יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה, רויטרס

חמאס: אבו מאזן שורף גשרים ומנסה ליצור אנרכיה

בארגון הטרור האשימו את יו"ר הרש"פ בניסיון לפצל את עזה והגדה, על מנת לקבל את עסקת השלום של טראמפ. הם גינו את דבריו של אבו מאזן על ניסיון חיסול רה"מ הפלסטיני

ארגון חמאס גינה אמש (שני) את דבריו של אבו מאזן, וטען כי יו"ר הרשות הפלסטינית מנסה להרוס את התוכנית הלאומית של הפלסטינים, ואת אחדותם של עזה והגדה, על מנת ליצור אנרכיה שתאפשר לו לקבל את עסקת השלום שרוקם הממשל אמריקני.

"מה שעבאס עשה איננו ניסיון לפגוע בחמאס", אמרו, "הופתענו מהעמדות שהשמיע עבאס הערב שהם בגדר שריפת גשרים וחיזוק הפיצול". בארגון טענו כי תנועת חמאס עשתה את כל המאמצים על מנת ללקדם את הסכם הפיוס עם הרש"פ, והודיעו כי מנגנוני הביטחון ממשיכים לחקור את הפגיעה בשיירותו של ראש הממשלה הפלסטינית, ראמי חמדאללה.


 אבו מאזן
 

אבו מאזן (רויטרס)

 

זמן קצר לפני כן האשים אבו מאזן בחריפות את חמאס באחריות לכישלון מאמצי הפיוס, ובניסיון התנקשות ברה"מ הפלסטיני. "עשינו כל מה שאפשר על מנת שהפיוס יצליח ויוסרו כל המכשולים להצלחתו", אמר, "לצערנו קיבלנו אפס אפשרויות לפעילות מלאה של הממשלה בעזה. זו צביעות, הם לא רוצים פיוס".

"מה קיבלנו בתמורה? את הפשע נגד חמדאללה", המשיך אבו מאזן, "אירוע מסוג זה לא זר לחמאס ולא מחוץ להתנהגותם המסורתית. כאשר הם אומרים שהם חוקרים את האירוע, אנחנו לא רוצים שום חקירה או מידע משום שאנחנו יודעים טוב מאוד כי הם אלו שעומדים מאחורי האירוע הזה וביצעו אותו. הפגיעה בשיירה בעזה - אם הייתה מצליחה חס וחלילה הייתה משליכה השלכות קשות על העם הפלסטיני והייתה מביאה למלחמת אזרחים מדממת".

לאחר האשמות ישירות אלה, יו"ר הרש"פ הודיע על "צעדים לאומיים, כלכלים וחוקיים כדי לשמור על הפרוייקט הלאומי שלנו". הוא הוסיף תקווה כי תושבי עזה יקבלו את אותם החלטות לאומיות, "שלא תחשבו שאנחנו מענישים אזרחים פלסטינים, לא בעזה ולא בגדה".

 ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה מתקבל בברכה לאחר ניסיון ההתנקשות בו
 

ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה מתקבל בברכה לאחר ניסיון ההתנקשות בו (חדשות עשר)

 

עוד לפני דברי אבו מאזן, קראו לו הפלגים הפלסטיניים לבקר ברצועת עזה על מנת להתגבר על המתיחות הנוכחית. במסיבת עיתונאים שערכו לאחר פגישה במשרדו של מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, הם ביקשו מיו"ר הרש"פ שלא לנקוט בשום צעדי ענישה נגד רצועת עזה. נוסף לכך, קראו הפלגים להקמת מועצה לאומית פלסטינית בהשתתפות כל הארגונים, כולל הג'יהאד האסלאמי וחמאס.

כאמור, בשבוע שעבר אירע ניסיון החיסול ברה"מ הפלסטיני, עת התפוצץ מטען בסמוך לשיירתו של חמדאללה בכניסה לרצועת עזה. פרט לראש הממשלה, בשיירה נסע גם ראש המודיעין של הרשות, מאג'ד פרג'. השניים לא נפגעו. לאחר האירוע, אמר חמדאללה: "אשוב לעזה, האירוע רק יחזק אותי". בהמשך, חזר חמדאללה לרמאללה והתקבל בקבלת פנים חגיגית, ועצרות תמיכה נערכו ברחבי הגדה.