נתנאל איראני ז"ל, פייסבוק

9 שנים אחרי שנער מת בטיול: שירות לציבור נגזר על רכז הטיולים

ביהמ"ש הטיל עונש מקל על צחי אברהם, שעבד בתיכון "אורט גבעת רם", כמעט עשור לאחר שנתנאל איראני טבע למוות במהלך טיול שנתי: "האינטרס הציבורי מחייב מתן הזדמנות לנאשם"

תשע שנים לאחר שטבע הנער נתנאל איראני במהלך טיול שנתי, ובתום מאבק משפטי ארוך של משפחתו, בית משפט השלום בטבריה הרשיע את צחי אברהם, רכז הטיולים בתיכון בו למד בהפרת חובה של הורה או אחראי, במקום בגרימת מוות ברשלנות שהופיע בכתב האישום המקורי. על אברהם נגזרו 70 שעות עבודות שרות לתועלת הציבור בלבד.

בית המשפט טרם הכריע בענייניו של גיא ריבק, המציל בבריכת הגופרית בה טבע הנער איראני. בחודש יוני 2016 הוגש כתב אישום נגד אברהם וריבק, בגין גרימת מותו ברשלנות של איראני בן ה-16, לאחר שטבע למוות בבריכת מי גופרית כשרחץ בה ללא השגחת מבוגר ובניגוד לנהלים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הותר לפרסום: אביה של עדי ביטי הוא החשוד בעבירות מין בקטינות

הפיגוע בעיר העתיקה בי-ם: 8 חשודים נעצרו בחשד לאי מניעת פשע

פרסום ראשון: תוקף זוג הקשישים בחיפה חשוד במעשה מגונה באישה

האירוע התרחש במרץ 2009, במהלך הטיול השנתי של כ-300 תלמידי שכבת י' בבית הספר "אורט גבעת רם" בירושלים. לאחר ארוחת הערב הם שוחררו לפעילות חופשית ב"חמי טבריה", שבמהלכה הורשו לשחות בבריכות המקום ובהן בריכות גופרית.

מכתב האישום עולה כי באותו הזמן כינס אברהם את המורים המלווים לישיבה, ובכך חרג מהנהלים, שלפיהם על המורים האחראים להיות עם הילדים ולהשגיח עליהם בכל פעילות בבריכה. גם המציל שהיה בבריכה לא שם לב לכך שאיראני החל לטבוע בבריכה, בה שהה מעל לזמן המותר, והבחין בגופתו של הנער.

השופט יריב נבון, כתב בהכרעת הדין, "לחלוף הזמן ולהשתלשלות ההליכים החריגה מאז האירוע ועד להגשת כתב האישום, אשר גרמה לעינוי דין ממשי לנאשם, משקל של ממש. חלוף הזמן מהווה שיקול בעניין העונש". עוד כתב השופט: "עסקינן בנאשם נורמטיבי לחלוטין שאירוע זה אינו מאפיין את התנהלותו. הנאשם הביע צער וכאב רב על תוצאות האירוע. האינטרס הציבורי מחייב מתן הזדמנות לנאשם".

"במעשים ובמחדלים המתוארים אברהם, בהיותו אחראי מטעם בית הספר על הטיול ועל בטיחות התלמידים, נטל במעשיו ובמחדליו המתוארים בכתב האישום סיכון לאפשרות גרימת מותו של המנוח, כשאדם מן היישוב יכול היה, בנסיבות העניין, להיות מודע לאותה תוצאה". נכתב בכתב האישום.

נגד ריבק נכתב: "המציל שהיה בבריכה לא שם ליבו כנדרש ממציל סביר למתרחש בבריכה, וגרם ברשלנותו למות המנוח, ביחד ולחוד עם אברהם".