תרזה מיי, דונלד טראמפ וולדימיר פוטין, רויטרס

מסר לרוסיה: ארה"ב ו-17 מדינות אירופיות יגרשו עשרות דיפלומטים

במהלך מתוזמן, טראמפ הכריז על גירוש 60 נציגים, בהם שליחים לאו"ם ועל סגירת קונסוליה. אוקראינה תגרש 13, צרפת, גרמניה וקנדה יגרשו 4 כל אחת. "עומדים בסולידריות"

מהלך מתוזמן: כמעט במקביל, הודיעו היום (שני) ארה"ב, קנדה, גרמניה, צרפת, אוקראינה, אוסטרליה ולמעלה מעשר מדינות נוספות רבות מכל קצוות אירופה, על גירושם של עשרות דיפלומטים רוסים משטחן. זאת, לאחר ניסיון החיסול של המרגל הרוסי ובתו בבריטניה לפני מספר שבועות והפנייה הבריטית אל מועצת הביטחון של האו"ם לאחר האירוע.

ארצות הברית תגרש לא פחות מ-60 דיפלומטים רוסים בעקבות הפרשה, 12 מתוכם מכהנים בתפקידים שונים במשרדי האו"ם שבניו יורק. נוסף על כך, הקונסוליה הרוסית בסיאטל תיסגר, כך הכריע הנשיא טראמפ. השגריר הרוסי בארצות הברית הגיב למהלך. "ארה"ב מחרבת את המעט שנשאר מיחסיה איתנו ומבינה רק כוח", מסר השגריר בתגובתו החריפה. גורם בפרלמנט הרוסי הוסיף כי מדינתו תגרש 60 דיפלומטים ואנשי צוות מארה"ב בתגובה, כך מדווחת סוכנות הידיעות הרוסית. לצד זאת, דובר הקרמלין מסר שפוטין טרם הכריע בנוגע לתגובה, אך היא תהיה מותאמת באופן דומה להחלטה של מדינות המערב.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

שינוי בעולם המלצרות: טיפים ייחשבו כהכנסת העסק וישולמו כשכר

הלם בקהילה היהודית בצרפת עקב רצח הקשישה; נעצר חשוד נוסף

האירוע בקוסרא: נסגר התיק נגד הורי הילדים שירו למוות בפלסטיני

 דגימות המרגל הרוסי שהורעל
 

השטח בו הורעל המרגל הרוסי בבריטניה (רויטרס)

 

"אנחנו עומדים בסולידריות בלתי שבירה עם בריטניה. היום נגרש 60 חברים מהמשלחת הרוסית ונדרוש מהרוסים לסגור את הקונסוליה בסיאטל", כתבה דוברת מחלקת המדינה בארה"ב בטוויטר תוך שהיא מצרפת את המסמך הרשמי שמפרט את ההחלטה האמריקנית.

פרט לארצות הברית, שתגרש את המספר הרב ביותר של נציגים רוסים, בגרמניה, פולין וצרפת החליטו על גירושם של ארבעה דיפלומטים רוסים מכל מדינה. מאיטליה, אלבניה ודנמרק יגורשו שניים. קנדה תראה את הדלת החוצה לארבעה דיפלומטים אף היא במהלך אותו היא מגדירה כ"סולידריות עם הממלכה המאוחדת". אוסטרליה והולנד יגרשו שני דיפלומטים, לטביה, פינלנד, הונגריה, קרואטיה, שבדיה, אסטוניה ורומניה הודיעו על גירוש של דיפלומט אחד כל אחת, וצ'כיה הודיעה כי תגרש את שלושה חברי השגרירות הרוסית בשטחה. 

אוקראינה, שכנתה של רוסיה ומי שנמצאת בסכסוך ארוך שנים עם המעצמה, הודיעה כי ארצה תגרש 13 דיפלומטים. פולין הודיעה כי הדיפלומטים הרוסים שיגורשו מארצה - יגורשו לפני השלושה באפריל. ליטא הודיעה על גירוש שלושה דיפלומטים ועל הוצאת איסור ל-44 אזרחי רוסיה מכניסה לשטחה.

