בריטניה: עסקת תמימי מראה איך הסכסוך הורס חיי דור חדש

משרד החוץ הבריטי מתח ביקורת על הדרך שבה ישראל מטפלת בצעירים פלסטינים שנמצאים במתקני כליאה. תמימי הורשעה במסגרת הסדר שבו תרצה שמונה חודשי מאסר

בריטניה בעד תמימי: משרד החוץ הבריטי מתח היום (שישי) ביקורת על עסקת הטיעון שנחתמה עם הנערה הפלסטינית עהד תמימי. בהודעה רשמית הודיע המשרד כי העסקה משקפת כיצד הסכסוך הישראלי-פלסטיני הורס חיי דור חדש. עוד נכתב בהודעה כי על ישראל לשפר הטיפול בצעירים פלסטינים ובאנשים פגיעים שנמצאים במתקני הכליאה בישראל.

תמימי, הנערה בת ה-17 שתועדה מכה חייל וקצין צה"ל בכפר נבי סאלח, תרצה מאסר בפועל במשך שמונה חודשים במסגרת הסדר טיעון, כפי שפורסם לראשונה בחדשות עשר. במסגרת הסדר הטיעון שהוצג בבית הדין הצבאי העופר, התביעה הצבאית ויתרה על סעיף ההסתה לאלימות וקריאה לעשות פיגועים, שהופיע בכתב האישום המקורי. במקום זאת תמימי הודתה בכתב אישום מתוקן, שיכלול ארבעה סעיפים במקום 12 שהופיעו באישום הקודם, בהם הסתה, תקיפת חייל ושתי עבירות של הפרעה לחייל.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

יממה לפני המועד: הדיפלומטים הבריטים החלו לעזוב את רוסיה

מאות הפגינו בכיכר רבין להרחקת אסדת הגז מחוף דור

בהלה לפני המראה לישראל: עשן חדר למטוס, נוסעים פתחו מגלשות

עהד תמימי מובלת על ידי שוטרים לבית המשפט הצבאי באזור יהודה ושומרון
 

עהד תמימי מובלת על ידי שוטרים לבית המשפט הצבאי באזור יהודה ושומרון (רויטרס)

במהלך הדיון שבו הוצג הסדר הטיעון, התחוללה מהומה כאשר אישה שנמנית על תומכיה של הנערה, סטרה לתובע של אזור איו"ש, קצין בדרגת סגן אלוף. מדובר צה"ל נמסר כי הפרקליט לא הגיב לסטירה. האישה נעצרה ועוכבה לחקירה.

כאמור, על תמימי נגזרו שמונה חודשי מאסר לריצוי בפועל, מאסר מותנה וקנס בסך 5,000 שקלים. תמימי הודתה בביצוע העברות המיוחסות לה. אם ינוכה שליש מעונשה, היא תשוחרר ב-19 במאי.

נוסף לכך, הורשעו גם נרימאן תמימי, אמה של עהד תמימי, ונור תמימי, בת דודתה. נרימאן תמימי הורשעה בעבירות של הסתה, הפרעה לחייל וסיוע לתקיפת חייל, והוטלו עליה שמונה חודשי מאסר לריצוי בפועל, מאסר על תנאי וקנס בסך 6,000 שקלים. נור תמימי הורשעה בעבירה של תקיפת חייל, והוטלו עליה מאסר בפועל החופף את תקופת מעצרה (16 ימים) , מאסר מותנה וקנס בסך 2,000 שקלים.

התקיפה תועדה על ידי אמה של תמימי, נרימן, שהעבירה את הסרטון בשידור חי בפייסבוק. עהד, יחד עם בת דודתה נור, החלו תוקפות את החיילים, כך לפי כתב האישום. בין השאר נטען כי השתיים דחפו אותם, היכו אותם באגרופיהן, ואף קראו לעברם קריאות. בשלב מסוים הצטרפה אליהן האם, היכתה את הקצין והשאירה סימן על פניו. תמימי נעצרה כמה שעות לאחר פרסום הסרטון.

המקרה של תמימי סחף אחריו תשומת לב בין-לאומית, והנערה הפכה לגיבורה פלסטינית. המקרה גם הביא עמו הרבה תגובות וביקורת על כך שישראל תובעת בני נוער, והפנה את תשומת לב הציבור לדרך שבה פועלת מערכת המשפט הצבאית בישראל. על פי נתונים שהביא סוכנות הידיעות AP, כמעט 100% מהפלסטינים שהועמדו לדין בבית משפט צבאי הורשעו.