יו"ר הקואליציה דוד אמסלם, דוברות הכנסת

"לנבחרי ציבור ומשפחותיהם אין פרטיות": חוק ההקלטות חוזר לכנסת

ח"כ סמוטריץ' ויו"ר הקואליציה אמסלם הניחו על שולחן הכנסת הצעה מרוככת, שלא תחול על עיתונאים. לצד זאת, החוק יחול על כלל עובדי המדינה: "נהגים, מאבטחים ויועצים"

חוק ההקלטות: ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) ויו"ר הקואליציה דוד אמסלם (הליכוד) הגישו לאחרונה הצעת חוק האוסרת על עובדים בשירות המדינה להקליט עובדי ציבור ונבחרי ציבור ואת בני משפחותיהם. הצעת החוק כוללת סייג, לפיו הקלטת עובדי ציבור או בני משפחותיהם על מנת לחשוף שחיתות או עבירה פלילית או על מנת להגן על זכויות עובדים לא תיחשב לעבירה על החוק.

מדובר בגרסה חלקית ומרוככת של חוק ההקלטות שניסה ללא הצלחה לקדם יו"ר הקואליציה הקודם, דוד ביטן, בצל ההקלטות שנחשפו סביב חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו. ההצעה הנוכחית, שהוגשה ביום רביעי האחרון, חלה על עובדי ציבור בלבד, בניגוד להצעתו המקורית של ביטן, שביקשה להחיל את ההגבלות גם על עיתונאים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בצלם: בתי המשפט הצבאיים לא שיפרו את ההגנה על קטינים פלסטינים

גניבת 50 מיליון הפרופילים מפייסבוק: מנהל האבטחה הראשי יעזוב

חמאס: אבו מאזן שורף גשרים ומנסה ליצור אנרכיה

ח"כ בצלאל סמוטריץ', הבית היהודי
 

ח"כ בצלאל סמוטריץ', הבית היהודי (חדשות עשר)

 

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "לנבחרי ציבור אין פרטיות. הם, ולעתים בני משפחותיהם, מלווים ביועצים, מאבטחים ונהגים. המעט שניתן לעשות הוא לדאוג שכאשר הם מבקשים לעצמם רגעים של פרטיות, הם יידעו שלא ניתן להקליט את שיחותיהם הפרטיות ולעשות בהם שימוש לרעה על מנת לפגוע בהם". עוד צוין כי "התיקון המוצע יחול על כלל עובדי המדינה, בהם נהגים, מאבטחים ויועצים, הבוחרים להקליט בסתר אדם אחר לכל צורך שהוא, שאינו לשם חשיפת שחיתות, תיעוד דבר עבירה פלילית או פגיעה בזכויות עובדים".

בכל מקרה, הצעת החוק לא תקודם לפני חודש מאי הקרוב, אז תשוב מליאת הכנסת מפגרה ויחל מושב הקיץ.

בחודש נובמבר האחרון הסביר ביטן כי "נושא ההקלטות הפך להיות מכת מדינה, אנחנו צריכים לטפל בה, אפילו בעל מפחד לדבר עם אשתו". לדבריו, הוא השהה את קידום החוק "בגלל חקירת תיק 2000 ולא רציתי להראות שיש קשר בין הדברים", והוסיף כי הצעתו – שנגנזה לבסוף, כאמור – לא תשפיע על תיקי חקירה קיימים.