חיילות המשרתות בגבול ישראל-מצרים, חדשות עשר

בין אש האויב למתקפות הרבנים: המחיר שמשלמות הלוחמות בצה"ל

שירות נשים בתפקידי לוחמה הוביל לסערה ציבורית בעת האחרונה. אחת החיילות: "לא הביאו אותנו כדי להוכיח שבנות יכולות אלא בגלל צורך מבצעי" • הפרק הראשון בסדרה "קרביות"

הנשים הלוחמות בצה"ל נמצאות בשנים האחרונות פעמים רבות בראש סדר היום. מצד אחד, הן מנפצות עוד תקרות זכוכית בזו אחר זו ומשרתות בתפקידים שבעבר היו סגורים בפניהן. מנגד, הן נתונות תחת מתקפה בלתי פוסקת של רבנים ובכירים בצה"ל המתנגדים לשילובן בתפקידי לוחמה.

4,000 נשים משרתות בימים אלה בתפקידי לוחמה בצה"ל, מתוכן 15% דתיות. הנשים מצאו את עצמן כלואות בין הקשיים האובייקטיבים של שירות נשים בצה"ל לבין השוביניזם והמסרים הפוגעניים שהגיעו מצד גורמים בולטים בציונות הדתית ובמערכת הביטחון. רב"ט נטע פידרר, בת ה-19, מפלוגת נחשון המוצבת בסמוך לגבול ישראל-מצרים, אמרה: "אני לא חושבת שהצבא הביא אותנו לכאן בשביל להוכיח שבנות יכולות, אלא כי צריך אותנו מבחינה מבצעית".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

הקטל בכבישים נמשך: ילדה בת שלוש נהרגה בטבריה

האם החיידקים יביאו תרופה לחולי הצליאק?

לא לבעלי לב חלש: אדל בספלוב חושפת קצת יותר מדי

 חיילות המשרתות בגבול ישראל-מצרים
 

חיילות המשרתות בגבול ישראל-מצרים (חדשות עשר)

 

פידרר, שתקבל את אות מצטיינת הנשיא בחגיגות יום העצמאות בחודש הבא, סיפרה על הסיבות שהובילו אותה לבחור בשירות קרבי: "תמיד רציתי להיות קרבית וידעתי שאהיה לוחמת. לא ראיתי את עצמי בשום תפקיד משרדי אחר, אלא רציתי לעשות משהו משמעותית כדי לתרום למדינה", אמרה. למרות הרצון העז, הוריה קיוו שפידרר תיבחר בדרך אחרת: "אבא שלי לא אהב את הבחירה שלי אבל קיבל אותה. עם זאת, בכל הזדמנות הוא שלח לי כתבות על תפקידים אחרים בצה"ל", סיפרה.

רב"ט ליאור גרינבאום, לוחמת בגדוד "איתם", התייחסה לטענות שהופנו נגד נשים המשרתות בתפקידים קרביים ואמרה: "אנחנו לא משחקות במלחמה. הרבה אנשים מדמיינים לוחמה כקפיצות, הסתערויות ופיצוצים, אך לוחמה יכולה להיות קרה וקשה". עוד הוסיפה כי "לפעמים אנחנו לא יכולות לזוז במשך זמן רב כשאנחנו נמצאות בעמדה או במארב".