ג'ון בולטון, רויטרס

"ידיד אמת": ברכות בישראל על מינוי בולטון ליועץ לביטחון לאומי

השרים נפתלי בנט ואיילת שקד התייחסו באופן חיובי להחלטת טראמפ לפטר את מקמאסטר. בולטון יהיה היועץ השלישי בתפקיד מאז שהנשיא האמריקני נכנס לבית הלבן

בבית הלבן מפטרים ובירושלים מברכים: שרת המשפטים, איילת שקד, בירכה הבוקר (שישי) על מינויו של ג'ון בולטון לתפקיד היועץ לביטחון לאומי. לברכות הצטרף גם שר החינוך, נפתלי בנט. בולטון, שהיה בעבר שגריר ארה"ב באו"ם, נחשב לקיצוני בדעותיו ובניגוד למקמאסטר, הוא מתנגד חריף להסכם הגרעין עם איראן. בעבר, קרא לנשיא טראמפ לתקוף את קוריאה הצפונית.

"הנשיא טראמפ ממשיך למנות ידידי אמת של ישראל לתפקידים בכירים", כתבה שקד בחשבון הטוויטר שלה. "ג'ון בולטון הוא אחד הבולטים שבהם. מינוי מצוין, בולטון עם נסיון רב וחשיבה מקורית. ממשל טראמפ הולך ומתברר כממשל הכי אוהד ישראל אי פעם". השר בנט כתב גם כן שבולטון הוא "ידיד אמת" ושמדובר במומחה "יוצא מגדר הרגיל" בנושאי ביטחון. בולטון, מצידו, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי הוא מצפה לעבוד עם טראמפ ואנשיו. בהמשך, בריאיון שהעניק לרשת "פוקס", אמר בולטון על טראמפ: "הוא נשיא מסוג אחר, אבל אני חושב שזו הסיבה שאנשים הצביעו עבורו".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בהלה לפני המראה לישראל: עשן חדר למטוס, נוסעים פתחו מגלשות

זכרתם להזיז את המחוגים? שעון הקיץ נכנס לתוקפו

מדינה בחובות: קצב נטילת ההלוואות בישראל עולה באופן מדאיג

ג'ון בולטון
 

ג'ון בולטון (רויטרס )

הנשיא האמריקני פיטר הלילה את הרברט מקמאסטר, היועץ לביטחון לאומי. זאת, לאחר שרק בשבוע שעבר הדיח את שר החוץ טילרסון. טראמפ זעם על כך שהודלף לתקשורת כי בירך את נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, על נצחונו בבחירות, למרות שמקמאסטר הזהיר אותו שלא לעשות כן. ברגע שהתפרסם הסיפור, נגזר דינו של היועץ לביטחון לאומי.

ההודעה על פיטורי מקמאסטר הגיעה זמן קצר לפני שידור ריאיון עם כוכבת פלייבוי קארן מקדוגל, שתיארה רומן בן עשרה חודשים ועשרות מפגשים מיניים עם טראמפ, לאחר נישואיו למלניה. פרשנים במדינה העלו את האפשרות כי פיטורי היועץ לביטחון לאומי תוזמנו על מנת להסיט את תשומת הלב מהריאיון הסנסציוני.

ע"פ "הניו יורק טיימס", מקמאסטר שוחח על כך עם טראמפ כבר לפני מספר שבועות. לאחרונה הוחלט להאיץ את ההחלפה מתוך חשש שמעמדו הלא ברור עלול לפגוע בשיחות המדיניות שמנהל הנשיא. ככל הנראה טראמפ היה מעוניין לרענן את השורות בטרם פגישתו עם מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און. לפי הדיווח, ההחלטה על עזיבתו הייתה הדדית.

"אני שמח לבשר כי החל מהתשעה באפריל, ג'ון בולטון יהיה יועצי החדש לביטחון לאומי", צייץ הנשיא טראמפ, "אני מודה לגנרל מקמאסטר על שירותו. הוא עשה עבודה נפלאה, ולעולם יישאר חברי". גם ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם, הודתה למקמאסטר "על שירותך ועל נאמנותך לארצנו".

טראמפ וטילרסון
 

טראמפ וטילרסון ( רוירטס)

 

במהלך כהונתו הקצרה הספיק הנשיא האמריקני להיפטר מרבים מהאנשים המקיפים אותו. תחילה היה זה היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, מייקל פלין, שנאלץ לעזוב את תפקידו חודש בלבד לאחר השבעתו. זאת, על רקע מעורבותו בחקירת הקשרים בין צוות הקמפיין של טראמפ לרוסיה, והטענות לכך ששיקר לסגן הנשיא מייק פנס בכל הנוגע לפגישתו עם השגריר הרוסי בארה"ב. ההדחות הנסובות סביב החקירה המסועפת על הקשרים בין אנשי הנשיא למוסקבה לא הסתיימו בפלין. בחודש מאי פוטר ראש הבולשת הפדרלית (FBI) ג'יימס קומי, שניהל את החקירה. מאז יצא קומי בפומבי נגד טראמפ ואף טען במהלך שימוע בסנאט כי הנשיא שיקר כאשר אמר שסיבת פיטוריו לא נוגעת לחקירה.

בהמשך היה זה דובר הבית הלבן שון ספייסר, שספג ביקורת רבה על התנהלותו במהלך כהונתו הקצרה, שהודיע על פרישתו. היה זה במחאה על בחירתו של אנתוני סקרמוצ'י למנהל התקשורת של הבית הלבן. אותו סקרמוצ'י לא החזיק יותר מעשרה ימים בתפקידו. הוא נאלץ למסור את המפתחות  לאחר ההתבטאויות הקשות שהשמיע בתקשורת על עמיתיו ועל רקע ההתנגדות של ראש הסגל ג'ון קלי למינויו.

ג'ון קלי עצמו מונה לתפקידו במקומו של ראש הסגל הקודם ריינס פריבוס, שהודח בעקבות טיעונים לכך שהדליף מידע לתקשורת. יועצו האסטרטגי של טראמפ, סטיב באנון, שהיה אחד האנשים שהביאו את איש העסקים לבית הלבן. גם הדחה זו הגיעה על רקע החשש מהדלפות לתקשורת, כמו גם מאבקיו של באנון עם הבכירים הנוספים המקיפים את הנשיא.