שם התיק במצ"ח: ניר חפץ, חשוד בגרימת מוות ברשלנות, חדשות עשר

מפקד המחלקה של חפץ: "לא ייתכן שהצוער שנהרג התעלם מההנחיות"

ירון פרץ, שפיקד על השניים בבה"ד 1, הטיל ספק בגרסתו של חפץ וטען כי "רונן ילין היה הצוער המצטיין בקורס". "החקירה היית רשלנית ולא פתרה את הגרסה מלאת החורים", אמר

התעלומה על פסי הרכבת:  בעקבות תחקיר "שישי", פורסמה הערב (ראשון) במהדורה המרכזית עדותו של רס"ן (במיל') ירון פרץ מפקד המחלקה שפיקד על ניר חפץ ורונן ילין ז"ל בקורס הקצינים בבה"ד 1. פרץ הטיל ספק בגרסתו של חפץ ואמר "ילין היה הצוער המצטיין בקורס, לא ייתכן שהוא התעלם מההנחיות המפורשות שניתנו לו לפני היציאה לניווט".

מפקדם של השניים אמר: "לא ייתכן שהוא התעלם מההנחיה שלפיה אסור ללכת על פסי רכבת וודאי שלא להירדם עליהם". עוד הוסיף כי "לא ייתכן שקילומטר בלבד מנקודת הריכוז, שם היה צריך לאסוף את הכוח המנווט, החליטו חפץ וילין ללכת לישון". על אף שניר חפץ נמצא דובר אמת בבדיקת הפוליגרף שנערכה במסגרת החקירה לפני שלושה עשורים, פרץ טוען כי "החקירה הייתה רשלנית ולא פתרה את הגרסה מלאת החורים שמסר חפץ". פרץ ציין כי על אף שהיה קרוב לאירוע, הוא לא זומן למסור עדות בחקירה.

עוד כתבות בחדשות עשר >>

פיגוע בעיר העתיקה בי-ם: מאבטח נפצע קשה מאוד; הדוקר נורה ומת

לא היה לרופאים הסבר: עברו השתלת לב וקיבלו את תכונות התורמים

האם החיידקים יביאו תרופה לחולי הצליאק?

שם התיק במצ"ח: ניר חפץ, חשוד בגרימת מוות ברשלנות
 

שם התיק במצ"ח: ניר חפץ, חשוד בגרימת מוות ברשלנות (חדשות עשר)

 

אתמול סיפר דוד ישורון, שהיה צוער בקורס קצינים ביחד עם ניר חפץ ורונן ילין ז"ל, והגיע ראשון לזירת מותו של ילין, על המקרה המסתורי: "כבר באותו רגע היה ברור לי שמשהו לא סביר קרה שם, אין שום הגיון במה שאני רואה", אמר, "כשדיברנו אחרי זה בין הצוערים והקצינים, ניר אמר 'נרדמנו וכשקמתי הרכבת כבר עברה', הסיפור הזה כבר אז לא נשמע לי הגיוני או סביר. הרושם שלי היה שיש סיפור אחר, אני לא יודע מה הוא".

ביום שישי נחשף כי ניר חפץ, שהיה יועצו של ראש הממשלה נתניהו בעבר וכיום חתום על הסדר עד מדינה בתיקי החקירה נגדו, היה חשוד בגרימת מותו של צוער בקורס קצינים שבו השתתף בשנת 1984. הוא נמצא חף מפשע לאחר שבדיקת פוליגרף אימתה את גרסתו, אולם תחקיר "שישי" חשף שורה של סימני שאלה בפרשה.

חפץ והצוער הנוסף, רונן ילין, יצאו בספטמבר 1984 לתרגיל ניווט זוגי באזור ערד תל שוקת. סמוך לשעה 23:30, לטענת ניר חפץ, השניים נרדמו. לאחר כחצי שעה, חפץ טוען שהתעורר למשמע קול רכבת מסע, לא מצא את חברו, וגילה מאוחר יותר את גופתו המרוסקת על הפסים.

 ירון פרץ מפקד המחלקה שפיקד על ניר חפץ ורונן ילין

ירון פרץ מפקד המחלקה שפיקד על ניר חפץ ורונן ילין (חדשות עשר)

 

בתחילה טען תחקיר מצ"ח כי הצוער נרדם על המסילה מסיבה לא ברורה. ואולם, שלוש שנים מאוחר יותר, בסוף שנת 1987, דיווח הרב של ביה"ס לקצינים בה"ד 1 כי שמע שמועה מצוערים כי ילין נהרג כתוצאה מפליטת כדור במסע הניווטים, וחפץ כדי להסתיר את הדבר הציב את גופתו לרוחב פסי הרכבת. חפץ נבדק במכונת אמת וגרסתו נמצאה אמינה לחלוטין.

ואולם תיק מצ"ח שהגיע לידי "שישי", לא מציג את השאלות שעליהן נשאל בפוליגרף, ומתוך התיק עולה שורה ארוכה של שאלות שנותרה פתוחה גם היום. מדוע שכב הצוער לישון על המסילה? מדוע נרדם לרוחב הפסים? מדוע האפוד והנשק שלו נמצאו רחוקים ממנו? את התחקיר הביאה אילה חסון. את תגובתו של ניר חפץ לא ניתן היה להשיג הערב.