סבסטיאן קורץ, קנצלר אוסטריה במוזיאון הרצל, אבי חיון, משרד החוץ

אנטישמיות ונשף במרפסת של היטלר: הארגונים שמשתלטים על אוסטריה

אחוות הסטודנטים במדינה הן הבסיס האידיאולוגי של מפלגת השלטון ושל פוליטיקאים רבים. "הנה מגיע בן גוריון, לחצו על הגז. אנחנו יכולים להגיע לשבעה מיליון". פרשנות

לפני כחצי שנה התקיימו בחירות באוסטריה. השלטון התחלף, ונוצרה אליטה פוליטית חדשה. למפלגות השלטון יש נציגות גבוהה מאוד בקרב אחוות סטודנטים אנטישמיות מוצהרות, מה שמעורר דאגה בקשר לאנשים המחזיקים במוקדי הכוח במדינה.

האחוות הללו, שקמו באזורים דוברי גרמנית במאה ה-19, שנאו יהודים מאז ומתמיד והחזיקו בדעות קיצוניות. לאחרונה חשפה התקשורת המקומית ספר שירה של אחת מהן, ובו תכנים אנטישמיים מובהקים. "הנה מגיע בן גוריון, גרמנים לחצו על הגז. אנחנו יכולים להגיע לשבעה מיליון", נכתב באחד השירים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בחשד שניסה לחדש תשתית טרור: נעצר מנהיג הג'יהאד האסלאמי בגדה

חמאס הזמין את אבו מאזן לעזה: נתגבר יחד על המתיחות

עדיין בשליטה: מסע הניצחון של אסד ברוטה א-שרקיה

 סבסטיאן קורץ קנצלר אוסטריה
 

סבסטיאן קורץ קנצלר אוסטריה (חדשות עשר)

 

למראית עין, מפלגות השלטון נאבקות בתדמית זו. אודו לנדבאוור, איש מפלגת החירות, נאלץ לפרוש ממרוץ לראשות מקומית בעקבות חשיפה שהוא כיהן כסגן יו"ר אחווה אנטישמית. זאת, למרות שהכחיש כי ידע על תופעות אנטישמיות באחווה.

"כאדם בן 31 אני המום מכך שבמאה ה-21 אנחנו עדיין נאלצים לחוות דברים כאלה", אמר קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ, "אך המקרים שראינו בשבוע האחרון בלבד מוכיחים כי התופעות האלה עדיין קיימות במדינה שלנו ובמדינות אחרות, לצערנו".

"לאחוות אין כל קשר למפלגת החירות", טען היינץ כריסטיאן שטראכה, מנהיג מפלגת החירות, "כשקורים מקרים מסוג הזה, בכל מקום שבו הם קורים, אנחנו מגנים זאת באופן החריף ביותר".

 היינץ כריסטיאן שטראכה, מנהיג מפלגת החירות באסטריה
 

היינץ כריסטיאן שטראכה, מנהיג מפלגת החירות באסטריה ( חדשות עשר)

 

אולם למס שפתיים זה אין אחיזה במציאות. הקשר בין האחוות הללו למפלגות אינו סוד. למעשה, הן הבסיס האידיאולוגי של מפלגת השלטון ושל פוליטיקאים רבים. למרות שארגונים אלה כוללים רק 4,000 אנשים, כמעט 40% מחברי מפלגות השלטון היו חברים בהם.

בנשף השנתי שמתקיים באופן סמלי במרפסת שעליה נשא היטלר את נאומו על ה"אנשלוס" של אוסטריה ב-1938 חוגגים כבר שנים רבות חברי אחוות ימין קיצוניות מכל רחבי אירופה. בין המשתתפים בנשפים היו גם נורברט הובר, שר התשתיות, ויוהן גודנוס, יו"ר סיעה שהביע ספק בעבר בקיומם של תאי הגזים בתקופת השואה.

לדבר זה ישנה השפעה שלא מסתכמת בשנאת יהודים. בדצמבר האחרון הודיעה הממשלה האוסטרית כי היא תעניק אזרחות לתושבי דרום טירול האיטלקית. בארץ המגף לא ראו דבר זה בעין יפה. חששם העיקרי הוא ש"מחווה" זו נובעת מהרעיון של "גרמניה הגדולה".