,

תחקיר: המדינה תומכת בעמותות - אבל בעיקר של חרדים

"תקציב התמיכות" של משרד האוצר נועד לממן עמותות במגוון רחב של תחומים כמו חינוך, רווחה ובריאות. בפועל הוא מגיע לחינוך, לרווחה ולבריאות - אבל בעיקר של מגזר אחד. מבדיקת "חדשות 10" עולה ש-70% מכספי הסיוע שהועברו מתחילת השנה - הגיעו למוסדות תורניים. למה זה קורה ומה עושות העמותות האחרות?

(4:01 דקות)

באופן רשמי הכסף הזה אמור לממן את כולנו. מדי שנה הממשלה מעבירה מיליארדים כדי לתמוך בעמותות מכל גוון או מטרה, אבל מתברר שהסכום מתגלגל בעיקר למגזר אחד. מנתוני משרד האוצר שהגיעו לידי חדשות 10, עולה שהציבור החרדי קיבל, רק השנה, 70% מהסבסוד הממשלתי ששולם לעמותות.

 

"אין גידול בתמיכות שהציבור החרדי מקבל לעומת ציבורים אחרים. להיפך, יש סעיפים שיורדים, יש תקציבים שקטנים", טוען יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) "צריכים להעביר תקציב על מנת שילד יוכל ללמוד על מנת שילדה תוכל ללמוד. אני מכיר את הציבור החילוני לא פחות ממי שהעביר את הנתונים האלה לטלוויזיה. הציבור החילוני יודע שהציבור החרדי מקבל הרבה פחות", הוא מוסיף.

אז במי תומך תקציב התמיכות? 69% מהסכום, שהם כ-400 מיליון שקלים, הוקצו למוסדות תורניים. עוד חמישית לתרבות ולספורט; כמה עשרות מיליונים לניצולי שואה וארבעה אחוזים בלבד לטובת החינוך הכללי ומדע וטכנולוגיה. כשבמגזר אחד הכסף כבר זורם בשפע, דווקא עמותות הרווחה עוד מחכות. מסגרת התקציב הרי מוגבלת.

 

"עדיין לא אושרה התמיכה", מספרת מיכל רוזין, מנכ"לית מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית. "זה אומר שייקח עוד מספר חודשים עד שיקבלו במרכזי הסיוע את התשלום הראשון לשנת 2012. זה אומר שמתחילת השנה מרכזי הסיוע חיים אך ורק על תרומות", היא מציינת. "את הסכום שאנחנו זקוקים לו יש", אומר גם דוד קורן, מנכ"ל עמותת ער"ן. "העובדה שעמותות חרדיות מקבלות מיליונים ואנחנו לא מקבלים היא עובדה מאוד מטרידה". 

 

הנה כמה דוגמאות לתקציבים הנדיבים שבאו על חשבון העמותות האחרות: כולל "זיכרון אליהו" קיבל מהמדינה 430 אלף שקל. מדרשת "נשמת" ללימוד תורה קיבלה תמיכה בגובה 196 אלף שקל. לישיבת חסדי גור בחיפה הוענקו 312 אלף שקלים. האגודה לביסוס התיישבות חסידית זכתה ל-481 אלף שקל מתקציב התמיכה המצומצם.

 

משנה לשנה תקציב התמיכות הופך לצינור המימון העיקרי למגזר. ב-2010, רק 42% מהתקציב הופנה לחרדים. בשנה שלאחר מכן 51% והשנה, כאמור, 69% מתקציב הסיוע כבר הופנו לרחוב החרדי, שם מסבירים בתגובה שזה הסכום היחידי שהם דורשים, בניגוד לחילונים, שמקבלים שירות וכסף מתקציב המדינה עצמו.

ההערכה: גם לאחר השינויים יגיע רוב הכסף לחרדים

בתקופה של קיצוצים והפרטות, התמיכה בעמותות קובעת לפעמים איזה שירות ימשיך לפעול, ומי יישאר בלי פתרונות. לפי הצ'קים שיוצאים מהאוצר בפועל, סדרי העדיפות נראים ברורים, אולם במשרד פועלים לשנות את הקריטריונים, על פיהם יחולק הכסף.

 

אולי זה לא ייצור תחושת שוויון של ממש, אבל זה בטוח יגביר את השקיפות ואולי יתנה את העברת הכספים מקופת המדינה בכך שהעמותות עצמן יעמדו בסטנדרטים של מנהל תקין. זה אמור, על פי חלק מההערכות, להקשות מעט על עמותות חרדיות, שחלקן מה שמכונה "חאפריות", לקבל את הכסף או לקבל נגישות למשאבי המדינה.

 

עיקרי התכנית: הגבלת השכר על המנהלים הבכירים בעמותות למיניהן, מה שאמור למנוע השתוללות בכספי המדינה. החזרת העודפים שנצברים בקופת העמותות למדינה, כך שכספי המדינה לא ישמשו לאיזו תכנית חיסכון של מישהו שם. עמותות בגירעונות כבדים לא יתוקצבו. השתתפות עצמית בתקציב - כל מי שירתה לקבל שקל מהמדינה, יחויב להעביר שקל משלו. איסור על תשלום מעמותה לחברה פרטית.

 

לראשונה ניתן יהיה לקנוס גופים שלא יעמדו בכללים על חשבון התקציב. ההערכה היא שגם לאחר השינויים האלה, רוב הכסף עדיין יגיע למגזר החרדי, מפני שרוב השירותים שלו בתחומי הרווחה, החינוך והבריאות ממומנים על ידי עמותות. הסדר החדש הזה, כך מקווים באוצר, אמור לעשות קצת סדר בבלאגן המשתולל של העמותות בישראל.