יותר מאלף הפגינו בכיכר רבין להרחקת אסדת הגז מחוף דור

לאחר שהפגינו מול בתיהם של שר האוצר והאנרגיה, עברו המוחים למרכז תל אביב והקימו מיצג של מאות חביות. "לא נוותר על זכותנו לאוויר, ים, חופים ומים נקיים", אמר מפגין

מעל לאלף בני אדם הפגינו היום (שישי) בכיכר רבין בקריאה להרחיק את אסדת הגז מחוף דור.

המפגינים דרשו להרחיק את אסדת הגז "לוויתן" לעומק הים, 120 ק"מ מהחוף. לטענתם, האסדה המפיקה גז טבעי אותו היא שואבת בלב ים מזהמת ויש להרחיק אותה מהחוף עד כמה שניתן.

 הפגנה למאבק להרחקת אסדת הגז
 

הפגנה למאבק להרחקת אסדת הגז( מיכל זילבר, רימון כהן ושות׳)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

יממה לפני המועד: הדיפלומטים הבריטים החלו לעזוב את רוסיה

בהלה לפני המראה לישראל: עשן חדר למטוס, נוסעים פתחו מגלשות

דוגמנית פלייבוי למלניה טראמפ: מתנצלת על הרומן עם בעלך

התכנון כיום הוא להקים את האסדה במרחק עשרה ק"מ מחוף דור והמוחים חוששים שתהווה סכנה בריאותית עבור התושבים, כגון הרעלת מים החרבת חופים והרעלת ים.

המפגינים הקימו מיצג בו 400 חביות, עליהם מתופפים המפגינים.  טל גונן משומרי הבית: "המיצג עוצב בדמותו של המאבק שלנו: קהילתיות, שיתוף פעולה, שילוב כוחות, אותנטיות, פשטות ויצירתיות שחוברים יחד לעוצמה גדולה וצעקה אחת רמה וברורה. לחביות, כמו גם למיצג כולו, משמעות כפולה: מצד אחד הן מסמלות וממחישות את ים הרעל והאסון הבריאותי והאקולוגי הצפוי לנו מאסדת גז קרובה לחוף. מצד שני, הן מסמלות תקווה: בעודנו מכים בעוצמה על החביות בהפגנות אנחנו משמיעים את קולנו, קול הציבור, באופן רם חזק וברור: אנחנו לעולם לא נוותר על זכותנו לאוויר, ים, חופים ומים נקיים".

בחודשים האחרונים התקיימו הפגנות רבות, בין היתר מול ביתם של שר האנרגיה יובל שטייניץ, שר האוצר משה כחלון, מול משרדי חברת הקידוח נובל אנרג'י וביתו של יצחק תשובה.

 הפגנה למאבק להרחקת אסדת הגז
 

הפגנה למאבק להרחקת אסדת הגז( מיכל זילבר, רימון כהן ושות׳)

 

"בכל מקום אחר בעולם הקימו את האסדה מעל מקום הקידוח", הסבירה פרופ' עינת אהרונוב, חוקרת באוניברסיטה העברית, "אצלנו שואבים בים, לוקחים בצינור ושמים אסדה לטיפול ליד החוף. זה דבר מטורף, יש לך טכנולוגיה לנקות את הגז בים ולהביא אותו עד החוף בקלות, ולעומת זאת אתה בוחר לשנע גז מלוכלך, כבד ורטוב, להביא אותו לפנים של התושבים, אין שום סיבה לכך וזה גם יותר יקר".

למתנגדים יש כבר כמה השערות לשאלה את מי משרתת ההחלטה למקם את האסדות בקרבת החוף, הראשונה היא חברת "נובל אנרג'י", שהיא גם מחזיקה בבעלות על הקידוח וגם קבלן העבודות על האסדה. "היא מרוויחה כ-200 מיליון דולר רק מזה", מסביר אמנון פורטוגלי, מומחה לאנרגיה במכון "ון ליר". לטענתו לנובל יש אינטרס לנפח את עלויות ההקמה של הפרויקט על מנת להרוויח יותר כסף. 

הגורם השני הצפוי להרוויח מקרבת האסדה הוא חברת בז"ן, שבשליטת עידן עופר. "אם האסדה הייתה 120 ק"מ מפה", מסביר פורטוגלי, "הייתה יכולה להגיע אונייה, כמו שמקובל בכל העולם, הייתה מטעינה את הקונדנסט ומוכרת אותו בשווקים העולמיים". לטענתו בז"ן תרוויח כ-4 מיליארד דולר בשל המונופול בצריכת הקנודנסט.

האינטרס הכלכלי של הגורם השלישי, חברות דלק ורציו ששותפות במאגר לוויתן, הוא מהלך מתגלגל ומתוחכם למדי. ניפוח עלות הפרויקט מביאה לכאורה לירידה ברווחיות של כל השותפות בו, מה שאומר תשלום של הרבה פחות מס למדינת ישראל. "אין פה שיקולים ענייניים, אין שיקולים ביטחוניים, אין אסטרטגיים", מסביר יוני ספיר שייסד את ארגון "שומרי הבית", שנלחם להרחקת האסדה, "אזרחי ישראל סובלים גם בכיס והפעם גם חצו קו אדום, סובלים בבריאות".