תמונות ממקום תקיפת חיל האוויר הלילה ברצועת עזה, באזור שכונת זייתון, ללא קרדיט

כתוצאה מהשמדת המנהרות: חמאס מעודד עימותים בגבול הרצועה

ההתחממות בשבועות האחרונים מראה כי ארגון הטרור ויתר על המנהרות ההתקפיות ומתמקד בעידוד פיגועים, הנחת מטענים והפרות סדר על גדר המערכת

בשבועות האחרונים ישנה התחממות בגבול רצועת עזה, על רקע ההצלחה של ישראל לסכל את המנהרות באמצעות פרויקט המכשול.

שבע מנהרות הושמדו בשבועות האחרונים, שלוש מהאוויר וארבע באמצעות הפצצה מהקרקע. בתגובה לכך חמאס משנה טקטיקה וזונח את העבודה על המנהרות ההתקפיות ומתמקד במנהרות ההגנתיות, בהן ישתמש רק במקרה שצה"ל יפלוש לרצועה.

  תמונות ממקום תקיפת חיל האוויר הלילה ברצועת עזה, באזור שכונת זייתון
 

תמונות ממקום תקיפת חיל האוויר ברצועת עזה, באזור שכונת זייתון( ללא קרדיט)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הצעת חוק חדשה בשוודיה: יחסי מין ללא קבלת הסכמה ברורה - פשע

תיעוד: אופנוען ללא רישיון נמלט מהמשטרה, חוצה באדום - ונלכד

חקירה פדרלית נפתחה נגד פייסבוק, המנייה ממשיכה לצנוח

כמו כן, חמאס לא מעוניין במלחמה כוללת עם ישראל אך לא נמנע מעימותים על הגבול ואף מעודד את הפלגים הקטנים ברצועה לבצע פיגועים על הגדר, להניח מטענים וקורא לתושבי עזה להפר את הסדר בסמוך לגדר המערכת.

כוחות הביטחון סיכלו בראשון ניסיון של חמאס לחדש תוואי של מנהרת טרור בדרום רצועת עזה, ותקפו מנהרה נוספת במרכז הרצועה. שתי המנהרות לא חצו לשטח ישראל.

לדברי דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, סיכול המנהרה בוצע משטח הישראל ומנהרת הטרור שסוכלה היא מנהרה שחמאס ניסה להשמיש מחדש לאחר שהושמדה במבצע "צוק איתן". "עקבנו אחרי זה ופעלנו כשנוח לנו", אמר תת-אלוף מנליס. פעולת הסיכול בוצעה בטרם חמאס התחבר לתשתית הישנה, שיטת עבודה שהארגון בוחן, והמנהרה לא היוותה איום על תושבי העוטף בשום שלב. עוד נמסר כי המנהרה הושמדה באמצעות שיטת סיכול שלא הייתה קיימת ב"צוק איתן" ושלא תאפשר להשמישה מחדש בעתיד וכי חמאס נושא באחריות למתרחש ברצועה. "חמאס שוב משקיע כספו במנהרות ומאבד אותן אחת אחרי השנייה", סיכם.

 הפרות סדר ועימותים עם כוחות הביטחון בעזה
 

הפרות סדר ועימותים עם כוחות הביטחון בעזה( ללא קרדיט)

 

נוסף לכך, כאמור, מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מנהרה במרכז הרצועה בתגובה לאירוע הנחת מטען החבלה אתמול באזור גדר המערכת. המטען התפוצץ מול קיבוץ נחל עוז, כך נמסר מצה"ל. לא היו כוחות באזור האירוע בזמן הפיצוץ, לא נגרם נזק ולא היו נפגעים כתוצאה מהפיצוץ. בצה"ל בודקים אם המטען הונח על הגדר ביום שישי, בחסות ההפגנות השבועיות.

הפלסטינים הכריזו לפני מספר שבועות כי הם מתכוונים להקים "עיר אוהלים" על הגבול עם ישראל. מארגני המחאה הודיעו שהמחאה תתחיל ב-30.3, "יום האדמה", ותסתיים ב-15 במאי, היום בו הם מציינים את "יום הנכבה". במהלך הצעדות ההמוניות צפויים אלפי עזתים להגיע לגדר הרצועה ולאתגר את כוחות הביטחון במחאה על מצבם.