המתחם שבו נמצא כלא אופק, כלא אופק

שחרור מוקדם, סיוע וליווי: אושרה תוכנית לשיקום אסירים קטינים

הממשלה אישרה את התוכנית שתאפשר חלופות מעצר תוך פתיחת דלת בקהילה. כיום, 75% ממשוחררי כלא אופק - שבים אליו. שרת המשפטים: "מניעה וטיפול מוקדם עדיפים על ענישה"

הממשלה אישרה היום (ראשון) את התוכנית לשיקום קטינים וחלופות מעצר. ההחלטה שהביאה שרת המשפטים איילת שקד, יחד עם השר לביטחון פנים גלעד ארדן ושר העבודה והרווחה חיים כץ, אימצה את דוח הצוות הבין-משרדי שהוקם בחודש ספטמבר האחרון לבחינת סוגיית שחרור הקטינים ממאסר.

עיקרי המלצות הצוות, שאושרו בוועדה, מתמקדים בקיצור טווחי הזמן לבדיקת התאמתו של קטין לשחרור בקהילה או לחלופה במעצר. המטרה היא איתורו של מי שניתן להוציאו מהמעצר כמה שיותר מוקדם, לפני שיתרגל לכלא ולרוב גם יעדיף להישאר שם על פני חלופות טיפוליות.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

חדשות טובות: מגישת טלוויזיה טרנסג'נדרית - במדינה מוסלמית

סערת פייסבוק: פשיטה על משרדי החברה הבריטית, שפעלה גם בברקזיט

מת רוכב אופניים בן 52 שהתמוטט במהלך מרוץ בצפון

 איילת שקד
 

"מניעה וטיפול מוקדם עדיפים על ענישה". השרה שקד (דרור סיתהכל)

 

נוסף על כך, הומלץ על פיתוח הליך מובנה לכלל הקטינים שמשתחררים ממאסר, ולא רק לאלה שזכאים היום על פי חוק לשחרור מוקדם. המטרה היא שלכל קטין תיבנה תוכנית שיקום והוא יקבל ליווי לאחר שחרורו לקהילה. הדבר לא יהיה נתון לבחירתם או תלוי באורך מאסרם. יש לדאוג שלא יהיה קטין שמשתחרר ולא יודע לאן פניו מועדות.

עוד הוחלט כי תורחב תוכנית "מעטפת" ולהתאים אותה לקטינים שמשתחררים ממאסר, כולל פעולות למניעה כמו הרחבת התכנית לקטינים שיש צפי למעצרם או שליחתם למאסר. יתרה מכך, תיבחן אפשרות שילובם של קטינים אחרי מאסר במסגרות חוץ ביתיות מותאמות למצבם.

הממשלה החליטה לאמץ המלצות אלה ולהורות על הקמת ועדת היגוי, בראשות המתאמת הבין משרדית למניעת עבריינות נוער, עו"ד מיכל גולד, שתקבע דרכי יישום להמלצות אשר ניתנות ליישום מידי, ותמליץ על יתר ההמלצות בדוח.

מעצר (אילוסטרציה)
 

75% ממשוחררי כלא אופק - שבים למעצר. אילוסטרציה (רויטרס)

 

על פי הדו"ח שפרסם הצוות הבין-משרדי מתברר כי כלא אופק משמש כ"דלת מסתובבת" עבור קטינים רבים: לא פחות מ- 75% מהמשתחררים חוזרים לכלא בתוך חמש שנים. במקרים חמורים במיוחד הנערים שבו לכלא אף שמונה פעמים. מתוך 47 תיקים שנבדקו – שבעה נכנסו בפעם השמינית לכלא, 13 בפעם השישית ו-17 בפעם החמישית. מרבית הקטינים משתחררים מהכלא ללא כל תוכנית שיקום וללא כל ליווי.

עוד נמצא כי מרבית הקטינים משתחררים מן הכלא לקהילה ללא כל תכנית שיקום וללא ליווי. יותר ממחצית מהקטינים כלל לא מופנים כיום לרשות לשיקום האסיר וגם לגבי המופנים הנתונים אינם מעודדים ויש לפעול כדי לשנות את הסטטיסטיקה הזו.

הסדרה "ילדי הפשע" ששודרה בחדשות עשר הצביעה באופן מדויק על הנקודות והכשלים שעלו בבדיקת הוועדה בנוגע לטיפול באסירים קטינים.

שרת המשפטים איילת שקד, מסרה לאחר אישור ההצעה בממשלה: "מאסר צריך להיות החלופה האחרונה אשר בית המשפט משתמש בה רק בלית ברירה. האחריות שלנו כלפי ילדים ובני נוער חייבת למצוא את ביטוייה גם בהתמודדות יעילה יותר עם מי שלא שפר עליהם גורלם. כל נפש אחת שהצלנו מעבריינות והחזרנו מהשוליים אל דרך המלך, היא עולם מלא. מניעה וטיפול מוקדם עדיפים על פני ענישה ושימוש בכלים פליליים".

 יפעת שאשא ביטון
 

"סוגייה מרכזית". ח"כ יפעת שאשא ביטון (אסף בר שי)

 

יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ יפעת שאשא ביטון מסרה: "סוגיית השיקום היא הסוגייה המרכזית אותה יש לקדם במאבק נגד הרצידיביזם בקרב אסירים קטינים. הצבענו על העדר מסגרות מספקות לצורך כך ובמיוחד על כך שהליך השיקום הינו בגדר רשות בלבד".

המועצה לשלום הילד התייחסה אף היא לאישור התוכנית: "נעשה בפעם הראשונה מהלך של למידה מצעירים וקטינים שריצו מאסר בכלא אופק. מהמהלך הזה נולדו לא מעט תובנות שאי אפשר היה להגיע אליהן אלמלא נשאלו בני הנוער ואלמלא תשובותיהם זכו להקשבה. יש להבטיח מסגרות שיקום שמתאימות לצרכי בני הנוער, ללא רשימות המתנה ובעיקר להקצות משאבים הולמים לתוכניות מניעה".