פרשת המסרונים: השופטת תושעה עד להחלטת ביה"ד המשמעתי

פוזננסקי-כץ שהתכתבותה עם חוקר רשות ני"ע נחשפה בחדשות עשר, ביקשה מנשיאת העליון להאריך חופשתה, אך זו סירבה וסוכם כי השופטת לא תכהן עד להחלטה בעניינה • פרסום ראשון

פרשת המסרונים - פרסום ראשון: שופטת בית משפט השלום בתל אביב, רונית פוזננסקי-כץ, לא תחזור לכהן כשופטת עד להחלטת בית הדין המשמעתי בעניינה. השופטת הגיעה הבוקר (חמישי) לשימוע בנושא השעייתה בפני נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, בירושלים, ויצאה מהמקום לאחר דקות ספורות בלבד.

במסגרת השימוע סיכמו חיות ופוזננסקי-כץ כי בשלב זה שופטת השלום תמתין להכרעת הרכב הדיינים בביה"ד המשמעתי. במהלך השימוע, השופטת שבה וביקשה להאריך את חופשת השבתון שלה, אולם בקשה זו נדחתה על ידי חיות, והשתיים הסכימו על ההשעייה. 

הדיון בעניינה הגיע לאחר חשיפת ההתכתבויות בינה לבין חוקר רשות ניירות הערך, שנחשפה בחדשות עשר ע"י דורון הרמן, והגשת קובלנה של שרת המשפטים בנושא. אתמול, התייצבה השופטת לדיון שהתקיים בבית הדין המשמעתי של העליון, בנוגע לפרשה. הנשיא בדימוס אשר גרוניס, השופט ניל הנדל ונשיאת ביהמ"ש המחוזי נצרת ישבו בהרכב ביה"ד המשמעתי שדן בעניינה של פוזננסקי-כץ.


לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

המותגים לא מתכוונים לוותר: הטיפ שיחסוך לכם כסף רב לקראת פסח

הקטל בכבישים: בת 4 נהרגה; בתאונה אחרת בת 10 נפצעה קשה

מדינות המפרץ על תקיפת הכור: כך ישראל צריכה לעשות לאיראן

 איילת שקד
 

איילת שקד (דרור סיתהכל)

 


בקובלנה שהגישה בתחילת החודש שרת המשפטים, איילת שקד, נטען בין השאר כי התקיים קשר בלתי אמצעי בין השופטת לחוקר רשות ניירות הערך, שכלל התכתבויות בעלות אופי ידידותי קרוב והתכתבויות המכילות עדכונים בעניינים הקשורים בהליך המשפטי. עוד נכתב כי מעשי השופטת מהווים התנהגות שאינה הולמת את מעמדו של שופט בישראל "והפרת כלל מכללי האתיקה לשופטים".

בתוך כך, ועדת החוקה של הכנסת התכנסה אף היא בתחילת החודש לאחר הפרסום, ודנה בדפוסי העבודה בין השופטים לבין גורמי אכיפת החוק בעקבות חשיפת פרשת המסרונים.

בדיון השתתפו פרקליט המדינה שי ניצן, השופט בדימוס נציב תלונות הציבור על השופטים אליעזר ריבלין, נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות השופט בדימוס דוד רוזן, מנהל בתי המשפט השופט מיכאל שפיצר, ראש חטיבת החקירות במשטרה תנ"צ ערן קמין, הסניגור הארצי הראשי יואב ספיר, יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה וראש לשכת עורכי הדין אפי נווה.

פרקליט המדינה שי ניצן
 

פרקליט המדינה שי ניצן (ארן דולב)

 

יו"ר ועדת החוקה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) פתח את הדיון: "קשה להאמין שזה המקרה היחיד. צריכה להיות חקירה בדיקה של כל המערכת של קשר בין תובעים לשופטים. אני חושב שחוק המעצרים זה פגיעה אנושה בחירותו של אדם".

פרקליט המדינה שי ניצן אמר מנגד כי: "יש שאלה מה קרה במקרה ספציפי אחד. שאלה נפרדת היא האם מדובר במקרה שמלמד על נורמה ולמיטב ידיעתי הוא חריג. אני לא מכיר מקרה דומה. אכן היתה פה התנהלות לא ראויה, אבל לא נמצאה ראייה לפגיעה בזכויות העצורים. היו קריאות לפתוח בחקירה פלילית, חקירה כזו נפתחת כשיש חשד למעשה פלילי. הגענו למסקנה שאין פה מעשה פלילי ולא נפתח חקירה כזו כדי לרצות מישהו. גם ריבלין לא מצא חשד למעשה פלילי".

"יש הכרח לעיתים בדיון במעמד צד אחד כדי להציג חומר חסוי לשופט", הבהיר ניצן. "אני מניח שבמעמד צד אחד היא (השופטת פוזננסקי-כץ) אמרה במקרה הזה להוריד את ימי המעצר, אבל ההחלטה היא שלה. השאלה אם מדובר בשגרה. אני לא חושב ששופטים צריכים להסתמס עם תובעים, נפל פה כשל ספציפי".

עוד התייחס ניצן לדברי לסלומיאנסקי על חוק המעצרים: "חוק זה נחקק ב-1996 והוא יחסית עידכן את הנורמות לפני כן, שופט מעצר מאריך ככלל עד 30 יום, ולהערכתי ב-99% אין מעצר יותר מזה אלא אם הוגשה בקשה למעצר עד תום ההליכים ויש הליך. הרוב נעצרים לימים בודדים עד שבוע, מעבר ל30 יום צריך אישור מיוחדים ממשנה לפרקליט המדינה בשביל בכלל לפנות לשופט שלום ועל כל החלטה אפשר לערור למחוזי. בחוק יש מערכת איזונים טובה".