עימותים בעזה, סוה"י א-ריסאלה

לקראת "צעדת השיבה": חמאס מתכנן היום הפגנת המונים בעזה

בתום תפילות יום השישי, ארגון הטרור צפוי לבצע ניסוי כלים הבוחן את ההיערכות הישראלית לצעדה בשבוע הבא. הרמטכ"ל איזנקוט ביקר באוגדת עזה כדי לעקוב אחר הכנות צה"ל

בחמאס מתכוונים לארגן היום (שישי) הפגנת המונים על גדר הרצועה לאחר התפילות, זאת לקראת "צעדת השיבה" המתכוננת בשבוע הבא. מטרת הארגון היא לבחון את ההיערכות הצבאית של ישראל. 

לקראת הצעדה, הרמטכ"ל איזנקוט הגיע לאוגדת עזה כדי לעקוב אחר ההכנות של צה"ל, שנערך באמצעים רבים לנסות אף למנוע את האירוע, שלפי הערכות עלול להוביל להסלמה. כחלק מההכנות, סוללות עפר לטובת צלפים נבנו בעזרת דחפורים, עמדות תצפית קרקעיות הוצבו לאורך הגדר וגדרות תיל נפרסו במרחב. זאת, כחלק מהמאמצים למנוע מהמפגינים להיכנס לישראל ולהגיע ליישובים הקרובים לגדר.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

טלטלה נוספת בממשל טראמפ: היועץ לביטחון לאומי יעזוב את תפקידו

34 עצורים בהפגנת חרדים בבני ברק; כביש 4 נחסם לשלוש שעות

חשבתם שהיום היה חם? מזג האוויר השרבי יגיע מחר לשיאו

בתוך כך, אלוף פיקוד דרום, אייל זמיר, העביר שלשום תדריך לראשי הרשויות בעוטף עזה בנוגע לשבועות הקרובים, כאשר האירוע שבו התמקד הסברו היה ליל הסדר. מטרת הצבא היא לאפשר לתושבי עוטף עזה לקיים את החג כסדרו. כמו כן, מפקדים בכירים הגיעו היום לתצפית בצפון רצועת עזה, מול סג'עייה.

מנגנוני הביטחון של חמאס למעצר החשוד בפיצוץ השיירה של ראמי חמדאללה
 

מנגנוני הביטחון של חמאס למעצר החשוד בפיצוץ השיירה של ראמי חמדאללה(סוכנות הידיעות שיאהב)

 

"אין תחליף להתנגדות מזויינת", אמר אסמאעיל רדואן, בכיר בחמאס, "אבל אנחנו נשתמש בכל השיטות החוקיות האפשריות בכדי להגיב על החלטת טראמפ ולהדגיש כי ירושלים ופלסטין הן שלנו וכי לציונים אין כל מעמד ביחס לאדמה המבורכת הזאת".

על פי ההערכה, בצעדה זו צפוי שימוש באמצעי לחימה. בימים הקרובים צפויים להגיע לאזור כוחות נוספים שיתגברו את אלה שכבר נמצאים בשטח. בד בבד, נמשך המאמץ ההסברתי, כאשר ישראל מזהירה את תושבי הרצועה כי לא תתאפשר הגעה לגדר הגבול.

כאמור, הצעדה צפויה לכלול כמה אלפי פלסטינים. חמאס קרא לצעדה של מאה אלף איש, אולם לא ברור כמה אנשים יגיעו בפועל. המפגינים מצידם, הבהירו כי לא יהיו חמושים וכי בכוונתם רק לצעוד. אתמול, כהכנה למחאה, ניטעו עצי זית מזרחית לחאן יונס, כסמל של שלום.

הפלסטינים הכריזו לפני מספר שבועות כי הם מתכוונים להקים "עיר אוהלים" על הגבול עם ישראל. מארגני המחאה הודיעו שהמחאה תתחיל ב-30 במארס, "יום האדמה" - שהשנה מצוין ביחד עם ערב ליל הסדר, ותסתיים ב-15 במאי, היום בו הם מציינים את "יום הנכבה".

 טנק בגבול עזה
 

טנק בגבול עזה(חדשות עשר )

 

במקביל, כוחות הביטחון של חמאס הודיעו אתמול כי חיסלו את אנס אבו חוסה, החשוד המרכזי בתכנון ניסיון החיסול של ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה. בהודעה מטעם הארגון נמסר כי הוא חוסל בתום חילופי אש במחנה הפלסטינים נוסייראת ברצועה. חבר הלשכה המדינית של חמאס, סלאח אל-ברדוויל, הוסיף כי שניים מעוזריו של אבו חוסה נעצרו.

על פי דיווחים בכלי התקשורת הפלסטיניים, ישנם שני הרוגים בחילופי האש בין המבוקש לבין מנגנוני הביטחון של חמאס בנוסייראת. כמו כן, דווח כי מנגנוני הביטחון של חמאס חסמו את כל דרכי הגישה אל המחנה וממנו.

עם זאת, גורם פלסטיני בכיר ברמאללה מסר לחדשות עשר כי "מדובר בהצגה של חמאס. זה לא יציל את הפיוס. כפי שאמר אבו מאזן - חמאס עומד מאחורי ניסיון החיסול של ראמי חמדאללה".

מוקדם יותר אתמול, מקורות פלסטינים מסרו לעיתון הלבנוני "א-נשרה" כי יו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, הצליח לגבש הסכם פשרה בין ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן לראש הלשכה המדינית של החמאס אסמאעיל הנייה. המקורות טענו כי על פי ההסכם, הרשות הפלסטינית לא תטיל סנקציות ענישה על עזה כפי שתכננה בעקבות ניסיון ההתנקשות הכושל בראש הממשלה חמדאללה לפני עשרה ימים בעזה. בתמורה, התחייבה תנועת החמאס לקיים חקירה רצינית ושקופה לגילוי המעורבים בניסיון ההתנקשות ולהעביר את תוצאות החקירה לרשות הפלסטינית.