סרגיי חנוכייב, ששדד בנק ונורה למוות על ידי המשטרה, חדשות עשר

האם שודד הבנק, שלקה בסכיזופרניה, נורה לשווא ע"י שוטרים?

סרגיי חנוכייב, שדד בנק, חזר לביתו ונהרג שם ע"י שוטרים, שלטענתם, ירו בו לרגליים לאחר שאיים עליהם בסכין. אולם פרטים חדשים שנחשפים כעת מעלים שאלות לגבי האירוע

באוגוסט האחרון, סרגיי חנוכייב, שסבל ממחלת נפש, שדד את סניף בנק דיסקונט שליד ביתו כשהוא חמוש בסכין – לאחר שש שנים לא יצא מבית הוריו. לאחר השוד, חזר לביתו. שוטרים הוזעקו למקום, וירו בסרגיי, לטענתם לאחר שחשו סכנה לחייהם משום שסרגיי איים עליהם בסכין. אולם פרטים בסיפור, שחלקם נחשפים כעת לראשונה בחדשות עשר, מעלים את השאלה – האם באמת היה צריך להרוג אותו?

אהבה נכזבת הביאה להידרדרות במצבו של סרגיי, שלפני שנה וחצי אובחנה אצלו סכיזופרניה. "הוא שמע קולות", מספרת אמו גאולה קופרלי. "לרוב אלו היו קולות שאמרו לו לאכול, אבל אני מאמינה שבאותו יום הוא שמע קולות שקראו לו לצאת למשימה – משום שלא הייתה לו שום סיבה אחרת לשדוד בנק, היה לו כסף וכל מה שהוא צריך".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

כתבי אישום נגד האקרים איראנים: פרצו למאות אוניברסיטאות בעולם

בן 21 נעצר בחשד שאנס נער ברחוב מרכזי בגוש דן

שרב בכל הארץ: 38 מעלות בנגב המערבי; אישה במצב קשה ממכת חום

סרגיי יצא מביתו ביום השוד בסביבות השעה 9 וחצי בבוקר, דקות לאחר שהוריו יצאו לעבודה. משם הוא צעד לסניף בנק דיסקונט שבמרכז המסחרי הנמצא כמה מאות מטרים מביתו. סרגיי נכנס לסניף בפנים גלויות ועם סכין בידו. הוא הניף את הסכין ודרש מאחת הפקידות לתת לו כסף. היא מסרה לו 4,000 ש"ח בשטרות של 200.

לאחר שקיבל את הכסף, יצא סרגיי מהבנק בהליכה. במרחק של כמה מטרים מאחוריו צעד אחד מלקוחות הבנק שנכח בשוד בסניף, שעקב אחרי סרגיי עד לביתו, תוך שהוא מדווח למשטרה לאן להגיע.

 סרגיי חנוכייב, ששדד בנק ונורה למוות על ידי המשטרה
 

סרגיי חנוכייב, ששדד בנק ונורה למוות על ידי המשטרה (חדשות עשר)

 

השוטרים הגיעו לביתו של סרגיי. לטענתם, הוא איים עליהם בסכין. "הוא יצא מהבית במהירות ורץ לברנו עם סכין בידו", העיד שוטר אחד. כיוון שהרגישו בסכנת חיים לטענתם, ירה אחד השוטרים כדור אחד בסרגיי. "הזהרתי אותו שאני יורה, אבל הוא לא עצר ולא הייתה לי ברירה – יריתי ירייה אחת בודדת לעבר גופו התחתון", העיד השוטר שירה.

בניגוד לטענת השוטרים בשטח שהעידו על ירייה אחת או שתיים שנורו, הדוח הפתולוגי שהמשפחה קיבלה לידיה ושמפורסם כעת לראשונה בחדשות עשר קובע כי היו ארבעה פצעי ירי. אחד מהם – בגבו של סרגיי, סותר את עדויות השוטרים שאמרו כי ירו לעבר חלק גופו התחתון. "אני לא מכיר חוק בליסטי שגרם לכדור לפגוע לסרגיי, שרץ לעבר השוטרים, בגבו", אומר עורך דינה של המשפחה.

גם מתמליל השיחה למוקד מגן דוד אדום עולות שאלות וחשש לתיאום עדויות בשטח. אחד השוטרים שהתקשר למד"א אומר בדיווח הראשוני כי יש בשטח "חשוד שנפגע מירי ובלש דקור". לאחר מכן, אנשי מד"א מתקשרים בחזרה אל השוטר ומבקשים פרטים נוספים על מצב שני הפצועים, והוא עונה: "אין שני פצועים, יש פצוע אחד מירי ברגל". לא ברור מדוע השוטר טען בשיחה הראשונה שיש בלש דקור.

פחות מחודש לאחר המקרה, במח"ש הודיעו להוריו של סרגיי כי התיק נסגר. הוריו, שעזבו את הבית בעקבות האירוע הטרגי, מתכוונים לתבוע את המשטרה, ומאשימים: "אם זה היה גוף אחר, לא משטרה, כולם היו מדברים".

תגובת המחלקה לחקירות שוטרים

"לאחר בדיקה יסודית שכללה איסוף ממצאים מהזירה, גביית עדויות ובדיקת המכון לרפואה משפטית, הגיעה מח"ש למסקנה שחומר הראיות אינו מגבש תשתית ראייתית לעבירה פלילית שביצעו השוטרים. מהחקירה עולה כי בתחילה יצא המנוח עם סכין מביתו לעבר השוטרים. בשלב זה נעשה שימוש בגז מדמיע. בהמשך, המנוח יצא שנית מביתו, אוחז בסכין, והניף אותה לעבר ראשו של אחד השוטרים. במצב זה, כשהשוטרים חשו סכנת חיים, ולאחר שננקטו כמה פעולות במטרה להימנע מהירי, בוצע ירי מתוך הגנה עצמית".