רומן פרנק והנאשמים הנוספים בבית המשפט, ללא קרדיט

נשקים עטופים בניילון בתא המטען: אישום נגד הדיפלומט הצרפתי

הפרקליטות הגישה כתב אישום נגד עובד הקונסוליה הצרפתית, רומן פרנק, ו-5 נוספים, בגין הברחת אמל"ח ועבירות נוספות. משרד החוץ הצרפתי: "מתייחסים לפרשה ברצינות רבה"

הפרקליטות, הגישה היום (שני) לבית המשפט כתבי אישום נגד רומן פרנק, האזרח הצרפתי בן ה-24 שעבד כנהג בקונסוליה של מדינתו בירושלים, וחמישה תושבי הגדה המערבית ומזרח ירושלים. לפי כתב האישום, במספר הזדמנויות, ובתמורה לתשלום, פרנק הבריח כלי נשק רבים מעזה לגדה המערבית דרך ישראל, תוך ניצול המעמד הקונסולרי שניתן לו, שאפשר לו להימנע מבידוק ביטחוני במעבר ארז. הפרקליטות ביקשה להאריך את מעצר הנאשמים עד תום ההליכים.

במוקד העסקה עומד מניע פלילי ולאו דווקא אידאולוגי. חבריו של פרנק אמרו בשיחה עם חדשות עשר: "הוא אוהב את ישראל, אבל אוהב יותר כסף". לדבריהם, לפרנק לא היה קשר לאסלאם. 

כתבי האישום מייחסים לנאשמים עבירות נשק שונות, שכוללות ייבוא, סחר, נשיאה הובלה והחזקת נשק, ולרומן פרנק יוחסו בנוסף עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. במסגרת תפקידו בקונסוליה, נהג פרנק ברכב בעל לוחית רישוי קונסולרית והסיע בו את נציגי הקונסוליה מישראל לעזה ובחזרה דרך מעבר ארז. בנוסף, היה ברשותו של פרנק רכב נוסף בעל לוחית רישוי קונסולרית, אשר בו השתמש לצרכיו האישיים, ונהג לנסוע בו מירושלים לרמאללה, דרך מחסום אל-ג'יב או מחסום קלנדיה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

ועדת השחרורים החליטה: עונשו של אלאור אזריה יקוצר בשליש

סוכן התחזה לחסיד ברסלב - והביא למעצר עשרות חשודים בסחר בסמים

כשהמדינה יצאה מחדר המיטות: 30 שנה לביטול האיסור על משכב זכר

 רומן פרנק, עובד הקונסוליה בצרפת שנעצר בחשד להברחת אמל"ח לרצועת עזה
 

רומן פרנק, עובד הקונסוליה בצרפת שנעצר בחשד להברחת אמל"ח (תקשורת שב"כ)

 

לפי נהלי בדיקות במעברי גבול, רכב בעל לוחית רישוי דיפלומטית או קונסולרית, נהנה מהקלות משמעותיות בבדיקה הפיזית בתוך הרכב. פרנק ידע כי הרכבים בהם נהג ייהנו מאותן הקלות במעבר ארז ובמחסום.

מכתבי האישום עולה כי בין פרנק לבין זוהיר, עובד מרכז התרבות הצרפתי בעזה, הייתה היכרות על רקע עבודתו של פרנק ונסיעותיו לעזה, ובתקופה זו, במספר הזדמנויות, העביר פרנק לבקשת זוהיר דברי ערך שונים מעזה לישראל, תוך ניצול המעבר החופשי דרך מעבר ארז ברכב הקונסולרי בו נהג, וזאת בתמורה לתשלום כספי.

סמוך לנובמבר 2017 הציע זוהיר לפרנק להצטרף לקשר שקשר עם תושב עזה בשם מחמד ג'מאל אל-חאלדי, לסחור בנשק ולהעביר כלי נשק מרצועת עזה, דרך מעבר ארז לישראל, ומשם להעבירם לאחרים בגדה המערבית, הכול תמורת תשלום כספי, ופרנק הסכים לכך. בהמשך הצטרפו לקשר הנ"ל הנאשמים הנוספים: מופק אל-עג'לוני תושב הגדה המערבית, אחמד מג'די עראביד, תושב עזה המתגורר בגדה המערבית, מחמד כתות, תושב עזה שמתגורר בגדה המערבית, אנור ענאתי ונזאם מוהלווס, תושבי מזרח ירושלים ואחרים שזהות חלקם אינה ידועה.

 הרכב הקונסולרי בו השתמש רומן פרנק בזמן מעברו במחסום ארז
 

הרכב הקונסולרי בו השתמש רומן פרנק בזמן מעברו במחסום ארז (תקשורת שב"כ)

 

לאחר הצטרפותו לקשר הציע פרנק למחמד סיאד, עובד הקונסוליה ותושב ישראל, להצטרף לקשר, ולסייע לו בכך שיתלווה אליו בחלק מנסיעותיו לגדה המערבית עם הנשק, וסיאד הסכים לכך. כתבי האישום מפרטים חמישה מקרים בהם העבירו הנאשמים נשק מרצועת עזה לגדה המערבית תמורת סכומי כסף שונים.

ברוב המקרים, פרנק נפגש עם זוהיר בעזה וקיבל ממנו כמות מסוימת של כלי נשק, כשהם עטופים בניילון וקיבל סכום כסף מסוים תמורת חלקו בקשר. פרנק, לפי כתב האישום, הכניס את החבילה לתיקו, הניח בתא המטען של הרכב הקונסולרי והגיע למעבר ארז עם הרכב. פרנק עבר את הבידוק הביטחוני לאחר שהצהיר בכזב כי כל התיקים אותם הוא מעביר ברכב הקונסולרי הם תיקים השייכים לו ולנוסע איתו, וכי אין לו נשק. כתוצאה מכך יצא פרנק מעזה ועבר את מעבר ארז ללא בדיקה פיזית בתוך הרכב הקונסולרי, וכך הביא את החבילה לישראל. לאחר שהביא את החבילה ובה כלי הנשק לישראל, נפגש פרנק עם אחד הנאשמים, העביר לידיו את החבילה, אשר הועברה בהמשך לנאשמים הנוספים.

בווידאו: מעצר אחד החשודים, תושב מזרח ירושלים

מטעם משרד החוץ הצרפתי נמסר לחדשות עשר בתגובה: "חבר בצוות הטכני של הקונסוליה הצרפתית בירושלים, נעצר על ידי הרשויות הישראליות בגין אישומים חמורים, שקשורים לחשדות של סחר בנשק. אנחנו מתייחסים לפרשה ברצינות רבה, מאחר שמדובר בפרשה שהיא בטיפול מערכת המשפט הישראלית, אנחנו דואגים שכל זכויותיו של האזרח הצרפתי יכובדו ואיננו מפרטים בעניין הפרשה. (כאזרח צרפתי, ע"א) הוא נהנה מההגנה הקונסולרית באופן מלא וגורמים בשגרירות צרפת בתל-אביב ביקרו אותו כמה פעמים, כולל השגרירה, אנחנו בקשר עם המשפחה שלו ועם הרשויות בישראל, בנוסף השר (שר החוץ של צרפת, ע"א) הורה על חקירה מנהלית במקום (בישראל, ע"א), שהיא תחת הפיקוח הכללי של משרד החוץ, על מנת לאסוף את כל המידע האפשרי בנוגע לאירוע הזה. צריך גם להסיק את כל המסקנות שיאפשרו לאנשינו בקונסוליה הכללית להמשיך במשימתם החשובה".