תוספי תזונה בלתי חוקיים העלולים להוביל לסיבוכים בריאותיים, חדשות עשר

"עושים שרירים": הסכנות בשימוש בתוספי תזונה אסורים

בפשיטה על ביתו של מר ישראל לשעבר גילו החוקרים עשרות חומרים לא חוקיים, שהפכו נפוצים בשנים האחרונות בקרב מתאמנים. רופא בכיר: "מסוכנים לבריאות כמו סמים" • ברקוד

בשבוע שעבר פשטו חוקרי משרד הבריאות בשילוב המשטרה על ביתו הפרטי של יהודה בן נעים, "מר ישראל" לשעבר. במהלך הפשיטה הם גילו מעבדה, בה שלושים סוגי כדורים, אבקות, תוספי תזונה ותרופות שונות, כולם בלתי חוקיים שהוברחו לישראל. בחקירתו טען בן נעים כי מדובר בצריכה פרטית, אך הכמות הגדולה לא הותירה צל של ספק בקרב החוקרים.

ד"ר רוני ברקוביץ', מנהל אגף אכיפה ופיקוח במשרד הבריאות, שהשתתף בפשיטה על הבית, אמר: "לא האמנו לכמויות של החומרים שתפסנו בפנים. הייתה לו ממש מעבדה, שהכילה סטרואידים בכמות מסחרית". ד"ר ולדימיר וקסלר, קרדיולוג בכיר בביה"ח לניאדו בנתניה, סיפר על הסכנות הטמונות בצריכה של תוספי התזונה האלה: "החומרים מעלים לחץ דם וכולסטרול רע, ומורידים כולסטרול טוב". עוד הוסיף כי "השימוש כולל סיכון לסרטן מסוגים שונים בהם כליות, כבד וערמונית. בנוסף, הם גורמים לטרשת עורקים, להתקפי לב ולהתקפים פסיכוטיים".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

ניצחון צפוי: מדגמי הבחירות ברוסיה - פוטין קיבל 74% מהקולות

הלהיט של הזוגות הצעירים: האם מחירי הדיור במודיעין בדרך למטה?

פרס ישראל לעלייה וקיבוץ גלויות יוענק לנתן שרנסקי

 תוספי תזונה בלתי חוקיים העלולים להוביל לסיבוכים בריאותיים
 

תוספי תזונה בלתי חוקיים העלולים להוביל לסיבוכים בריאותיים (חדשות עשר)

 

בן נעים, שמלבד היותו מר ישראל שימש גם כפרזנטור של תוספי תזונה שונים וכמאמן פרטי, המליץ בסרטון שפרסם בפייסבוק בו תיאר את אחד מתוספי התזונה: "זה אחלה מוצר, הוא מכיל חומצות אמינו טהורות טובות ללא סוכר". מנגד, ד"ר וקסלר, אמר כי "החומרים הללו מוגדרים כסמים, אך בניגוד לסמים ממכרים אחרים, אותם ניתן להשיג דרך האינטרנט בקלות יתרה כיוון שעדיין יש מדינות בהן השימוש מותר".

ד"ר שון פורטל, דיאטן ופיזיולוג מהמכללה האקדמית וינגייט, אמר: "אפשר למצוא את תוספי התזונה בכל מיני מקומות: בחדרי כושר ואפילו בבתי ספר". פורטל הוסיף כי "ילדים מתבגרים מרבים להשתמש בהם כיוון שדעתם קלה והם נוטלים אותם בלי לחקור את תופעות הלוואי". פורטל חידד את המוטיבציה העיקרית לשימוש בתוספים: למה להזיע בחדר כושר אם אפשר להתחזק תוך כמה חודשים?", אמר.

מעורך דינו של יהודה בן נעים נמסר: "מרשי מר ישראל ואלוף אשר כל חייו עסק ועוסק בפיתוח הגוף מכחיש את כל החשדות המיוחסים לו באופן גורף. הוא זומן לחקירה, התייצב, מסר את גרסתו ושוחרר בתום החקירה. משום שהחקירה מתנהלת, לא נוכל לפרט ואנו בטוחים שלאחר סיומה יתבברו החשדות כעורבא פרח. לא יהיה כלום כי אין כלום".