הכור בסוריה - רגע התקיפה, 2007, דובר צה"ל

מדינות המפרץ על תקיפת הכור: כך ישראל צריכה לעשות לאיראן

למרות שהתקיפה הישראלית על הכור בסוריה פורסמה כבר הבוקר, לא נשמעה תגובה מאסד או מכל גורם רשמי אחר. הסורים דבקים בעמדה שאם ימנעו מהכחשה גורפת יאלצו להגיב • פרשנות

תקיפת הכור בסוריה: במדינות המפרץ אמרו אמש (רביעי) כי ישראל צריכה לפעול באופן דומה נגד הכור האיראני.

בעבר פורסם כי ישראל אכן שקלה לתקוף מתקני גרעין באיראן, מהלך שקידמו ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון דאז אהוד ברק בניגוד לעמדת מערכת הביטחון. הבוקר הותר לפרסום כי מטוסי חיל האוויר השמידו כור שבנתה סוריה בשנת 2007, לאחר שגופי המודיעין השיגו מידע מדויק על כוונה להפעילו.

 בשאר אסד מבקר ברוטה א-שרקיה
 

בשאר אסד מבקר ברוטה א-שרקיה (רויטרס)

 

בתוך כך, למרות שהסיפור פורסם בהרחבה כבר הבוקר, עם עדויות מפי גורמים בכירים במערכת הביטחון ובממשלה באותה תקופה, ותגובות של בעלי תפקיד מכהנים, אסד שותק. מכיוונו של נשיא סוריה לא נשמעה תגובה, מעבר לזו שיצאה מיד לאחר התקיפה ב-2007, אז אמר שיעד התקיפה היה בסיס צבאי נטוש.

הסורים עדיין דבקים בעמדה כי שווה להם להכחיש את התקיפה, אחרת זה יחייב אותם לתגובה. צריך לזכור כי אסד נחשב לאז לילד הפלא שעמד לשבור את תקרת הזכוכית של העולם הערבי, והיום הוא מוצא את עצמו עם צבא חלש, תלוי באיראן, ובסופו של דבר פחות מחויב לתגובה.

 תקיפת הכור בסוריה
 

תקיפת הכור בסוריה (דובר צה"ל)

 

בלילה שבין ה-5 ל-6 בספטמבר 2007, כך פורסם הבוקר, יצאה ישראל למבצע "מחוץ לקופסה", שבמהלכו תקפו מטוסי חיל האוויר את הכור הגרעיני באזור דיר א-זור. עשר שנים וחצי אחרי, הותרו לפרסום פרטי ותיעוד התקיפה, ולמעשה זו הפעם הראשונה שבה מודה ישראל, ששמרה עד כה על שתיקה אופיינית, כי היא אכן עומדת מאחורי המבצע שעד כה יוחס לירושלים רק בפרסומים זרים. הפרסום התאפשר בעקבות סדרה של פניות מטעם חדשות עשר לבג"ץ, שדרש מהצנזורית הראשית לבחון מעת לעת את המשך איסור הפרסום שהטילה בעניין.

המבצע יצא לדרך בעקבות הערכת מודיעין שקבעה כי הכור ההולך ונבנה במדינה השכנה, צפוי להוות איום של ממש על ישראל והאזור. על פי ההערכות דאז, בסוף שנת 2007 צפוי היה המתקן הגרעיני להפוך למבצעי - לאחר שזוהה כי חובר למקור מים, נהר פרת הסמוך - מה שלא הותיר למערכת הביטחון ברירה. למבצע קדמה עבודת מודיעין ארוכה ומעמיקה, שהחלה בשלהי שנת 2004, כאשר המוסד יחד עם אגף המודיעין של צה"ל איתרו סיוע של מומחים זרים, בראשם צפון קוריאנים ופקיסטנים, לפרויקט הגרעין הסורי ההולך ומתהווה. ההערכות אוששו כשנתיים לאחר מכן, ועלתה לראשונה האפשרות שאכן בסוריה נבנה כור גרעיני.

לחיל האוויר, בפיקודו של אלוף (במיל') אליעזר שקדי, ניתנה הוראה להכין תוכנית פעולה בלוח זמנים קצר. לאחר הכנות מדוקדקות במסגרת לוח הזמנים הנתון, שכללו אף תרחיש של הידרדרות להסלמה אזורית, נבחרה בסוף התוכנית הסופית. התקיפה בוצעה על ידי שמונה מטוסי חיל האוויר שהמריאו מבסיסי חצרים ורמון לעבר דיר א-זור, מרחק של 450 קילומטרים מצפון-מזרח לדמשק. הכוח כלל ארבעה מטוסי F-15A, "רעם", מטייסת 69, וארבעה מטוסי F-16A, "סופה", מטייסת 253 ומטייסת 119.