אילוסטרציה, shutterstock

לראשונה: הפרקליטות ביקשה להגביל הגישה לאתרים המפרסמים זנות

מחלקת הסייבר הגישה שתי בקשות נגד אתרי אינטרנט המפרסמים שירותי מין בישראל. "תעשיית הזנות הישראלית, שמגלגלת מעל מיליארד שקל בשנה, מבוססת בעיקר על פרסום ברשת"

מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה הגישה היום (רביעי) לבית המשפט המחוזי בתל אביב שתי בקשות להגבלת גישה נגד אתרי אינטרנט ישראליים המפרסמים שירותי זנות. הבקשות, שהוגשו על ידי עו"ד איתי גוהר, מהוות מהלך תקדימי, ראשון מסוגו.

הבקשות נוגעות לשני אתרי אינטרנט בעלי תפוצה רחבה של מאות אלפי כניסות - מישראל בלבד - העוסקים בפרסום שירותי זנות, ופונים לקהל הישראלי. אתר אינטרנט אחד מאוחסן בפלטפורמת אירוח ישראלית, ולפיכך הבקשה לגביו היא להסרתו של האתר באופן מלא מן השרת המארח. אתר האינטרנט השני מתארח על פלטפורמת אירוח זרה, ולפיכך הבקשה לגביו היא להגבלת גישה אליו של משתמשי רשת מישראל באמצעות ספקיות הגישה לאינטרנט.

בפרקליטות מציינים כי תופעת פרסום שירותי הזנות שכיחה מאוד באינטרנט, כך שכיום שירותי זנות נגישים לכל באמצעות חיפוש פשוט במנוע החיפוש, ובמסגרת אתרי אינטרנט גדולים, רחבי תפוצה, ובעברית. על פי חוק סמכויות לשם מניעת ביצוע עבירות באמצעות אתר אינטרנט, שנכנס לתוקף ב-26 בספטמבר האחרון, יכול תובע מוסמך לפנות לבית המשפט המחוזי בבקשה להוצאת צווים להסרת אתרי אינטרנט המאוחסנים על גבי פלטפורמות אירוח בישראל, לחסום גישה לאתרי אינטרנט המאוחסנים על גבי שרתים בחו"ל או להורות על סינון האתרים מתוצאות החיפוש.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

המשטרה חדרה לאפליקציית טלגראס: 43 חשודים נעצרו

איך הדרג הבטחוני שמר על סודיות המבצע?

חשד: תושב יקנעם רב עם שכנו - ושחט את כלבו

עובדת בזנות ממתינה ללקוח

עובדת בזנות ממתינה ללקוח(רויטרס)

 

החוק נוגע לאתרי אינטרנט שכוללים פעילות עבריינית מחמישה סוגים: פעילות של ארגון טרור, פרסום תכנים פדופילים, ארגון הימורים אסורים, סחר בסמים מסוכנים ופרסום שירותי זנות. לאחר כניסת החוק לתוקף, הוסמכו תובעי מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה לטפל בהגשת בקשות לצווים לפי החוק. המחלקה משתפת פעולה עם חטיבת החקירות במשטרה, ובדיון משותף, הוחלט לאחרונה להתמקד תחילה באתרים המפרסמים שירותי זנות.

"בכוונת הפרקליטות להרחיב את השימוש בסעדים הקיימים על פי החוק החדש, וזאת כחלק מתפישת ההפעלה של הפרקליטות בתחום המאבק בפשיעה המקוונת", אמר מנהל מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, ד"ר חיים ויסמונסקי. "במסגרת הפעילות המשותפת מול המשטרה, נאספים חומרים רבים לגבי אתרי אינטרנט בעלי נגיעה למדינת ישראל הכוללים פרסום שירותי זנות, ובקרוב תוגשנה בקשות נוספות לצווים לפי החוק החדש".

עו"ד ניצן כהנא מהמטה למאבק בסחר בנשים ובזנות מסרה: "תעשיית הזנות הישראלית, שמגלגלת מעל 1.3 מליארד שקל בשנה, מבוססת בעיקר על פרסום ברשת האינטרנט. כך עלה כבר בסקר הלאומי של משרדי הרווחה וביטחון הפנים שפורסם בשנת 2016 ומנה 670 אתרי מין המפרסמים זנות לקהל הישראלי". בהתייחסות לבקשות התקדימיות שנשלחו היום הוסיפה: "אין ספק שנעשה היום עוד צעד חשוב למיגור תעשיית הזנות הנצלנית. אני רוצה לברך את המשטרה והפרקליטות על מאמצם להגביל את הקלות שבה פועלים סרסורים ומנהלי בתי בושת כדי להגדיל את רווחיהם על גבן של נשים בזנות. אך אבקש להזכיר כי מדובר רק בשניים מתוך אתרים רבים שאת הגישה אליהם יש להגביל, ויפה שעה אחת קודם".