דרוקר והספר של אולמרט: מה עומד מאחורי פרסום התקיפה הישראלית?

לפני 11 שנה תקפו מטוסי חיה"א את הכור הסורי, אך רק היום הותרו הדברים לפרסום. מדוע דווקא כעת החליטה הצנזורה לאפשר לעולם כולו הצצה לאחד המבצעים הנועזים של צה"ל?

11 שנים שמרה ישראל על עמימות באשר לתקיפת הכור הגרעיני בסוריה בשנת 2007. היום (רביעי), המסתורין התפוגג עם חשיפת המבצע הצה"לי "מחוץ לקופסה", שבמסגרתו השמידו מטוסי חיל האוויר את המתקן האטומי שהקים משטר אסד. 

נשאלת השאלה מדוע דווקא היום החליטה הצנזורית הראשית לאפשר לכלי התקשורת הישראליים לחשוף את האירוע שהתרחש לפני יותר מעשור? עם ההישג היה כה מרשים, מדוע בחרו לשמור על סודיות מיד לאחר שנודע כי מטרות המבצע הושגו?

בלילה שבין ה-5 ל-6 בספטמבר 2007, בשעת השין, היו למבצע כ-2,500 שותפי סוד, ביניהם מדינאים, עיתונאים ואנשי מערכת הביטחון. לא רק שהמבצע לא פורסם, אלא גם ירושלים התכחשה לכל מידע בנושא והתנערה מכל אחריות רלוונטית. באותו השלב, ההערכה הייתה כי אם ישראל תתכחש לאירוע ויהיו בנושא רק פרסומים זרים, הדבר יקל או יגדיל את הסיכויים לכך שבשאר אסד והסורים לא יגיבו על השמדת הכור. 

>> לעוד כתבות בחדשות עשר:

תם המצוד: החשוד באחריות לגל הפיצוצים בטקסס אותר - והתאבד

חשד: תושב יקנעם רב עם שכנו - ושחט את כלבו

כתוצאה מהשמדת המנהרות: חמאס מעודד עימותים בגבול הרצועה

 תקיפת הכור בסוריה
 

תקיפת הכור בסוריה (דובר צה"ל)

 

עם זאת, רק כמה ימים לאחר האירוע החלו לצאת תחקירים ראשונים שביקשו להבין כיצד התפוצץ הכור הגרעיני בסוריה, וייחסו את התקיפה לישראל. התחקיר המוזכר ביותר הוא של דיוויד מקובסקי שהתפרסם בניו יורקר בשנת 2012, שבו היו פרטים רבים על המקרה ברמה יחסית מדויקת ואמינה. בהמשך התפרסמו תחקירים דומים גם בעיתונות האירופית.

בשנים האחרונות כחלק מתוכנית "המקור" ב ערוץ עשר, העיתונאי רביב דרוקר עבד על סרט הנוגע להפצצת הכור. פעם אחר פעם הגיש דרוקר לצנזורה הצבאית בקשות למידע ולפרסום, אך פעם אחר פעם נפסלה בקשתו. בעקבות זאת, לאחרונה דרוקר, יחד עם ערוץ עשר, עתר לבג"ץ נגד הצנזורה הצבאית, וזה בתגובה המליץ לצנזורה להגיע להסכם עם אמצעי התקשורת.

במקביל, מלחמת האזרחים שמתחללת בימים אלה בסוריה משנה לחלוטין את המצב, וההנחה היא כי פרסום המבצע בתקופה זו לא יאיים על ביטחון ישראל, שכן אסד עסוק במדיניות הפנים במדינתו המשוסעת. ברקע דברים אלה, יש לזכור כי בימים הקרובים צפוי לצאת ספרו של ראש הממשלה בתקופת המבצע, אהוד אולמרט, ובו חלקים הנוגעים לפעולה בלב השטח הסורי.