,

האב שהורשע בהריגת בנו: "לחקור מדוע הוסתרו איבריו"

הסנגור הציבורי הראשי פנה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה נגד פרופ' יהודה היס, לאחר שהתגלה כי במכון הפתולוגי נותרו מוחו ורקמות מאיברים אחרים של התינוק רון אייזן. "מזעזע שהם שיקרו לנו בכל 12 השנה האלה", אמר דניס אייזן

  • פורסם ב:
  • 16/05/2012 23:18
  • |
  • עודכן ב:
  • 17/05/2012 04:14
  • |
  • כתבים:
  • ברוך קרא

המכון הפתולוגי באבו כביר ממשיך להסתבך: הסנגור הציבורי הראשי, ד"ר יואב ספיר, דורש לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש המכון לרפואה משפטית לשעבר, פרופ' יהודה היס, והמכון הלאומי לרפואה משפטית בעקבות חשש להעלמת איברים ולשיבוש הליכי משפט אחרי שבמכון התגלו איבריו של הפעוט רון אייזן, שאביו דניס הורשע בהריגתו בשנת 2000.

 

לפני 12 שנה הורשע דניס אייזן בהריגת בנו רון. בית המשפט קבע שאייזן גרם לשבר בגולגלתו של בנו. ההרשעה התבססה על חוות הדעת של הפתולוג יהודה היס, לפיה מותו של רון נגרם מחבלת מוות טרייה בת מספר שעות - אותה גרם לו האב. מנגד טענה הסנגוריה כי מותו של התינוק נגרם כתוצאה ממום בלבו. אייזן, שטען כל העת לחפותו, פנה ב-2003 לסנגוריה הציבורית, כדי שזו תגיש עבורו בקשה למשפט חוזר.

 

בנובמבר 2005 הורה נשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק, על עריכת משפט חוזר לאייזן, ששוחרר בינתיים אחרי שריצה שש שנים מתוך 14 שנות המאסר שנגזרו עליו. בלבו פרופ' היס שב והעיד שחלקי גופו של רון נקברו ב-2002 ולכן לא ניתן לבצע בדיקה מחודשת. בתום המשפט החוזר, הורשע האב בהסדר טיעון בהריגה בנסיבות מקלות ולא חזר לכלא.

 

עתה, במסגרת מבצע "מנוחה נכונה" להחזרת איברים לקרובי המתים שגופותיהם נותחו במכון לרפואה משפטית, התקבלה בסנגוריה פנייה יוצאת דופן מהפרקליטות: "הריני להודיעך כי במסגרת זו, נמצא חלק מהרקמות אשר ניטלו מהמנוח רון אייזן ז"ל נותרו וטרם הובאו לקבורה וזאת מעבר לדגימות ההיסטולוגיות". כלומר, במכון נשמרו איברים שלמים. בדיקת הסנגוריה גילתה כי מדובר במוחו השלם של רון אייזן וכן ברקמות מלבו.

 

בעקבות הגילוי, פנה ספיר ליועץ המשפטי לממשלה ודרש ממנו לפתוח בחקירה. "אבקש לבחון את הצורך להורות על פתיחה בחקירה ממצה של הפרשהבמישור הפלילי המשמעתי והמנהלי, ולברר האם נעברה על ידי מי מעובדי המכון עבירה של שיבוש מהלכי משפט בדרך של העלמת ראיות, עדות שקר או עבירות פליליות אחרות", כתב ספיר.

 

"איך יתכן שחומרים שהם רלוונטיים להגנה מוסתרים מההגנה?", תהתה עו"ד אפרת פינק מהסנגוריה הציבורית. "איך יתכן שלאורך שנים רבות נותנים לנו תשובות שאין דבר בנמצא שניתן לבדוק אותו במכון ולפתע אחרי 10 שנים מסתבר שאיברים מהותיים נשמרו במכון?"

 

בינתיים, דניס אייזן כבר נערך לקרב לטיהור שמו. "אני מוכן ללכת עוד פעם למשפט חוזר ולסגור את זה", אמר אייזן לחדשות 10. "מזעזע שהם שיקרו לנו בכל 12 השנה האלה, שהם אמרו שהם לא שומרים כלום", אמר לחדשות 10 דניס אייזן. "הם זרקו אותו כמו... אני אפילו לא רוצה לומר כמו מה. קברו כל חלק במקום אחר. הם פשוט מאוד שיקרו לנו במשך כל השנים. הם הסתירו את זה מאיתנו".

 

תגובות

 

מהמכון לרפואה משפטית נמסר: המכון ישתף פעולה וימסור כל מידע שיתבקש להעביר.

מהפרקליטות נמסר: למדנו על קיומה של הראיה רק לאחרונה. זאת, לאחר שבמהלך ההליך המשפטי הצהיר המכון כי הדגימות אינן קיימות עוד. בכוונת הפרקליטות לפעול לבירור העניין עד תום.