עליית מדרגה: פוטין מעז יותר – והמערב מתאחד למאבק נגדו

המהלך חסר התקדים שיביא לגירושם של למעלה ממאה נציגים רוסים ממדינות אירופה וצפון אמריקה מהווה החרפה ביחסים בין הקרמלין למערב, שהפסיק להשלים עם האלימות • פרשנות

פרשנות: יותר ממאה דיפלומטים רוסים יגורשו בתקופה הקרובה מכמעט 20 מדינות באירופה ובצפון אמריקה, כשבראשן ארצות הברית שהודיעה על גירושם של 60 נציגים רוסים משטחה. המהלך המשולב והמתואם מהווה הישג של ממש למדיניות החוץ הבריטית, לאחר הרעלת המרגל הרוסי ובתו בשטח הממלכה, אל מול ההכחשה הגורפת של מוסקבה.

הקרמלין מצדו הגיב למהלך ואמר שמדובר בטעות של מדינות המערב ובמדיניות אנטי-רוסית. המאבק הנוכחי יתפתח לתגובה רוסית, אך לא ברור עדיין מה היא תהיה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

לא משחק ילדים: בובה נתפסה במכס - ספוגה ב-50 גרם קוקאין

בקשות הגבלה חדשות: המדינה ממשיכה לצוד אתרים שמפרסמים זנות

פרסום ראשון: שרה נתניהו סירבה לעימות עם חפץ ופילבר

 פוטין בעצרת תמיכה
 

מעז יותר. פוטין (רויטרס)

 

מהפעולה המשולבת של מדינות המערב ניתן לראות וללמוד על מאבק נגדי לפוטין. כזה שטרם נראה כמותו. הפעולה, שמתמקדת כמובן במעשים שמובילה וושינגטון, מהווה החרפה והסלמה ביחסים שבין מדינות המערב – אירופה וארה"ב – לרוסיה של פוטין.

היחסים בין המערב לרוסיה אינם בדרך לרגיעה כלשהי. הם הולכים והופכים לגרועים יותר, לחריפים יותר. מחד, התעוזה של פוטין בפעולותיו ומעשיו כנגד מדינות אחרות הולכת וגוברת, והתחושה מנגד של המערב שאי אפשר להשלים עם המעשים הלוחמניים והאלימים של השליט מהקרמלין.

פרט לארצות הברית, שתגרש את המספר הרב ביותר של נציגים רוסים, בגרמניה, פולין וצרפת החליטו על גירושם של ארבעה דיפלומטים רוסים מכל מדינה. מאיטליה, אלבניה ודנמרק יגורשו שניים. קנדה, תראה את הדלת החוצה לארבעה דיפלומטים אף היא במהלך אותו היא מגדירה כ"סולידריות עם הממלכה המאוחדת". אוסטרליה תגרש שניים, הולנד תגרש שני דיפלומטים, לטביה, פינלנד, הונגריה, קרואטיה, שבדיה, אסטוניה ורומניה הודיעו על גירוש של דיפלומט אחד כל אחת, וצ'כיה הודיעה כי תגרש את שלושה חברי השגרירות הרוסית בשטחה. נוסף לכך, ניו זילנד הביעה תמיכה אך טענה כי אין במדינתה גורמים שעונים להגדרה "מרגל".

 תרזה מיי
 

"מסר ברור לרוסיה". תרזה מיי (רויטרס)

 

אוקראינה, שכנתה של רוסיה ומי שנמצאת בסכסוך ארוך שנים עם המעצמה, הודיעה כי ארצה תגרש 13 דיפלומטים. פולין הודיעה כי הדיפלומטים הרוסים שיגורשו מארצה - יגורשו לפני השלושה באפריל. ליטא הודיעה על גירוש שלושה דיפלומטים ועל הוצאת איסור ל-44 אזרחי רוסיה מכניסה לשטחה.

"הפעולה המשותפת של בעלות בריתנו שולחת מסר ברור לרוסיה כי היא לא תוכל להפר את החוק הבינלאומי", מסרה בתגובה להתפתחות הדרמטית ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי. גם שר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון, התייחס לגירוש רחב ההיקף וטען כי מדובר במהלך הרחב ביותר של מדינות המערב כנגד מרגלים רוסים מאז ומעולם.