"הפעולה המשותפת של בעלות בריתנו שולחת מסר ברור לרוסיה כי היא לא תוכל להפר את החוק הבינלאומי", מסרה בתגובה להתפתחות הדרמטית ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי. גם שר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון, התייחס לגירוש רחב ההיקף וטען כי מדובר במהלך הרחב ביותר של מדינות המערב כנגד מרגלים רוסים מאז ומעולם.

מיי בביקור בעיר שבו הורעל המרגל הרוסי
 

מדינות רבות מביעות הזדהות. מיי בביקור בעיר שבו הורעל המרגל הרוסי (רויטרס)

 

המהלך, שנראה באופן מובהק ככזה שתוזמן מראש, מגיע כשבועיים לאחר הגירוש של 23 דיפלומטים רוסים משטחה, וההאשמות שהפנתה ראשת הממשלה מיי נגד הקרמלין בכל הקשור למעורבות הרוסית בהרעלתו של המרגל לשעבר סרגיי סקריפל, ובתו יוליה. מיי הורתה על גירוש הדיפלומטים משום שלטענתה הם מרגלים שעבדו תחת מעטה דיפלומטי. היא גם הודיעה על מעקב צמוד יותר אחרי אנשים הנכנסים למדינה ונחשבים לאיום על הביטחון הלאומי, והוסיפה כי תקדם חקיקה בנושא. זאת, בהמשך להאשמתה כי רוסיה עומדת מאחורי מתקפת גז העצבים כאמור. ככל הידוע, המתקפה הייתה הראשונה שבמסגרתה נעשה שימוש בגז עצבים, מאז מלחמת העולם השנייה.

בימים האחרונים החזירו באיחוד האירופי את שגרירם במוסקבה להתייעצות. בהודעה מטעם מנהיגי האיחוד בסוף השבוע האחרון נכתב כי הם עומדים מאחורי מסקנות לונדון לפיהן מוסקבה היא שעומדת מאחורי ההרעלה. דובר הקרמלין הודיע בעקבות החלטת האיחוד כי מוסקבה אינה יודעת מדוע מנהיגי האיחוד מסכימים עם מסקנות בריטניה שכן רוסיה לא קיבלה מידע על החקירה.

בשבוע שעבר, שר החוץ של בריטניה, בוריס ג'ונסון, תקף את נשיא רוסיה, ואמר כי "ולדימיר פוטין ינצל את המונדיאל כמו שהיטלר ניצל את אולימפיאדת 1936, על מנת לחזק את תדמית המדינה".

ההודעה המלאה של מחלקת המדינה האמריקנית על הגירוש

"פוטין רוצה לגרום לצרות איפה שניתן, כדי שיוכל להציג את מדינתו כחזקה כמו שהייתה לפני קריסת האימפריה הסובייטית", אמר ג'ונסון בוועידת מחוקקים בבריטניה, "הדברים שלו לא מיועדים לנו, אלא לקהל הביתי שרוצה להרגיש שרוסיה חזקה שוב, לאחר שהם רואים את כל ההשפלות". עם זאת הוא הוסיף כי בריטניה לא מעוניינת במלחמה קרה חדשה.

הוא טען כי עיתוי המתקפה נגד המרגל הרוסי בבריטניה, ככל הנראה קשור לבחירות ברוסיה. "כפי שדמויות שאינן דמוקרטיות עושות בבחירות או באירועים קריטיים מבחינה פוליטית, נהוג להעלות בפני דמיון הציבור את תחושת האיום", הסביר ג'ונסון. במשרד החוץ הרוסי אמרו בתגובה כי כל השוואה בין פוטין להיטלר "אינה מקובלת". דוברת משרד החוץ הוסיפה כי שר החוץ הבריטי "מורעל בשנאה ובזעם".