שר הבטחון משה דיין עם המשוררת נעמי שמר, חנניה הרמן, לע"מ

מולדת: משוררת לאומית ופוליטית - סיפור חייה של נעמי שמר

גדלה בקיבוץ, אך ביטאה דעות ימניות, הייתה בוהמיינית, אך חבריה בחלו בעמדותיה. האם נעמי שמר הייתה יוצרת אינדיבידואלית? • 7 אנשים ששינו את החברה הישראלית - פרק 1

כשנעמי שמר הייתה בת 6, אמה קנתה לה פסנתר. הדבר לא היה מובן מאליו, להיפך: לקנות מוצר מוזיקלי בקיבוץ כינרת, שכשאר הקיבוצים חינך את ילדיו לעבודות אדמה וסגפנות, היה כמעט אקט של מרד של אינדיבידואל בקולקטיב.

האם נעמי שמר הייתה אינדיבידואלית שמרדה בקולקטיב? מצד אחד, היא נתנה בשיריה קול לאווירה בעם. מצד שני, היא הייתה גם חריגה בנוף סביבתה, והייתה בין האמנים היחידים שהשמיעו דעות פוליטיות ימניות.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

האם פייסבוק עומדת בפני המשבר הגדול בתולדותיה?

ההודנה של כוכב פאודה: אבו אחמד מעביר הרצאות לנערים לפני גיוס

מיוחד: הכירו את הפיתוח הישראלי שיגן על כלי טיס מפני טילים

 נעמי שמר ביום העצמאות ה-35 בכנסת
 

נעמי שמר ביום העצמאות ה-35 בכנסת (עיתון מעריב)

 

דעותיה של הקיבוצניקית שמר התעצבו במלחמת העצמאות, כשבתוך חודש, ארבעה מחבריה הקרובים ביותר נהרגו. בסוף המלחמה, היא כתבה לאביה: "הייתי יכולה לסבול את ההרס, את חורי הפגזים בקירות, אבל את נפילת אנשינו והרעיון של עזיבה - את אלה כל כך קשה לשאת".

נעמי ביקשה לדחות את שירותה הצבאי לטובת לימודי מוזיקה בתל אביב. שם, לראשונה, הפכה הנגינה והכתיבה למקור פרנסתה. "החיים שלנו היו מאוד צועניים, אולי קצת בוהמיים, מאוד לא יציבים, בלגן מכל הבחינות", מספרת בתה ללי שמר.

במאי 1967, חגיגות יום העצמאות של מדינת ישראל ושלושה שבועות לפני מלחמת ששת הימים, שמר נכנסה לקנון הלאומי כשהשיר שחיברה "ירושלים של זהב:" נשמע לראשונה. "מהרגע ששמע הקהל את ירושלים של זהב, היה ברור שמשהו התחולל פה", מספר ד"ר מוטי זעירא, מחבר "על הדבש ועל העוקץ – סיפור חייה של נעמי שמר", "עד כדי כך, שכשהצנחנים החילונים כבשו את העיר העתיקה, הם התחילו לשיר אותו באופן ספונטני".

 נעמי שמר
 

נעמי שמר (מתוך "אל בורות המים", סרטו של מוטי קירשנבאום, משידורי ערוץ 1)

 

כשאנשי גוש אמונים החלו להיאחז באיוש הייתה שמר מהאמנים הראשונים שתמכו בהם. אך רוב חבריה בקהילת היוצרים בחלו בעמדותיה. דעותיה, שבוטאו באמצעות שיריה, לא בלמו לבסוף את הוויתור על היישובים הישראלים בחצי האי סיני. אחרי הפינוי גזרה על עצמה שתיקה. "כשגיליתי שאיני יכולה לשנות עוד את מהלך העניינים", אמרה, "והחלטתי שלא להתערב יותר בבעיות חוץ-שיריות".

ב-1983 קיבלה את פרס ישראל. בשני העשורים האחרונים לחייה הרחיקה שמר את כתיבתה מכל משמעות פוליטית, והיא כתבה על נופי ישראל ואנשיה. היא לא מצאה את מקומה בין בני ובנות הדור הצעיר של המוזיקה העממית הישראלית, אך נהנתה ממעמד שהופך בהדרגה לעל-זמני - מעמד של משוררת לאומית.

 שר הבטחון משה דיין עם המשוררת נעמי שמר
 

שר הבטחון משה דיין עם המשוררת נעמי שמר( חנניה הרמן, לע"מ)