אין כניסה: טראמפ חתם על מזכר שימנע גיוס של רוב הטרנסג'נדרים

לאחר שכתב בקיץ האחרון בטוויטר כי לא יאפשר לטרנסג'נדרים לשרת בצבא, הנשיא הפך את הציוץ למדיניות רשמית • לא ברור אם ההחלטה תעמוד במבחן הערכאות השיפוטיות

מציוץ – למדיניות: נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, חתם הלילה (שבת) על מזכר שימנע ממרבית הטרנסג'נדרים מלשרת בצבא האמריקני. בכך, הוא הופך התחייבות שכתב בחשבון הטוויטר שלו בקיץ האחרון - למדיניות רשמית. פרטי המזכר שעליו חתם הנשיא מציינים כי לצד ההגבלה, לכוחות הביטחון - בהנחיית שר ההגנה והשר לביטחון המולדת - תהיה במקרים מסוימים גמישות כלשהי בכל הנוגע ליישום המדיניות של הממשל.

המסמך עליו חתם הנשיא קובע כי טרנסג'נדרים בעלי היסטוריה של "דיספוריה (מושג בפסיכולוגיה המתאר חרדה, אי-נוחות ודיכאון) מגדרית", שלפי המזכר יכולה להביא אדם לידי צורך בטיפול רפואי - כולל שימוש בתרופות או בצורך ניתוחי – פסולים משרות צבאי. למזכר נוסף סייג שקובע כאמור כי במצבים מסוימים ומוגבלים ביותר, תינתן אפשרות לטרנסג'נדרים לשרת.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בחזרה מטואיצ'י, גרסת הוליווד: רב המכר הישראלי שהפך לסרט

כתבי אישום נגד האקרים איראנים: פרצו למאות אוניברסיטאות בעולם

טראמפ נפטר מהמתונים: אם יטעה, איש לא יהיה שם כדי להצילו

  מחאה בעקבות הציוץ של הנשיא טראמפ בו הודיע כי טרנסג'נדרים לא ישרתו בצבא ארה"ב
 

מחאה בעקבות הציוץ של הנשיא טראמפ בו הודיע כי טרנסג'נדרים לא ישרתו בצבא ארה"ב( רויטרס)

 

בהודעה שפרסם הבית הלבן נמסר כי שר ההגנה, ג'יימס מאטיס, מצא שאנשים בעלי רקע של "דיספוריה מגדרית" מהווים איום ליעילות הצבאית. "המדיניות החדשה תאפשר לצבא ליישם באופן שוויוני סטנדרטים פיזיים ונפשיים לכל מי שירצה להתגייס" נמסר בהודעה.

מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים האמריקני, ננסי פלוסי, גינתה את חתימת טראמפ על המזכר וכינתה את המהלך "צעד נוטף שנאה, שנועד להשפיל את הטרנסג'נדרים האמיצים שלנו שמשרתים בצבא בכבוד ובאצילות". לדבריה, המהלך "יגרום נזק לאומה".

כבר ביולי אשתקד הודיע טראמפ על המהלך בציוץ בטוויטר, זאת בניגוד גמור למדיניותו של קודמו בנושא, ברק אובמה. יממה לאחר מכן, מאות בני אדם יצאו להפגין בוושינגטון ובניו יורק במחאה חריפה נגד טראמפ. "אנחנו פה, אנחנו גאים, ואנחנו שונאים את הנשיא המזדיין!", צעקו המפגינים, שהחזיקו שלטים ועליהם הציוויים "התנגדו" ו"התקוממו". המוחים דרשו לאפשר לטרנסג'נדרים את הזכות להתגייס לצבא.

סדרת הציוצים של טראמפ בטוויטר ביולי אשתקד >> 

למרות המחאה, טראמפ המשיך בשלו. הוא אף חתם בהמשך על מזכר בנושא אך נתקל בסירוב של רשויות משפטיות שונות בארה"ב שקבעו כי ההחלטה יכולה לפגוע בזכות למצב של שוויון עבור כלל האזרחים תחת החוק. החל מחודש ינואר השנה, ובעקבות פסיקות של הרשויות המשפטיות השונות, אפשר הפנטגון לטרנסג'נדרים לגשת לשרות צבאי.

הנשיא הנחה לפני למעלה מחצי שנה את שר ההגנה שלו להכין מזכר מפורט על שרות הטרנסג'נדרים, אשר הוגש בחודש שעבר. עתה, לאחר שקיבל את הפרטים ממשרד ההגנה, הוא חתם על המזכר העדכני. ניתן לשער שגם החתימה הנוכחית תוביל לקרב משפטי, כזו שכלל לא בטוח שטראמפ ינצח בה.