בנאום ה"בן כלב" אבו מאזן כתב את מורשתו - ניתוק הפלס' מארה"ב

עבאס תקף במילים קשות את השגריר האמריקני והוא מבין שבתקופת כהונתו לא יצליח להגיע להסכם שלום דרך הבית הלבן. המסר הנוסף מהנאום - טבעת החנק על חמאס מתהדקת • פרשנות

קללת ה"בן כלב" של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כלפי שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן הייתה ספונטנית ונבעה מתסכול. הוא מבין שבתקופתו כנשיא לא יגיע להסכם והוא מנסה לכתוב את מורשתו.

מורשתו של אבו מאזן היא להתנתק מארה"ב, שבגדה לתפיסתו בעם הפלסטיני, וללכת בדרך אחרת.

 יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן - ארכיון
 

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן - ארכיון(רויטרס)

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הקטל בכבישים: רוכב אופנוע בן 30 נהרג, הולך רגל נפצע קשה

כתוצאה מהשמדת המנהרות: חמאס מעודד עימותים בגבול הרצועה

הצעת חוק חדשה בשוודיה: יחסי מין ללא קבלת הסכמה ברורה - פשע

המסר הנוסף בנאומו של אבו מאזן – המאבק בחמאס. הנשיא הפלסטיני פועל לחנוק את הארגון השולט ברצועת עזה וגם ישראל עלולה לקבל חמאס שמעוניין במלחמה.

ואכן, אתר "אלח'ליג' אונליין" הבריטי דיווח שאבו מאזן מתכנן להטיל תחילה סנקציות כלכליות כבדות על רצועת עזה הכוללות מיסים על כל הסחורות שנכנסות לעזה ויוצאות ממנה ומיסים על הסוחרים של הרצועה באופן כזה שעבודתם תוגבל.

עוד דיווח האתר שאבו מאזן יעניש את עובדי הרשות הפלסטינית בעזה, ביניהם פקידים ואנשי ביטחון של הרשות, בכך ששכרם יקוצץ ב-50%, כמו כן, יקפיא את ההלוואות וההעברות הבנקאיות של הבנקים בעזה באמצעות צו של משרד האוצר הפלסטיני. בנוסף, קצבאות של 80 אלף משפחות יופסקו כמו גם הפניות רפואיות לחולים, תרופות וציוד רפואי. החשמל יופסק שוב, התשלום לחברת "מקורות" הישראלית יופסק וייסגרו חשבונות בנקים של גורמים כלכליים, מדיניים, חברות ומוסדות. הסנקציות יחולו בתחילת חודש אפריל לכל המאוחר.

שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן במהלך השימוע שלו בסנאט
 

שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן במהלך השימוע שלו בסנאט( רויטרס)

 

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית התייחסה לדברי אבו מאזן: "האמירות האלה לא רק בלתי מנומסות אלא גם בלתי-מועילות ופוגעות בדיאלוג בין ישראל והפלסטינים. אני אולי לא אוהבת את דבריו אך אנו מכבדים את חופש הביטוי. לא מודעת ל 'עונש' הצפוי לעבאס".

בנאום שנשא אתמול, התייחס אבו מאזן להודעה שפרסם פרידמן כגינוי לפיגוע הדקירה בעיר העתיקה בירושלים בתחילת השבוע, וטען כי ארה"ב "נותנת לגיטימציה להתנחלויות". לדבריו, "כך עשו גם בכירים אמריקנים, ובראשם השגריר שלהם בתל אביב, דיוויד פרידמן".

יו"ר הרשות הוסיף: "הוא אמר 'הם בונים על האדמות שלהם'. בן כלב, הם בונים על באדמתם? הוא בעצמו מתנחל ומשפחתו מתנחלת".

פרידמן הגיב לגברי אבו מאזן בפורום הגלובלי ה-6 למאבק באנטישמיות של משרד החוץ, שנערך בירושלים, ואמר: "שלושה ישראלים נרצחו. אבו מאזן בחר להגיב בזמן נאומו של לאודר (בכנס). תגובתו הייתה לקרוא לי 'בן כלב'. אנטישמיות או שיח פוליטי? לא מתפקידי לשפוט, אשאיר זאת לכם".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לסערה וטען כי "ההשתלחות של אבו מאזן בשגריר ארה"ב, דיוויד פרידמן, אומרת הכול. פעם ראשונה מזה עשרות שנים שהממשל האמריקני הפסיק לפנק את מנהיגי הפלסטינים והוא אומר להם 'עד כאן'". לטענת נתניהו, "כנראה שההלם מן האמת גורם להם לאבד את העשתונות".