פרס ישראל לעלייה וקיבוץ גלויות יוענק לנתן שרנסקי

שרנסקי היה אסיר ציון, כיהן כשר וכיו"ר הסוכנות היהודית. "יישם את חלום העשייה למען עלייה וקליטה", נימקה ועדת הפרס. שרנסקי הגיב: "הפרס מגיע לכל העם היהודי"

  • פורסם ב:
  • 18/03/2018 16:32
  • |
  • עודכן ב:
  • 18/03/2018 17:57
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

שר החינוך נפתלי בנט הכריז היום (ראשון) על הענקת פרס ישראל לעלייה וקיבוץ גלויות לנתן שרנסקי.

בנימוקיה ציינה ועדת הפרס: "מפעל חייו של מר שרנסקי הינו למעשה יישום הלכה למעשה של חלום העשייה למען עלייה וקליטה. ראשית כפעיל בחו"ל, דרך היותו אסיר ציון ועד להגעתו לישראל ופעילותו ללא לאות למען העולים לארץ, כיהן בכנסת ישראל והיה שר בממשלת ישראל. פעילותו של מר שרנסקי היא פעילות למען העם היהודי ומדינת ישראל ומהווה התגייסות מוחלטת אשר אף הובילה לפגיעה בחירותו. סיפור חייו מהווה אות וסמל למאבק על זכותם של היהודים לעלות לארץ ישראל, להתיישב בה ולהיקלט בה בכבודה". 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

מועצת כפר ורדים: אם נצטרך - נעצור את המכרז שבו זכו 50% ערבים

תיעוד: תושב חברון קשר חמור לרכב נוסע - וגרר אותו על הכביש

ראש העיר טבריה הותקף; דלת בניין העירייה ורכב עובד הוצתו

"אנטולי שרנסקי, דאז, ישב כאסיר ציון בכלא הסובייטי במשך כמעט עשר שנים והפך, בעל כורחו, סמל לפעילים שהושמו בכלא בגלל רצונם לחיות כיהודים גאים וחופשיים, בגלל תקוותם לעלות לארץ ישראל. לפני שנתן נכלא, הוא קיבל מאשתו אביטל ספר תהילים אשר נלקח ממנו בכלא. נתן מספר שכשהם תכננו לשחרר אותו בלי הספר הוא נשכב על השלג ולא הסכים לעלות למטוס. נתן גם מספר על התקווה וההשראה ששאב מפרקי התהילים בימים השחורים האלה. הפסוק שליווה אותו, 'גם כי אלך בגיא צלמוות לא אירע רע', מבטא את ניצחון החירות ורוח האדם על הרודנות והייאוש", אמר בנט.

עוד הוסיף שר החינוך כי הפרס מוקדש גם לרעייתו של שרנסקי: "מאז עלייתו לישראל פעל נתן ללא לאות למען יהודי התפוצות, למען קליטתם בארץ של עולים חדשים. הפרס הזה הוא לא רק עבור נתן, אלא גם לגיבורה יהודית אמיתית, אביטל אשתו, שאני זוכר כילד כיצד הובילה באומץ את ההפגנות ואת המערכה לשחרור בעלה".

עוד הוכרז בשבוע שעבר כי חבר הכנסת והשר לשעבר דוד לוי הוא חתן פרס ישראל למפעל חיים בתחום חברה וקהילה, וכן האם ששכלה את שני בניה מרים פרץ תקבל את פרס ישראל למפעל חיים על חיזוק הרוח היהודית-ישראלית.

עם ההודעה על קבלת פרס ישראל, מסר שרנסקי: "זהו כבוד גדול וזו אחריות גדולה. כשמדובר בקיבוץ גלויות, הפרס הזה מגיע גם לאביטל רעייתי וגם לכל פעילי העליה ואסירי ציון בברית המועצות שנלחמו באומץ למען הזכות לעלות ארצה. הוא מגיע גם לכל העם היהודי שתמך כולו במאבקם לחופש של הסירובניקים, אסירי ציון".

לדבריו, "קיבוץ הגלויות נמשך – העלייה היום היא עלייה מבחירה חופשית: ישראל היא המקום הטוב ביותר למימוש עצמי כיהודי ולהשפעה על עתיד העם היהודי. עלינו לעשות הכול כדי שישראל תהיה בית לכל יהודי בעולם".

 נתן שרנסקי
 

נתן שרנסקי(חדשות עשר )

 

נתן שרנסקי נולד בשנת 1948 בעיר דונצק שבאוקראינה. הוא סיים את לימודיו במכון הטכנולוגי הפיזיקלי במוסקבה עם תואר במדעי המחשב. עם סיום לימודיו, הוא הגיש בקשה לקבלת ויזת יציאה לישראל, שנדחתה בשל "סיבות בטחוניות". זמן קצר לאחר מכן הוא נעשה מעורב במאבק של יהדות בריה"מ על חירותה ועל זכותה לעלות לישראל. בה בעת, הוא הצטרף לתנועת זכויות האדם בברית המועצות, שאותה הוביל אנדריי סחרוב. הוא הפך לאחד האבות המייסדים של "קבוצת מוסקבה הלסינקי", שכללה סוגים שונים של סרבני המשטר הסובייטי. לא חלף זמן רב ונתן שרנסקי הפך לדובר הלא רשמי של שתי התנועות.

