הפגנות נגד נשק, Getty Images / אימאג'בנק

המאבק נגד החזקת הנשק בארה"ב: הפגנות ב-800 מוקדים ברחבי העולם

התלמידים שניצלו מהטבח בתיכון בפלורידה ארגנו את ההפגנות, כשהמרכזית שבהן, שנערכת בוושינגטון הבירה, היא העצרת הגדולה ביותר אי פעם נגד חוקי הנשק בארה"ב

מאות אלפי בני אדם מפגינים כעת בוושינגטון הבירה בקריאה לרפורמה בחוקי החזקת הנשק בארה"ב. ההפגנה, הגדולה ביותר שנערכה אי פעם הקוראת לשינוי חוקי הנשק במדינה, אורגנה על ידי התלמידים שניצלו מהטבח בתיכון בפארקלנד שבפלורידה בחודש שעבר, בו נרצחו 17 תלמידים ומורים.

הפגנות נוספות, כולן מאוגדות תחת הכותרת "צעדה למען חיינו", נערכות כעת במעל ל-700 מוקדים ברחבי ארה"ב, כמו גם ביותר ממאה ערים מרכזיות בעולם, בהן לונדון, טוקיו, סידני ומומביי. לפי ההערכות, מעל למיליוני בני אדם משתתפים בכלל ההפגנות ברחבי העולם נגד חוקי הנשק בארה"ב.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

סוף עצוב באוסטרליה: כ-150 לוויתנים נסחפו לחוף - מעטים שרדו

מצרים: שני הרוגים ו-4 פצועים מפיצוץ מכונית תופת באלכסנדריה

הפיגוע בדרום צרפת: מת מפצעיו השוטר שהתחלף עם בן הערובה

צעדות נגד נשק בארהב
 

צעדות נגד נשק בארה"ב (Getty Images / אימאג'בנק)

 

כל הנואמים בוושינגטון הם בני נוער. לפי דוברת העצרת, הסיבה לכך היא שברבים ממקרי הירי המוני בארה"ב הקורבנות היו צעירים, ומתוך רצון להביע חור אמון באמריקנים המבוגרים שנכשלו במשך עשורים לפתור את בעיית הנשק במדינה. "כיצד יתכן שכל כך הרבה ילדים חפים משפע נרצחו ואין אף שינוי משמעותי שיגן עלינו?", אמר אחד מבני הנוער שנאמו בעצרת, "החברה, המערכת, החוקים והפוטליטיקאים שלנו אכזבו אותנו". בעצרת התקיימו גם הופעות, בהן של הזמרות מיילי סיירוס, ג'ניפר הדסון ואריאנה גרנדה.

הבית הלבן הוציא הודעה שבה הוא מברך את כל המפגינים על "שהם ממשים את זכותם הדמוקרטית להפגין". כמו כן, לרגל האירוע, הנשיא האמריקני דונלד טראמפ הוציא הנחיות שמגבילות את מכירת התוסף לנשק שהופך רובים חצי אוטומטיים למדמי ירי אוטומטי.

הפגנות נגד נשק
 

הפגנות נגד נשק( Getty Images / אימאג'בנק)

 

המפגינים, עם זאת, לא התלהבו מהצעד של טראמפ ודורשים רפורמה של ממש. בין השאר הודיעו כי הם קוראים לאסור על החזקת כלי נשק צבאיים ולשפר את בדיקות הרקע שנדרשות לרוכשי נשקים. עם זאת, מארגני ההפגנות הודיעו כי הם תומכים בזכות של אמריקנים להחזיק נשק.

שריל אקוורולי, תלמידת התיכון בפלורידה בו בוצע הטבח, אמרה שברגע ששמעה על ההפגנה בוושינגטון היא ידעה מיד כי תשתתף בה. "זה הולך להיות מהפכני", אמרה, "אנחנו הולכים לשנות חוקים כאן, ואני רוצה להיות חלק מהשינוי הזה". ג'ון וויט, שבתו קתרינה ניצלה מהטבח בתיכון, אמר: "אני לא מאמין בדור שלי. אני מאמין בצעירים. הם הולכים לעשות את השינוי".

לפני שבועיים מושל פלורידה, ריק סקוט, חתם על חוק המטיל מגבלות על מכירת נשק במדינה, בהן העלאת הגיל המינמלי המותר לרכישת נשק מ-18 ל-21. כמה שעות לאחר שהחוק עבר, הגיש ה-NRA, איגוד הרובאים האמריקני, תביעה פדרלית נגדו. לטענתם, החוק אינו תקף משום שהוא מפר את התיקון השני והארבעה עשר בחוקה האמריקנית.

 הפגנות נגד נשק
 

הפגנות נגד נשק (Getty Images / אימאג'בנק)