קללת אבו מאזן הוכיחה - הכרזת י-ם פגעה ביחסי ארה"ב-פלסטינים

ב-13 השנים בהן כיהן כיו"ר הרש"פ, הוא מעולם לא השתמש בשפה גסה, והאמריקנים מתחילים להבין שהעברת השגרירות פגעה קשות ביחסים בין הצדדים • פרשנות

נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן גידף אתמול (שני) את שגריר ארה"ב בישראל, דייוויד פרידמן, ונדמה

שהאמריקנים לא העריכו נכון עד כמה הכרזת ירושלים תזיק ליחסיהם עם הפלסטינים.

פרידמן עצמו יכול להיות מרוצה, שכן הוא אמר למקורבו שבעקבות המתקפה נגדו הוא בטוח שהנשיא טראמפ יותיר אותו בתפקידו גם אם ייבחר לקדנציה שנייה.

 אבו מאזן
 

אבו מאזן(רויטרס )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

תיעוד: אופנוען ללא רישיון נמלט מהמשטרה, חוצה באדום - ונלכד

התחזה לאדם אחר - וביצע עבירות מין בצעירה מוגבלת שכלית

הותר לפרסום: אביה של עדי ביטי הוא החשוד בעבירות מין בקטינות

האמריקנים חששו לאחר הכרזת ירושלים שתהיה הסתערות על שגרירויות ארה"ב ברחבי העולם הערבי. אמנם זה לא קרה, אך העובדה שנשיא הרשות קורא לשגריר "בן כלב", לנשיא הוא אומר "יחרב ביתך" ולשגרירה באו"ם "תסתמי את הפה", מעידה על כך שארה"ב נמצאת בבעיה בכל מה שקשור ליחסיהם עם הפלסטינים.

הקללה של יו"ר הרשות, שתוכננה על ידו מראש ולא הייתה פליטת פה, מעידה על שפל חסר תקדים ביחסים בין הצדדים, שכן ב-13 שנה האחרונות בהן הוא מכהן הוא לא צולם משתמש בשפה כזו. גם בעמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח ישנה כרזה שעליה כתוב "קולוניאליסט, מתנחל ובן כלב".

שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן במהלך השימוע שלו בסנאט
 

שגריר ארצות הברית בישראל דייוויד פרידמן( רויטרס)

 

בנאום שנשא אתמול, התייחס אבו מאזן להודעה שפרסם פרידמן כגינוי לפיגוע הדקירה בעיר העתיקה בירושלים בתחילת השבוע, וטען כי ארה"ב "נותנת לגיטימציה להתנחלויות". לדבריו, "כך עשו גם בכירים אמריקנים, ובראשם השגריר שלהם בתל אביב, דיוויד פרידמן".

יו"ר הרשות הוסיף: "הוא אמר 'הם בונים על האדמות שלהם'. בן כלב, הם בונים על באדמתם? הוא בעצמו מתנחל ומשפחתו מתנחלת".

פרידמן הגיב לגברי אבו מאזן בפורום הגלובלי ה-6 למאבק באנטישמיות של משרד החוץ, שנערך בירושלים, ואמר: "שלושה ישראלים נרצחו. אבו מאזן בחר להגיב בזמן נאומו של לאודר (בכנס). תגובתו הייתה לקרוא לי 'בן כלב'. אנטישמיות או שיח פוליטי? לא מתפקידי לשפוט, אשאיר זאת לכם".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לסערה וטען כי "ההשתלחות של אבו מאזן בשגריר ארה"ב, דיוויד פרידמן, אומרת הכול. פעם ראשונה מזה עשרות שנים שהממשל האמריקני הפסיק לפנק את מנהיגי הפלסטינים והוא אומר להם 'עד כאן'". לטענת נתניהו, "כנראה שההלם מן האמת גורם להם לאבד את העשתונות".