מהפכה בעולם המלצרות: טיפים ייחשבו כהכנסת העסק וישולמו כשכר

בית הדין הארצי לעבודה קבע כי לראשונה תשר המשולם במסעדות ובבתי קפה למלצרים, יהיה חלק משכרם, וכי על המעסיק לשלם עבורו זכויות סוציאליות: "מדובר בבשורה גדולה"

בית הדין הארצי לעבודה קבע היום (שני) כי תשר (טיפ) המשולם על ידי הלקוח במסעדות ובבתי הקפה למלצרים ייחשבו כחלק מהכנסת העסק, וישולם כשכר העבודה שלהם. עוד נקבע כי המעסיק יצטרך לשלם עבור הטיפ זכויות סוציאליות דוגמת דמי ביטוח לאומי, פנסיה, מס הכנסה ומס בריאות.

על פי פסיקת נשיא בית הדין היוצא, יגאל פליטמן, שזוהי פסיקתו האחרונה, "כל הכנסה של המלצר מתשר צריכה להיחשב כהכנסת עבודה שלו מאת מעסיקו. זאת, גם אם התשר שולם ישירות למלצר; גם אם הוא לא עבר דרך הקופה; גם אם שולם באמצעי תשלום נפרד מזה שבאמצעותו שולמה הארוחה; וגם אם הוא לא נרשם בספרי המסעדה או ביומן השירות".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הערב: כיצד פרופ' ישעיהו ליבוביץ' שינה את פני החברה הישראלית?

המנהל האזרחי: חמישה מיליון פלסטינים ביהודה ושומרון ועזה

בפעם השמינית: שר הפנים אריה דרעי נחקר בלהב 433

עוד נקבע כי "בהעדר התניה מפורשת אחרת, המעסיק רשאי להשתמש בכספי התשר אך ורק לשם תשלום שכר עבודה לעובדי שרשרת השירות. המעסיק אינו רשאי לשלם באמצעות כספי התשר תשלומי חובה, הפרשות לפנסיה או זכויות סוציאליות אחרות". הפסיקה תיכנס לתוקף באחד בינואר 2019, זאת על מנת לתת לבעלי המסעדות זמן להתכונן לשינוי.

לדברי נשיא ביה"ד, מדובר בסוגיה מורכבת עם השלכות רחבות היקף: "מאחר והסוגיה רלוונטית לכ-200,000 עובדי ענף המסעדנות ולאלפי מסעדות ובתי קפה בכל רחבי הארץ, החלטנו לקיים את הדיונים במותב מורחב של חמישה שופטים ושני נציגי ציבור ולצרף להליכים את היועץ המשפטי לממשלה, איגוד המסעדות וכן את ההסתדרות, המייצגת את עובדי ענף המסעדנות".

השופטים מתחו ביקורת על כך שהנושא לא הוסדר בחוק עד היום ואמרו כי "חרף הצעות חוק שהוגשו בנושא, לא הוסדר נושא התשר על ידי המחוקק. נוכח זאת, ובהעדר צפי להסדרה קרובה, ובשים לב לבעייתיות הדין הקיים מחד; וחובת בית הדין ליתן מענה ראוי והולם לתביעות התשר הרבות שבפניו, מאידך; הגענו לכלל מסקנה, שאין מנוס בלתי אם לקבוע הלכה חדשה בנושא".

עו"ד עמית גרוס, מסביר את ההלכה החדשה ואומר: "בית הדין הארצי אומנם עשה סדר. וטוב וראוי שיעשה סדר, אולם  פסק דין הזה יגדיל ויקשה עוד יותר על המסעדות הברים ובתי הקפה. בית הדין הכריח למעשה את המעסיק להפקיד את כספי התשר לקופתו של המעסיק, דבר אשר יטיל תשלום נוסף על המעסיק. סיכוי לא רע שרוב המסעדות ייקחו את הטיפ כחלק ממחיר המנה או שיוסיפו 12/15 אחוז קבוע לחשבון".

אלון-לי גרין, המנהל הארצי של תנועת עומדים ביחד וממובילי מאבק המלצרים, בירך על הפסיקה ואמר כי היא "שמה למעשה סוף לתופעה המכוערת של התלושים הפיקטיביים. למרות שזו ממש לא פסיקה מושלמת, היא קובעת בפעם הראשונה שלעובדים בענף המסעדנות - כמו לכל שאר העובדים בישראל - מגיעות זכויות סוציאליות. פנסיה, דמי פיטורים, חופשה, מחלה, שעות שבת ושעות נוספות. זה לא סוף המאבק ועוד צריכים להגיע למצב שבו המעסיקים ישלמו משכורת למלצרים שלהם, כמו שכל מעסיק בישראל עושה. אבל אין ספק שמדובר בבשורה גדולה לעובדים".