מהומה בדיון על הסדר הטיעון של תמימי: אישה סטרה לתובע

התביעה הצבאית הגיעה להסדר עם הנערה שתועדה מכה חיילי צה"ל, במסגרתו תרצה שמונה חודשי מאסר בפועל. במהלך הדיון התחוללה מהומה כאשר אישה תקפה פרקליט צבאי

  • פורסם ב:
  • 21/03/2018 16:28
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/03/2018 19:45
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

עהד תמימי, הנערה בת ה-17 שתועדה מכה חייל וקצין צה"ל בכפר נבי סאלח, תרצה מאסר בפועל במשך שמונה חודשים במסגרת הסדר טיעון, כפי שפורסם אתמול (רביעי) לראשונה בחדשות עשר.

מסגרת הסדר הטיעון שהוצג בבית הדין הצבאי העופר, התביעה הצבאית ויתרה על סעיף ההסתה לאלימות וקריאה לעשות פיגועים, שהופיע בכתב האישום המקורי. במקום זאת תמימי הודתה בכתב אישום מתוקן, שכולל ארבעה סעיפים במקום 12 שהופיעו באישום הקודם, בהם הסתה, תקיפת חייל ושתי עבירות של הפרעה לחייל. במהלך הדיון שבו הוצג הסדר הטיעון, התחוללה מהומה כאשר אישה שנמנית על תומכיה של הנערה, סטרה לתובע של אזור איו"ש, קצין בדרגת סגן אלוף. מדובר צה"ל נמסר כי הפרקליט לא הגיב לסטירה. האישה נעצרה ועוכבה לחקירה.

כאמור, על תמימי נגזרו שמונה חודשי מאסר לריצוי בפועל, מאסר מותנה וקנס בסך 5,000 שקלים. תמימי הודתה בביצוע העברות המיוחסות לה. אם ינוכה שליש מעונשה, היא תשוחרר ב-19 במאי. 

נוסף לכך, הורשעו היום גם נרימאן תמימי, אמה של עהד תמימי, ונור תמימי, בת דודתה. נרימאן תמימי הורשעה בעבירות של הסתה, הפרעה לחייל וסיוע לתקיפת חייל, והוטלו עליה שמונה חודשי מאסר לריצוי בפועל, מאסר על תנאי וקנס בסך 6,000 שקלים. נור תמימי הורשעה בעבירה של תקיפת חייל, והוטלו עליה מאסר בפועל החופף את תקופת מעצרה (16 ימים) , מאסר מותנה וקנס בסך 2,000 שקלים.

עהד תמימי מובלת על ידי שוטרת לבית המשפט הצבאי באזור יהודה ושומרון
 

עהד תמימי מובלת על ידי שוטרת לבית המשפט הצבאי באזור יהודה ושומרון (רויטרס)

 

תמימי הואשמה בעוד חמישה אירועים נוספים בהם תקפה את אנשי כוחות הביטחון, פרט לאירוע המדובר שבו הכתה חיילים מחטיבת גבעתי שהגיעו למקום בעקבות הפרות סדר אלימות. התקיפה תועדה על ידי אמה של תמימי, נרימן, שהעבירה את הסרטון בשידור חי בפייסבוק.

עהד, יחד עם בת דודתה נור, החלו תוקפות את החיילים, כך לפי כתב האישום. בין השאר נטען כי השתיים דחפו אותם, היכו אותם באגרופיהן, ואף קראו לעברם קריאות. בשלב מסויים הצטרפה אליהן האם, היכתה את הקצין והשאירה סימן על פניו. תמימי נעצרה כמה שעות לאחר פרסום הסרטון, ותישאר במעצר עד תום ההליכים נגדה. עוד נקבע כי הדיונים בעניינה יערכו בדלתיים סגורות.

המקרה של תמימי סחף אחריו תשומת לב בין-לאומית, והנערה הפכה לגיבורה פלסטינית. המקרה גם הביא עמו הרבה תגובות וביקורת על כך שישראל תובעת בני נוער, והפנה את תשומת לב הציבור לדרך שבה פועלת מערכת המשפט הצבאית בישראל. על פי נתונים שהביא סוכנות הידיעות AP, כמעט 100% מהפלסטינים שהועמדו לדין בבית משפט צבאי הורשעו.

קריקטורה עהד תמימי
 

קריקטורה עם דמותה של עהד תמימי(חדשות עשר)

 

עדותו של סרן ע', המ"פ שהוכה על ידי תמימי, פורסמה לראשונה בחדשות עשר. "מאחורי הבנות היו עוד שתי משפחות, בערך 12 אנשים", אמר כשנשאל מדוע לא עצר אותן, אם היינו עוצרים אותן היינו מגיעים לתוצאה גרועה ולא יודע איך זה היה נגמר. היינו בהפרת סדר גדולה ללא כוח אדם מספיק".

"הגענו למקום כדי למנוע שהאבנים יגיעו לציר", המשיך ע', "ואז מגיעות שתי קטינות, אחת מהן, בלונדינית, התחילה לדחוף, לבעוט ולהרים עליי ידיים, נתנה לי סטירה ולקשר שלי בוקס לפנים. הקטינה השנייה כבת 12, 13 עם שיער שחור הייתה פחות אלימה והיא בעיקר דחפה אותי. לאחר מכן הגיעה האישה המבוגרת (האימא), היא ניסתה לעצור את הילדות שלה, היא לא הצליחה לגמרי".

בתשובה לשאלה מה הרגיש במהלך האירוע, השיב סרן ע': "אני בסוף צריך להחזיק את הפרת הסדר בשליטה. היו 2 נקודות (הפרות סדר) ולא רציתי לעצור אותן כדי לא לפתוח נקודה נוספת מכיוון שלא היו מספיק כוחות בשטח. הייתי טרוד מהפרות הסדר בשטח ולכן לא ייחסתי כל כך (חשיבות) לאירוע הזה". עוד הוסיף סרן ע' כי לא הכיר את בנות המשפחה באופן אישי אלא מדיווחים בתקשורת. נוסף לסרן ע', העיד במשטרה גם סמל א', קשרו של המ"פ שהיה עמו באירוע המצולם.

 עהד תמימי מאיימת באגרוף על חייל ב-2012
 

עהד תמימי מאיימת באגרוף על חייל ב-2012 (חדשות עשר)

 

אתמול נודע כי באסם תמימי, אביה של עהד, הגיע לבקר אותה בשבוע שעבר בבית המעצר, בפעם הראשונה מאז שנעצרה בדצמבר האחרון. האב סיפר בריאיון לסוכנות הידיעות AP כי הוא שוחח עם השתיים במשך כ-45 דקות, בעזרת טלפון שמונח משני צידי החלון.

הוא ציין כי "מצב הרוח שלהן טוב", והוסיף כי בתו מעבירה את ימיה במאסר בקריאת ספרים ובעשיית מטלות לבית הספר, בדגש על לימודי אנגלית. תמימי האב העביר ביקורת על התנהלות בית הדין הצבאי, וציין כי הוא מונע מעיתונאים להיות נוכחים במשפט. "המשפט הולך להיות ארוך והן הולכות לסבול מאוד", הוסיף.