ברק: "תוכנית התקיפה בסוריה נולדה על מפית מהנחיה שלי"

שר הביטחון התייחס ב"המקור" לתקיפת הכור. "בהתאם להערכה המודיעינית, חשבתי שיש זמן להכין תוכנית שגם תהרוס את הכור, וגם שכמעט בוודאות לא תוביל להתנגשות רחבה"

ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, התייחס אתמול (רביעי) בשיחה עם "המקור" לתקיפת הכור הגרעיני בסוריה, שהתרחשה ב-2007 בזמן שהיה שר ביטחון. "כשכנסתי לתפקיד שר הביטחון, מצאתי על השולחן תוכניות שאחת מהן לא הורסת בביטחון את הכור והשנייה, בהסתברות די גבוהה, מביאה להתנגשות רחבה", טוען ברק.

ברק הסביר כי לפי הערכת המודיעין, יש זמן להכין תוכנית טובה יותר. "אני חשבתי, לפי הזמן שיש לנו בהתאם להערכה המודיענית, שיש לנו את הזמן להכין תוכנית שתעמוד גם בקריטריון של הריסת הכור וגם כזאת שכמעט בוודאות לא תוביל להתנגשות רחבה. התוכנית נוצרה מהנחיה שלי. היא נולדה בחצור על מפית של מפקד חיל האוויר דאז שקדי".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

בוריס ג'ונסון: פוטין ינצל המונדיאל - כמו היטלר באולימפיאדה

פרסום ראשון: עסקת טיעון בפרשת תמימי - תרצה 8 חודשי מאסר

לימד את כלבו להצדיע במועל יד - ועלול לשבת במאסר

כאשר נשאל אם בשלב מסוים הביא דרישה תקציבית בסכום גבוה לשר האוצר במקרה שבו התקיפה תחולל עימות, הכחיש כי הדבר נעשה. "אני לא זוכר שום בקשה כזאת", אומר ברק, "במשך חודשיים וחצי עשינו פעילות רחבה וגם תיאמנו הרבה דברים עם האמריקנים, שעזרו לנו מאוד ואפילו דחפו במטרה שנבצע את התקיפה".

 אהוד ברק
 

"האמריקנים לחצו". אהוד ברק( חדשות עשר)

 

בהמשך אף הוסיף כי מערכת הביטחון לא הציעה לאולמרט להכין את העורף הישראלי למקרה של מתקפה, זאת בניגוד לטענת ראש הממשלה לשעבר, שהתייחס לסוגיה במהלך שיחה עם "המקור". "אולמרט כנראה ירד מהפסים כבר לפני שלוש שנים. זו אמירה הזויה, הזויה ומדומיינת, כמו הרבה דברים אחרים. אני אומר את זה בעצב".