יו"ר הקונגרס היהודי העולמי רון לאודר, רויטרס

יו"ר הקונגרס היהודי נגד ממשלת נתניהו: מרחיקה את יהודי העולם

לאודר יצא נגד ממשלת הליכוד - מפלגה בה הוא תומך לדבריו, ואמר כי מדיניותה מסכנת את היות ישראל יהודית ודמוקרטית. עוד כתב: "הכפייה הדתית הופכת את המדינה לתיאוקרטיה"

מתקפה חריפה של אחד היהודים המשפיעים בתפוצות - נגד ממשלת נתניהו: יו"ר הקונגרס היהודי העולמי ואיש העסקים רון לאודר, שמבקר בימים אלה בישראל בראש משלחת של ארגונו, פרסם מאמר חריף ביותר בניו-יורק טיימס בו הוא מותח ביקורת חסרת תקדים על ממשלת נתניהו. לטענתו, הממשלה יוצרת מציאות של מדינה אחת בין הירדן לים התיכון ונוקטת בצעדי כפיה דתית שהופכים אותה ממדינה מודרנית לתיאוקרטיה, ומרחיקים ממנה את רוב יהודי התפוצות.

לאודר כתב כי היותה של ישראל "מדינה יהודית ודמוקרטית" נמצאת תחת "סכנה קיומית" בשם גסיסתו של פתרון שתי המדינות. "אני רפובליקני שמרן ואני תומך בליכוד מאז שנות ה-80 אבל המציאות היא שיש 13 מיליון בני אדם בין הירדן לים התיכון וכמעט חצי מהם הינם פלסטינים", כתב לאודר. "אם המגמה הנוכחית תימשך ישראל תעמוד מול בחירה קשה – לתת לפלסטינים זכויות מלאות ולחדול מלהיות מדינה יהודית או למנוע מהם זכויות ולחדול מלהיות דמוקרטיה. הדרך היחידה למנוע זאת הוא פתרון שתי המדינות".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

כשהמדינה יצאה מחדר המיטות: 30 שנה לביטול האיסור על משכב זכר

לשבור את הקרח: הפסנתרן שהופיע על הים הקפוא

הותר לפרסום: דיפלומט צרפתי חשוד שהעביר נשק מעזה לגדה

ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת תמיכה בגני התערוכה
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת תמיכה בגני התערוכה( רויטרס)

 

המדינה היהודית והדמוקרטית בסכנה קיומית. המציאות היא שיש 13 מיליון בני אדם בין הירדן לים התיכון וכמעט חצי מהם הינם פלסטינים

לאודר הוסיף במאמר כי מנהיגים פלסטינים בכירים אמרו לו באופן אישי כי הם מוכנים להתחיל מיד במו"מ ישיר עם ישראל. הוא ציין כי יוזמות הסיפוח שמקודמות ע"י גורמים בימין הישראלי, יחד עם בניית והרחבת התנחלויות בשטחים שאמורים להיות חלק מהמדינה הפלסטינית העתידית, "יוצרות מציאות בלתי הפיכה של מדינה אחת".

יו"ר הקונגרס היהודי העולמי גם תקף את מדיניות ממשלת נתניהו שמאפשרת לחרדים להכתיב את המדיניות בנושאי דת ומדינה. הוא ציין כי רוב מוחלט של יהודי העולם אינם חרדים ואף אינם אורתודוכסים ולכן מרגישים שממשלת ישראל מפנה את גבה אליהם. "מספר הולך וגדל של צעירים יהודים בעיקר בארה"ב מתרחק מישראל כיוון שהוא חש שהיא אינה מייצגת את עולם הערכים שלו", כתב לאודר. "התוצאה היא התבוללות וניכור...יהודים לא אורתודוכסים רבים, ואני בתוכם, חשים שהכפייה הדתית שזוכה לגיבוי של הממשלה הופכת את ישראל ממדינה מודרנית וליברלית לתיאוקרטיה למחצה".

לאודר מדגיש שהוא מודע לכך שהמדיניות בישראל נקבעת על ידי הממשלה שנבחרה באופן דמוקרטי וכי הישראלים הם אלה שעומדים בחזית. עם זאת הוא מוסיף: "לפעמים נאמנות לישראל מחייבת גם לומר את האמת הלא נעימה. האמת היא שהאופק של מדינה אחת והקרע הגדל בין ישראל לתפוצות מסכן את עתידה של המדינה שאנו אוהבים כל כך...אנחנו חייבים לשנות כיוון".