כיפת ברזל, דו"צ

צה"ל על ירי כיפת ברזל: "לא הייתה תקלה, המחיר מחוץ למשוואה"

מפקד כוחות ההגנ"א הסביר כי אמש זוהה ירי תלול מסלול שאיים על זיקים, ועל כן שוגרו טילי המערכת הרבים. "יש רגישות יתר בהתאם להערכת מצב, החיילים התנהגו בשיקול דעת"

מפקד כוחות ההגנה האווירית בחיל האוויר, תת אלוף צביקה חיימוביץ', התייחס היום (שני) בשיחה עם כתבים צבאיים לאירוע החריג אמש בגבול עזה, כשמערכת כיפת ברזל שיגרה טילים מיירטים רבים בעקבות ירי מקלעים מכיוון עזה.

"במשוואה של הגנה מול כלכלה, ההגנה על אזרחי ישראל גוברת", אמר חיימוביץ', "מערכת כיפת ברזל זיהתה ירי תלול מסלול שיצא מעזה ואיים לפגוע בזיקים, בשיגרה לא נוטלים סיכונים". הוא הסביר כי עלות הטילים ששוגרו "נמצאת מחוץ למשוואה, נעשה הכל להקטין סיכונים גם בעלויות גבוהות".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

שינוי בעולם המלצרות: טיפים ייחשבו כהכנסת העסק וישולמו כשכר

הלם בקהילה היהודית בצרפת עקב רצח הקשישה; נעצר חשוד נוסף

בפעם השמינית: שר הפנים אריה דרעי נחקר בלהב 433

 יירוט. ארכיון
 

בצה"ל טוענים כי לא הייתה תקלה. מערכת כיפת ברזל בפעולה (ללא קרדיט)

 

עוד הוסיף מפקד כוחות ההגנה האווירית, כי ישנה רגישות יתר בהתאם להערכת מצב "שמותאמת לזירה איום ותרחיש", לדבריו. הוא קבע כי אנשיו התנהגו בשיקול דעת רב ובאחריות. "כשמשהו עף מהאוויר לקרקע מבחינתנו הוא איום" המשיך חיימוביץ' להגן על חייליו תוך שהוא טוען שהתגובה הנדרשת בירי שמבוצע לכיוון זיקים הוא 5 שניות בלבד. "צריך לזה אומץ מקצוענות וחדות", סיכם. 

באירוע אמש, הופעלו אזעקות צבע אדום ביישובים הסובבים את רצועת עזה, בהם הערים אשקלון ושדרות והמועצות האזוריות שער הנגב וחוף אשקלון. מערכות כיפת ברזל הופעלו כאמור, ושיגרו כמות גדולה של מיירטים. לא היו נפילות בשטח ישראל ולא היו נפגעים.

מדובר צה"ל נמסר כי "זוהה ירי מקלעים חריג, אך לא זוהו שיגורי רקטות. בצה"ל בודקים את נסיבות הפעלת מערכת כיפת ברזל". כמו כן, נמסר כי "בתגובה לירי צה"ל תקף באמצעות טנק שתי עמדות תצפית בצפון רצועת עזה". בנוסף, הדגיש דובר צה"ל כי "צה״ל רואה בארגון הטרור חמאס אחראי לכל הנעשה ברצועה וממנה ורואה בחומרה ירי מכל סוג שהוא לעבר שטח מדינת ישראל".

 דובר צהל רונן מנליס
 

שיגורים בעקבות ירי מקלעים. דובר צה"ל רונן מנליס (ויקיפדיה, BY-SA)

 

מהמועצה האזורית חוף אשקלון נמסר תחילה כי זוהו מספר שיגורים לעבר ישראל, וכולם יורטו בהצלחה, אך צה"ל הודיע כאמור כי לא בוצע מטח ירי לעבר ישראל. בשיחה עם כתבים צבאיים אמר דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, כי ניתן לחזור לשגרה, שכן האזעקות ושיגורי כיפת ברזל הופעלו בשל ירי מקלעים.

בכלי התקשורת הפלסטיניים דווח כי צה"ל ביצע ירי אריטילרי לעבר אזור בית להיא שבצפון הרצועה, בתגובה לאזעקות בישראל. ייתכן שירי של חמאס בתוך שטח הרצועה הוא שהביא להפעלת ההתרעות בצד הישראלי, ושרעשי הפיצוצים מקורם רק בשיגורים של כיפת ברזל.

בחמאס טענו כי רעשי הפיצוצים מגיעים מתרגיל גדול שהתנהל ברצועה החל מאתמול בשעות הבוקר. מהזרוע הצבאית של חמאס נמסר שהפיצוצים מקורם בניסויים ותמרונים, וממשרד הפנים של חמאס נמסרה הודעה דומה. במסגרת התמרון הצבאי שמנהל חמאס שוגרו היום רקטות לעבר הים. דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אבו עוביידה, מסר: "לא נורו טילים הערב מעזה לעבר שטח האויב הישראלי. כיפת ברזל הופעלה נגד אש מקלעים שנורתה בתוך עזה במסגרת התמרונים של חמאס. האויב יישא בהשלכות של הסלמה ולא נשב בחיבוק ידיים אל מול תוקפנות כלשהי".