בשנת 1977, טען עיתון סובייטי כי מר שרנסקי משתף פעולה עם רשות הביון האמריקנית, ה-CIA. על אף הכחשות מצד כל דרג אפשרי בממשלת ארה"ב, מר שרנסקי נמצא אשם ונדון לשלוש עשרה שנים בכלא, לרבות ישיבה בצינוק ועבודת פרך. באולם בית המשפט, לפני הקראת גזר דינו, מר שרנסקי אמר בהודעה פומבית: "אין לי שום דבר לומר לבית המשפט - לאשתי ולעם היהודי אני אומר 'בשנה הבאה בירושלים'". לאחר תשע שנים בכלא, הודות ללחץ בינלאומי ניכר וקמפיין שאותו הובילה אשתו, אביטל שרנסקי, מר שרנסקי שוחרר ב-11 בפברואר, 1986, עלה לישראל והגיע לירושלים כבר באותו יום.

עם הגיעו לישראל הוא המשיך במאבק לפתוח את שערי ברית המועצות. הפרק האחרון בתולדות המאבק לשחרורם של יהודי ברית המועצות היה עצרת עצומה שבה השתתפו יותר מ-250 אלף איש, אשר נערכה ב-7 בדצמבר, 1987, ביוזמתו של נתן שרנסקי, שהיה הכוח המוביל מאחוריה. העצרת התרחשה בעת ביקורו הראשון של נשיא ברית המועצות מיכאיל גורבצ'ב בוושינגטון, וסייעה להפעיל לחץ על ברית המועצות להפחית את המגבלות על הגירה.

עשר שנים לאחר שהגיע לישראל, שרנסקי ייסד את מפלגת "ישראל בעלייה".

בשנת 1988, תוך ציפייה לפתיחת שערי ברית המועצות, הקים נתן שרנסקי - עם מסורבי עלייה לשעבר ותומכי עלייה - את "הפורום הציוני ליהדות ברית המועצות", ארגון גג של קבוצות פעילים מברית המועצות לשעבר שהוקדש לסיוע לעולים חדשים וביצוע פעולות הסברה על סוגיות קליטה לציבור הישראלי.  משנת 1990 עד 1996 שימש מר שרנסקי כעורך משנה של המגזין The Jerusalem Report ובשנת 1994 נמנה על מייסדי Peace Watch - קבוצה לא מפלגתית המחויבת למעקב אחר הציות להסכמים שנחתמו בין ישראל לפת"ח.

המפלגה הוקמה על מנת לזרז את קליטתם בחברה הישראלית של מספרים עצומים של עולים מרוסיה ולמקסם את תרומתם לחברה. בין השנים 1996 ל-2005, נתן שרנסקי שימש כשר, כמו גם כסגן ראש הממשלה, בארבע קדנציות רצופות. בנובמבר 2006 פרש נתן שרנסקי מכנסת ישראל ונטל את תפקיד יושב הראש של מכון אדלסון ללימודים אסטרטגיים שנוסד אז במרכז שלם בירושלים. הוא גם משמש כיו"ר "ירושלים אחת" ומוזיאון בית התפוצות בתל אביב

ביוני 2009 נבחר נתן שרנסקי לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית לישראל. מר שרנסקי קיבל את מדליית הזהב של הקונגרס האמריקני בשנת 1986 ואת מדליית החירות הנשיאותית של ארה"ב בשנת 2006. הוא המשיך להוביל יוזמות למען זכויות אדם הן באמצעות כתביו והן באמצעות פעילותו הציבורית. ספר זכרונותיו, "לא אירא רע", ראה אור בארצות הברית בשנת 1988 ותורגם לתשע שפות. רב המכר שלו, "בזכות הדמוקרטיה: כוחה של החירות לגבור על עריצות וטרור",  שכיכב ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס, משך תשומת לב ניכרת. לאחר שהנשיא ג'ורג' בוש קרא את הספר, הוא אמר: "אם אתם רוצים להבין את ה-DNA הפוליטי שלי, תקראו את הספר הזה". ספרו האחרון, "בזכות הזהות: תפקידה החיוני בהגנה על הדמוקרטיה", שפורסם על ידי מכון שלם, ראה אור ביוני 2008. נתן שרנסקי נשוי לאביטל. הם מתגוררים בירושלים ולהם שתי בנות, רחל וחנה, ושני נכדים.