להתייחסות רחבה בדוח. לפי בנק ישראל, תחולת העוני ואי-השוויון המשיכו ב-2016 את מגמת הירידה שהחלה אחרי 2010, אך נותרו גבוהים יחסית לנתונים המקבילים ברוב מדינות ה-OECD. באופן דומה, השכר לשעת עבודה של שכירים בשני העשירונים התחתונים עלה ב-15 השנים האחרונות, אולם פערי השכר בין העשירונים נותרו גדולים וכך גם הפערים בהכנסות. הדוח מציין לטובה את תוכנית "נטו משפחה", ונכתב בו כי היא משפרת את מצבן של משפחות העובדים בכל עשירוני ההכנסה ומצמצמת את העוני.

בתחום הרווחה, הדוח מעניק התייחסות חיובית לרפורמה בביטוח הסיעודי הציבורי, אותה אישרה הממשלה בינואר 2018. עם זאת, נכתב כי הרפורמה אינה מטפלת ברבות מהבעיות במערכת שירותי הסיעוד בישראל ובחלק מהמקרים מציעה פתרונות שאינם מביאים בחשבון התפתחויות עתידיות.

 הומלסים
 

תוחלת העוני ירדה, אך עדיין גבוהה ביחס לעולם. דרי רחוב (רוני שיצר)

 

באשר למצב התעסוקה ב-2017, עולה מהדוח כי הביקוש לעובדים עלה והאבטלה ירדה לשפל של כמה עשורים. עם זאת, הדוח מציין כי קיימים פערים באבטלה בפריפריה, שגבוהה מאשר במרכז. נוסף על כך, הדוח מציין כי העלייה בשכר בשלוש השנים האחרונות - האיצה.

בדוח מוקדש פרק שלם לתעשיית ההיי-טק. לפי הדוח, ישראל, המתמחה בטכנולוגיית מידע, נהנתה מהגידול בביקוש בעולם  לשירותים כאלה, מה שהביא לצמיחת הייצוא הישראלי בענף זה. עם זאת, נכתב כי רוב תעשיית ההיי-טק מרוכזת במרכז ומעסיקה שיעור נמוך של ערבים, מבוגרים ונשים.

לטענת בנק ישראל, היתרון של המשק הישראלי ביחס לעולם מתבסס על הון אנושי ועל השכלה. לכן, לפי הבנק, על הממשלה מוטלת "אחריות גדולה לשיפור מערכת ההשכלה הציבורית, לקידום הישגי התלמידים בכל רמות ההשכלה ולהכשרת אקדמאים בתחומי ההנדסה והמדעים לשם מימוש פוטנציאל הצמיחה של ענפי הטכנולוגיה העילית".

עוד מציין הדוח כי הצמיחה בישראל ב-2017 הייתה 3.4%, דומה לזו של אשתקד. גירעון הממשלה ירד ביחס לשנה שעברה ועמד על 2% תוצר - לטענת הבנק משום שתקבולי המיסים היו גבוהים מהצפוי - אך הגירעון המבני הועמק.

"לעוני בישראל יש צבע מגזרי מאוד"

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג הציגה הבוקר את הדוח לנשיא ראובן ריבלין. הנשיא אמר כי "הדוח מאשש בצורה טובה את הדבר הזה שאנחנו יודעים על הכלכלה שלנו, על שתי פנים שונות שלנו. בכל הנוגע לאיתנות המקרו-כלכלית של מדינת ישראל, ולתחרותיות של ישראל מול השוק הגלובלי, ללא ספק יש לנו הרבה מאוד במה להתגאות". 

ריבלין עוד התייחס לאתגרים הכלכליים העולים מהדוח, ואמר כי "האתגר הראשון והכואב הוא טיפול בפערים החברתיים בישראל והבטחת המוביליות החברתית. לתמונה הזאת צריך להוסיף את העובדה שלעוני בישראל יש צבע מגזרי מאוד, של שני מגזרים, שני שבטים, הערבים והחרדים". לדבריו, "האתגר השני, והקשור בזה שתיארתי עכשיו, הוא יכולתו של האדם החציוני בישראל לחיות בכבוד".

 הנשיא, ראובן ריבלין עם נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג
 

הנשיא, ראובן ריבלין עם נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג (מארק ניימן/ לע"מ)

 

הנגידה פלוג אמרה כי "נכון לנצל את ההזדמנות הזו כדי להזכיר גם את ההישגים המדהימים שהשיגה כלכלת ישראל ב-70 שנות קיומה של המדינה". לדבריה, "הצמיחה הכלכלית שידעה המדינה הביאה לגידול מרשים ברמת החיים, תוך קליטה מוצלחת של גלי עלייה רבים. הפכנו ממדינה שעיקר גאוותה היה יצוא התפוזים, ושסבלה מגירעון כרוני במאזן התשלומים, ובהמשך מחוב ציבורי ענק ואינפלציה דוהרת, למדינה עם עודף במאזן התשלומים, עודף נכסים על התחייבויות, חוב ציבורי מתון, יצוא מתוחכם שנשען על ידע וחדשנות פורצי דרך, ואינפלציה שהיינו רוצים שתהיה קצת יותר גבוהה. יש לנו בהחלט במה להתגאות, במקביל לכך שיש הרבה עבודה לפנינו".

עם זאת, הדגישה הנגידה: "המשק עדיין נופל מהמדינות המפותחות מבחינת התוצר לנפש והפריון לעובד, ותחולת העוני ואי-השוויון בהכנסות נטו עדיין גבוהים. נדבך מרכזי בהתמודדות עם מצב זה נעוץ בשיפור ההון האנושי של כלל האוכלוסייה ובצמצום הפערים הקיימים בין מגזריה השונים".

"לשם כך יש לשפר את ההישגים במערכת החינוך, וכן להקטין את פערי ההישגים בין תלמידים ממגזרים שונים ומרקעים חברתיים-כלכליים וגאוגרפיים שונים", הוסיפה פלוג. "כמו כן, ראוי להרחיב את המדיניות הפעילה בשוק העבודה, לרבות הכשרות מקצועיות. בנוסף, נדרשת השקעה נרחבת בתשתיות, ובראשן בתחבורה הציבורית. כל אלו וצעדי מדיניות נוספים המפורטים בדוח, הם צעדים הכרחיים על מנת להבטיח צמיחה מכלילה ובת קיימא, שמפירותיה יהנו כל חלקי האוכלוסיה". 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה לפרסום הדוח: "משרד האוצר הצליח להוריד את מחירי הדיור לאחר 12 שנים, להפחית מסים ולהצמיח את הכלכלה הישראלית, למרות הקשיים והמכשולים שהערים בנק ישראל. לצערנו הרב בנק ישראל ממשיך לנהוג במדיניות כלכלית שמשרתת בעיקר את האינטרסנטים. כלכלת ישראל נמצאת במצב הטוב ביותר זה עשרות שנים בזכות 3 שנים של עבודה קשה וצעדים אמיצים שהוביל משרד האוצר בראשות השר משה כחלון עבור אזרחי ישראל ולמרות התנהלות של בנק ישראל".