גל הפיטורים נמשך: טראמפ הדיח את היועץ לביטחון לאומי

שבוע לאחר שהדיח את שר החוץ טילרסון, הנשיא האמריקני הודיע גם על עזיבתו של מקמאסטר. ג'ון בולטון, שהיה בעבר שגריר ארה"ב באו"ם, יחליף אותו בתפקיד

חוסר היציבות בממשל טראמפ ממשיך: הנשיא האמריקני פיטר הלילה (שישי) את הרברט מקמאסטר, היועץ לביטחון לאומי. זאת, לאחר שרק בשבוע שעבר הדיח את שר החוץ טילרסון. מחליפו בתפקיד יהיה ג'ון בולטון, שהיה בעבר שגריר ארה"ב באו"ם. בולטון ייכנס לתפקידו בתשיעי באפריל.

טראמפ זעם על ההדלפה כי הוא בירך את נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, על נצחונו בבחירות, למרות שמקמאסטר כתב לו באותיות גדולות שלא לעשות כן. ברגע שהתפרסם הסיפור, נגזר דינו של היועץ לביטחון לאומי. בולטון, שהיה בעבר שגריר ארה"ב באו"ם, נחשב לקיצוני בדעותיו ובניגוד למקמאסטר, הוא מתנגד חריף להסכם הגרעין עם איראן. בעבר, קרא לנשיא טראמפ לתקוף את צפון קוריאה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

לא לשכוח: הלילה עוברים לשעון קיץ

34 עצורים בהפגנת חרדים בבני ברק; כביש 4 נחסם לשלוש שעות

הקטל בכבישים: זוג נהרג בהתנגשות בין רכב לקלנועית בצפון

ההודעה על פיטורי מקמאסטר הגיעה זמן קצר לפני שידור ריאיון עם כוכבת פלייבוי קרן מקדוגל, שתיארה רומן בן עשרה חודשים ועשרות מפגשים מיניים עם טראמפ, לאחר נישואיו למלניה. פרשנים במדינה העלו את האפשרות כי פיטורי היועץ לביטחון לאומי תוזמנו על מנת להסיט את תשומת הלב מהריאיון הסנסציוני.

ע"פ הניו יורק טיימס, מקמאסטר שוחח על כך עם טראמפ כבר לפני מספר שבועות. לאחרונה הוחלט להאיץ את ההחלפה מתוך חשש שמעמדו הלא ברור עלול לפגוע בשיחות המדיניות שמנהל הנשיא. ככל הנראה טראמפ היה מעוניין לרענן את השורות בטרם פגישתו עם מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און. לפי הדיווח, ההחלטה על עזיבתו הייתה הדדית.

"אני שמח לבשר כי החל מהתשיעי באפריל, ג'ון בולטון יהיה יועצי החדש לביטחון לאומי", צייץ הנשיא טראמפ, "אני מודה לגנרל מקמאסטר על שירותו. הוא עשה עבודה נפלאה, ולעולם יישאר חברי".גם ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם, הודתה למקמאסטר "על שירותך ועל נאמנותך לארצנו".

בריאיון שנתן לרשת פוקס ניוז, אמר בולטון כי לא ידע על תפקידו החדש עד אחר הצהריים. בנוסף, התייחס היועץ לביטחון לאומי החדש לשיחת הטלפון של טראמפ לפוטין, ואמר כי זו הייתה שיחת נימוסים וכי כעס על ההדלפות בנוגע לשיחה. בחשבון הטוויטר שלו, כתב בולטון כי הוא מצפה לעבודה עם טראמפ וצוותו.

​ My official statement on accepting @POTUS' request to become the next National Security Advisor. pic.twitter.com/lptI5AwSeU — John Bolton (@AmbJohnBolton) 23 במרץ 2018 ​
היועץ לביטחון לאומי החדש בממשל טראמפ, ג'ון בולטון
 

היועץ לביטחון לאומי החדש בממשל טראמפ, ג'ון בולטון (רויטרס)

 

כזכור, ביום שלישי שעבר הדיח טראמפ את שר החוץ רקס טילרסון. מי שהחליף את טילרסון בתפקיד הוא ראש ה-CIA, מייק פומפאו - שהתנגד בעבר בחריפות להסכם הגרעין עם איראן.

במהלך כהונתו הקצרה הספיק הנשיא האמריקני להיפטר מרבים מהאנשים המקיפים אותו. תחילה היה זה היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, מייקל פלין, שנאלץ לעזוב את תפקידו חודש בלבד לאחר השבעתו. זאת, על רקע מעורבותו בחקירת הקשרים בין צוות הקמפיין של טראמפ לרוסיה, והטענות לכך ששיקר לסגן הנשיא מייק פנס בכל הנוגע לפגישתו עם השגריר הרוסי בארה"ב. ההדחות הנסובות סביב החקירה המסועפת על הקשרים בין אנשי הנשיא למוסקבה לא הסתיימו בפלין. בחודש מאי פוטר ראש הבולשת הפדרלית (FBI) ג'יימס קומי, שניהל את החקירה. מאז יצא קומי בפומבי נגד טראמפ ואף טען במהלך שימוע בסנאט כי הנשיא שיקר כאשר אמר שסיבת פיטוריו לא נוגעת לחקירה.

בהמשך היה זה דובר הבית הלבן שון ספייסר, שספג ביקורת רבה על התנהלותו במהלך כהונתו הקצרה, שהודיע על פרישתו. היה זה במחאה על בחירתו של אנתוני סקרמוצ'י למנהל התקשורת של הבית הלבן. אותו סקרמוצ'י לא החזיק יותר מעשרה ימים בתפקידו.הוא נאלץ למסור את המפתחות  לאחר ההתבטאויות הקשות שהשמיע בתקשורת על עמיתיו ועל רקע ההתנגדות של ראש הסגל ג'ון קלי למינויו.

ג'ון קלי עצמו מונה לתפקידו במקומו של ראש הסגל הקודם ריינס פריבוס, שהודח בעקבות טיעונים לכך שהדליף מידע לתקשורת. יועצו האסטרטגי של טראמפ, סטיב באנון, שהיה אחד האנשים שהביאו את איש העסקים לבית הלבן. גם הדחה זו הגיעה על רקע החשש מהדלפות לתקשורת, כמו גם מאבקיו של באנון עם הבכירים הנוספים המקיפים את הנשיא.