תמונות ממקום תקיפת חיל האוויר הלילה ברצועת עזה, באזור שכונת זייתון, ללא קרדיט

חמאס השלים עם איבוד המנהרות, אך מאותת - מוכן להסתכן בעימות

לאחר סיכול מנהרה נוספת בעזה: החיכוך עם ישראל בתקופה האחרונה, האיום של אבו מאזן לקצץ את הסיוע וצעדת הענק על הגדר מצביעים על כך שלפנינו שבועות מתוחים • פרשנות

צה"ל השמיד היום (ראשון) עוד מנהרת טרור מרצועת עזה וחמאס מבליג על כך, אך בקרוב תחל צעדת ענק של אלפי פלסטינים לכיוון הגדר, ונדמה שבארגון הטרור מוכנים להסתכן בהסלמה עם ישראל.

חמאס מבין שבסופו של דבר הוא יאבד את כל המנהרות ואין התחלות בנייה חדשות. החיכוך בין חמאס לצה"ל בשבועות האחרונים, האיום של אבו מאזן לקצץ את הסיוע ההומניטרי לעזה יחד עם הצעדה לאורך הגדר שתחל בקרוב מצביעים על הידחפות של חמאס לקראת הסלמה.

  תמונות ממקום תקיפת חיל האוויר הלילה ברצועת עזה, באזור שכונת זייתון
 

תמונות ממקום תקיפת חיל האוויר הלילה ברצועת עזה, באזור שכונת זייתון (ללא קרדיט)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

ניצחון צפוי: מדגמי הבחירות ברוסיה - פוטין קיבל 74% מהקולות

הקטל בכבישים נמשך: ילדה בת שלוש נהרגה בטבריה

פיגוע בעיר העתיקה בי-ם: גבר נפצע קשה מאוד; הדוקר נורה ומת

חמאס מתכוון להביא אלפי אנשים לעבר הגדר מסוף החודש, הצעדה תחל ביום האדמה, ותגיע לשיא כשישראל תחגוג 70 שנות עצמאות ולאחר מכן לשיא נוסף כשנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יגיע לביקור, בדיוק לפני יום הנכבה.

השבועות הקרובים יהיו מתוחים עם פוטנציאל להידרדרות ברצועת עזה, כשחמאס מאותת שהוא מוכן ללכת על הסף ולהסתכן בעימות עם ישראל.

בתוך חמאס ישנו עימות חריף בין מפקד חמאס בעזה, יחיא סינוואר, לבין יו"ר הלשכה המדינית איסמעיל הניה, כשהמחלוקת העיקרית היא בנוגע למנהרות שישראל ממשיכה לסכל. כל אחד מהם דוחף למקום אחר וכתוצאה מהוויכוח גורמי קיצון בזרוע הצבאית של חמאס מעוניינים בהסלמה מתונה – מטענים, חיכוכים, פיגועים וניסיונות להבעיר את הגדה.

 מאהל מחאה פלסטיני סמוך לגבול עם ישראל, חאן יונס
 

מאהל מחאה פלסטיני סמוך לגבול עם ישראל, חאן יונס (רויטרס)

 

כאמור, כוחות הביטחון סיכלו ניסיון של חמאס לחדש תוואי של מנהרת טרור בדרום רצועת עזה, ותקפו מנהרה נוספת במרכז הרצועה. שתי המנהרות לא חצו לשטח ישראל.

לדברי דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, סיכול המנהרה בוצע משטח הישראל ומנהרת הטרור שסוכלה היא מנהרה שחמאס ניסה להשמיש מחדש לאחר שהושמדה במבצע "צוק איתן". "עקבנו אחרי זה ופעלנו כשנוח לנו", אמר תת-אלוף מנליס. פעולת הסיכול בוצעה בטרם חמאס התחבר לתשתית הישנה, שיטת עבודה שהארגון בוחן, והמנהרה לא היוותה איום על תושבי העוטף בשום שלב. עוד נמסר כי המנהרה הושמדה באמצעות שיטת סיכול שלא הייתה קיימת ב"צוק איתן" ושלא תאפשר להשמישה מחדש בעתיד וכי חמאס נושא באחריות למתרחש ברצועה. "חמאס שוב משקיע כספו במנהרות ומאבד אותן אחת אחרי השנייה", סיכם.

נוסף לכך, כאמור, מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מנהרה במרכז הרצועה בתגובה לאירוע הנחת מטען החבלה אתמול באזור גדר המערכת. המטען התפוצץ מול קיבוץ נחל עוז, כך נמסר מצה"ל. לא היו כוחות באזור האירוע בזמן הפיצוץ, לא נגרם נזק ולא היו נפגעים כתוצאה מהפיצוץ. בצה"ל בודקים אם המטען הונח על הגדר ביום שישי, בחסות ההפגנות השבועיות.