בוריס ג'ונסון: פוטין ינצל המונדיאל - כמו היטלר באולימפיאדה

שר החוץ של בריטניה תקף את נשיא רוסיה וטען שינצל את האירוע כדי לחזק את תדמית המדינה, וכי עיתוי הרעלת המרגל הרוסי תאם לבחירות. משרד החוץ הרוסי: השוואה לא מקובלת

שר החוץ של בריטניה, בוריס ג'ונסון, תקף אתמול (רביעי) את נשיא רוסיה, ואמר כי "ולדימיר פוטין ינצל את המונדיאל כמו שהיטלר ניצל את אולימפיאדת 1936, על מנת לחזק את תדמית המדינה".

"פוטין רוצה לגרום לצרות איפה שניתן, כדי שיוכל להציג את מדינתו כחזקה כמו שהייתה לפני קריסת האימפריה הסובייטית", אמר ג'ונסון בוועידת מחוקקים בבריטניה, "הדברים שלו לא מיועדים לנו, אלא לקהל הביתי שרוצה להרגיש שרוסיה חזקה שוב, לאחר שהם רואים את כל ההשפלות". עם זאת הוא הוסיף כי בריטניה לא מעוניינת במלחמה קרה חדשה. 

הוא טען כי עיתוי המתקפה נגד המרגל הרוסי בבריטניה, ככל הנראה קשור לבחירות ברוסיה. "כפי שדמויות שאינן דמוקרטיות עושות בבחירות או באירועים קריטיים מבחינה פוליטית, נהוג להעלות בפני דמיון הציבור את תחושת האיום", הסביר ג'ונסון. במשרד החוץ הרוסי אמרו בתגובה כי כל השוואה בין פוטין להיטלר "אינה מקובלת". דוברת משרד החוץ הוסיפה כי שר החוץ הבריטי "מורעל בשנאה ובזעם". במקביל, נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שוחח עם מקבילו הצרפתי על הנושא והשניים חזרו על תמיכתם בבריטניה ועל הצורך לנקוט בפעולה נגד רוסיה.

 בוריס ג'ונסון
 

בוריס ג'ונסון (רויטרס)

 

בתוך כך, 23 הדיפלומטים הרוסים שלונדון גירשה בעקבות המקרה עזבו אתמול את בריטניה, וכך גם משפחותיהם. זאת לאחר החלפת האשמות בגין מותו של המרגל הרוסי לשעבר בתקיפת גז. הפרשה הביאה להדרדרות החמורה ביותר ביחסים בין המדינות מאז המלחמה הקרה.

ראשת הממשלה של בריטניה, תרזה מיי, האשימה את רוסיה במתקפת גז העצבים, ככל הידוע הראשונה שבוצעה מאז מלחמת העולם השנייה. היא הורתה על גירוש הדיפלומטים משום שלטענתה הם מרגלים שעבדו תחת מעטה דיפלומטי. היא גם הודיעה על מעקב צמוד יותר אחרי אנשים הנכנסים למדינה ונחשבים לאיום על הביטחון הלאומי, והודיעה כי תקדם חקיקה בנושא.

ולדימיר פוטין בנאום לאחר תוצאות מדגם הבחירות
 

ולדימיר פוטין בנאום לאחר תוצאות מדגם הבחירות (רויטרס)

 

רוסיה הכחישה כל קשר לאירוע, שבו נפצעו קשה סרגיי סקריפל (66) ובתו יוליה (33), והורתה על גירוש של 23 דיפלומטים בריטיים ממוסקבה בתגובה לגירוש הבריטי. עוד הודיעה רוסיה על סגירת הקונסוליה הבריטית ברוסיה. "אנחנו גאים בכם", אמר אלכסנדר יקובנקו, שגריר רוסיה בבריטניה, לדיפלומטים שעזבו את בריטניה.

סקריפל ובתו נמצאו בתחילת החודש ללא הכרה, על ספסל בעיר סולסברי שבברינטניה, והם עדיין מאושפזים בבית החולים. שוטר בריטי שנפגע מהגז נמצא במצב חמור אך יציב. רוסיה ממשיכה להתעקש לקבל דוגמה מהגז ששימש בתקיפה, ולהכחיש כל קשר לאירוע.