שר החינוך נפתלי בנט, רויטרס

5 סעיפי משמעת צפויים להחליף הקוד האתי של פרופ' כשר באקדמיה

פרסום ראשון: ועדת המדיניות של המל"ג תצביע מחר על המסמך שיחליף את הקוד שעורר סערה ציבורית ונגנז. בין הסעיפים: איסור על מרצה להביע בשיעור תמיכה במפלגה

פרסום ראשון: 5 סעיפי משמעת צפויים להחליף את הקוד האתי של פרופ' כשר. מרצה יוכל להביע עמדה פוליטית, אך לא מפלגתית. הסעיפים יובאו מחר (שלישי) לאישור בוועדת המדיניות.

לפני ארבעה חודשים נחשף בחדשות עשר שבמועצה להשכלה גבוהה החליטו לגנוז את הקוד האתי שניסח פרופ' אסא כשר ונתמך על ידי שר החינוך בנט, ובמקומו להמליץ למוסדות האקדמיים להוסיף שלושה סעיפים לתקנון המשמעת הפנימי. הסעיפים הם איסור אפליית מרצה על רקע עמדתו הפוליטית, איסור אפליית סטודנט על רקע זה וכן איסור תמיכה בחרם אקדמי נגד מדינת ישראל.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בחשד שניסה לחדש תשתית טרור: נעצר מנהיג הג'יהאד האסלאמי בגדה

תיעוד: מתנחל משסה את כלבו בכבשים של פלסטינים

עדיין בשליטה: מסע הניצחון של אסד ברוטה א-שרקיה

 אוניברסיטת תל אביב
 

אוניברסיטת תל אביב (פייסבוק)

 

לחדשות עשר נודע שמחר יעלה לאישור בוועדת המדיניות של המל"ג מסמך סופי שיכלול שני סעיפים נוספים, בסך הכול חמישה: האחד הוא איסור על מרצה להביע בשיעור תמיכה פוליטית במפלגה מסוימת או ביצוע תעמולה מפלגתית. עם זאת, בחייו הפרטיים שמחוץ למוסד האקדמי הוא יורשה לעשות זאת. סעיף זה יבוא במקום זה שהופיע בקוד האתי של פרופ' כשר ואסר על מרצים להביע דעה פוליטית אישית בכיתה.

הסעיף השני שהתווסף הוא איסור על מרצים להציג עמדה פוליטית אישית כעמדה של המוסד האקדמי ולא להקנות תחושה כאילו הם מייצגים בדברים שהם אומרים או כותבים את האוניברסיטה או המכללה.

אם המסמך יאושר מחר בוועדה הוא יישלח לאוניברסיטאות כדי לקבל את עמדתן על הסעיפים, לאחר מכן ובהתאם להערות יובא למליאת המל"ג לאישור סופי. אישור הסעיפים נתון להחלטת המוסדות האקדמיים, כל אחד בנפרד, ולא להחלטת המועצה להשכלה גבוהה שיכולה רק להמליץ.