טנק בגבול עזה, חדשות עשר

סוללות לצלפים ותצפיות: תיעוד היערכות צה"ל לקראת "צעדת השיבה"

ליל הסדר הוא המועד שבו תחל מחאת הפלס' והצבא חושש מאירוע שיוביל להסלמה. גדרות תיל נפרסו על מנת למנוע מהמפגינים להגיע לישראל. אלוף הפיקוד תדרך את ראשי הרשויות

צה"ל נערך באמצעים רבים לקראת "צעדת השיבה" שמארגן חמאס בשבוע הבא. בצבא נעשה ניסיון למנוע את האירוע, שלפי הערכות עלול להוביל להסלמה. כחלק מההכנות, סוללות עפר לטובת צלפים נבנו בעזרת דחפורים, עמדות תצפית קרקעיות הוצבו לאורך הגדר וגדרות תיל נפרסו במרחב. זאת, כחלק מהמאמצים למנוע מהמפגינים להיכנס לישראל ולהגיע ליישובים הקרובים לגדר.

בד בבד, אלוף פיקוד דרום, אייל זמיר, העביר אתמול (רביעי) תדריך לראשי הרשויות בעוטף עזה בנוגע לשבועות הקרובים, כאשר האירוע שבו התמקד הסברו היה ליל הסדר. מטרת הצבא היא לאפשר לתושבי עוטף עזה לקיים את החג כסדרו. כמו כן, מפקדים בכירים הגיעו היום לתצפית בצפון רצועת עזה, מול סג'עייה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הקטל בכבישים: בת 4 נהרגה; בתאונה אחרת בת 10 נפצעה קשה

לימד את כלבו להצדיע במועל יד - ועלול לשבת במאסר

בוריס ג'ונסון: פוטין ינצל המונדיאל - כמו היטלר באולימפיאדה

 טנק בגבול עזה
 

טנק בגבול עזה (חדשות עשר)

 

"אין תחליף להתנגדות מזויינת", אמר אסמאעיל רדואן, בכיר בחמאס, "אבל אנחנו נשתמש בכל השיטות החוקיות האפשריות בכדי להגיב על החלטת טראמפ ולהדגיש כי ירושלים ופלסטין הן שלנו וכי לציונים אין כל מעמד ביחס לאדמה המבורכת הזאת".

במערכת הביטחון הבינו כי למרות שחמאס לא רוצה במערכה נגד ישראל, הוא אינו חושש מעימות קצר, ומעודד את אנשיו לארגן הפרות סדר אלימות. על פי ההערכה, בצעדה זו צפוי שימוש באמצעי לחימה. בימים הקרובים צפויים להגיע לאזור כוחות נוספים שיתגברו את אלה שכבר נמצאים בשטח. בד בבד, נמשך המאמץ ההסברתי, כאשר ישראל מזהירה את תושבי הרצועה כי לא תתאפשר הגעה לגדר הגבול.

 גדר תיל בסמוך לרצועת עזה
 

גדר תיל בסמוך לרצועת עזה (חדשות עשר)

 

כזכור, כמה אלפי פלסטינים צפויים לצעוד לעבר גדר המערכת בסוף השבוע הבא, עת יחול ליל הסדר, וזאת במסגרת "צעדת השיבה". חמאס קרא לצעדה של מאה אלף איש, אולם לא ברור כמה אנשים יגיעו בפועל. המפגינים מצידם, הבהירו כי לא יהיו חמושים וכי בכוונתם רק לצעוד. אתמול, כהכנה למחאה, ניטעו עצי זית מזרחית לחאן יונס, כסמל של שלום.

הפלסטינים הכריזו לפני מספר שבועות כי הם מתכוונים להקים "עיר אוהלים" על הגבול עם ישראל. מארגני המחאה הודיעו שהמחאה תתחיל ב-30 במארס, "יום האדמה" - שהשנה מצוין ביחד עם ערב ליל הסדר, ותסתיים ב-15 במאי, היום בו הם מציינים את "יום הנכבה".

מחר, הרמטכ"ל איזנקוט ופורום המטכ"ל יקיימו הערכת מצב בגבול עזה על מנת למצוא פתרון יצירתי למצב שכן מדובר בתהלוכות לא חמושות. למרות ליל הסדר, חיילים רבים יהיו בעזה ובשטחים, אך בצה"ל עדיין לא החליטו מה תהיה כמות התגבור. ככל הנראה מדובר במספר גדודים שיישארו בשטח במהלך החג ולא יבלו בבית.

מבחינת הרמטכ"ל, מדובר בחזרה על טראומה. כאלוף פיקוד צפון, גדי איזנקוט היה עד לתהלוכות של פלסטינים סורים ביום הנכבה בשנת 2011. אז, צה"ל לא נערך כראוי, התהלוכות נכנסו דרך מג'דל שמס לישראל ואחד המפגינים אף הגיע ליפו. הפעם צה"ל רוצה להיערך באמצעות צלפים, גז מדמיע שיומטר מרחפנים.