פרו ישראלי ומתנגד לבדלנות: הכירו את היועץ החדש לביטחון לאומי

ג'ון בולטון, שצפוי להיכנס לתפקיד במקומו של הרברט מקמסטר, ידוע בעמדותיו הניציות, בסלידתו מהתחממות היחסים עם קוריאה הצפונית וברצון לבטל את הסכם הגרעין עם איראן

בשבוע שעבר פיטר הנשיא האמריקני דונלד טראמפ את היועץ לביטחון לאומי, הרברט מקמסטר, ומינה במקומו את ג'ון בולטון, שצפוי להיכנס לתפקידו בתשעה באפריל. מלבד הסלידה שיש לרבים מהאופן שבו טראמפ מפטר את אנשיו, המינוי עורר ביקורת קשה מצד גורמים ליברליים, שמכירים את עמדותיו הניציות של בולטון. מנגד, בישראל בירכו על המינוי, שכן בולטון הוא תומך נלהב של ישראל.

בניגוד למדיניות הבדלנית של טראמפ בראשית דרכו בבית הלבן, בולטון מאמין שהאינטרסים האמריקנים לא נשארים בתוך גבולות ארה"ב, וכדי להשיגם יש לצאת למלחמות נגד מדינות שמהוות איום. לכן, בולטון תמך בפלישה לעיראק, לאור הסכנה שסדאם חוסיין מחזיק בנשק גרעיני. עם זאת, גם לאחר שהתברר כי אין באמתחת הרודן העיראקי נשק בלתי קונבנציונלי הוא עדיין נשאר איתן בדעתו..

עוד כתבות בחדשות עשר >>

מולדת: משוררת לאומית ופוליטית - סיפור חייה של נעמי שמר

דיווח בלבנון: ישראל תקפה מוצב חיזבאללה - הארגון השיעי מכחיש

אישום: מסרו מידע חסוי על נשים שרצו לבצע הפלה לעמותה דתית

ג'ון בולטון
 

ג'ון בולטון (רויטרס )

 

בולטון בן ה-69, שהיה חלק מממשלו של ג'ורג' בוש הבן, ואף שימש לתקופה קצרה כשגריר ארה"ב באו"ם, התפרסם כשהרחיב את הגדרתו של בוש ל"ציר הרשע", כלומר מדינות שחותרות להשיג נשק להשמדה המונית, מפרות זכויות אדם ומסייעות לארגוני טרור.

בדומה לטראמפ, גם בולטון חש בוז למוסדות הבינלאומיים, ובעיקר לאו"ם. בשנות ה-90 הוא השתלח בארגון, כשאמר: "אין אומות מאוחדות, ישנה קהילה בינלאומית שמדי פעם יכולה להוביל אותה המעצמה האמיתית היחידה שנותרה בעולם, והיא ארה"ב". עוד הוסיף בולטון כי "הדבר יקרה כשזה יתאים לאינטרס שלנו וכשאנחנו יכולים לגרום לאחרים לשתף איתנו פעולה".

כמו כן, השניים תמימי דעים לגבי הסכם הגרעין עם איראן. עם זאת, בעוד טראמפ עדיין לא החליט אם לבטל את ההסכם שחתמו המעצמות בתקופתו של אובמה, בולטון הוא מהמתנגדים הבולטים להסכם וקרא לביטולו פעמים רבות. גם בסוגיית הגרעין בקוריאה הצפונית, בולטון מאמין כי ארה"ב צריכה להיות תקיפה יותר. לפני כחודשיים אמר: "אם התחזיות על כך שקוריאה הצפונית מתקרבת לגרעין, אז לא נוכל לבזבז זמן על דיבורים. בסופו של דבר יש שני מצבים בלבד: לחיות עם העובדה שיש להם גרעין כמו שהיה בממשל אובמה או לבחון אפשרות של כוח צבאי".

לפי דיווחים ב"ניו יורק טיימס" טראמפ התנה את קבלת התפקיד, בכך שבולטון יבטיח כי יפעל בהגינות ולא יחרחר מלחמה עם היריבות האמריקניות. עם זאת, נראה כי על פניו בולטון אינו מתאים לתפקיד היועץ לביטחון לאומי. בהגדרת התפקיד צריך היועץ לאסוף את המידע מכלל סוכנויות הביטחון והמודיעין במדינה ולגבש תפיסה סדורה, אותה יציג לנשיא. אך, בולטון לא רגיל לעבודה כזאת, אלא מעדיף לנהל אנשים ולוודא שיעשו עבורו את העבודה.